HIM - Venus Doom (Album, 2007): oprawa graficzna przedniej okładki
Dark Light [2005]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Screamworks: Love In Theory And Practice, Chapters 1-13 [2010]
AlbumStudyjny14 września 2007
 • w 2007 roku
 • - Finnvox (Helsinki, Finlandia)
 • - Chateau Marmont, Cottage 82
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

 8 minut czytania

Venus Doom to szósty studyjny album fińskiego gotyckiego zespołu rockowego HIM, wydany 14 września 2007 roku przez wytwórnię HMC w Finlandii oraz Sire na pozostałych rynkach muzycznych. Materiał został nagrany w Finnvox Studios w Helsinkach, z producentami Hiili Hiilesmaa i Timem Palmerem, którzy współpracowali z zespołem przy różnych okazjach. Podczas tworzenia Venus Doom, HIM zmagał się z osobistymi problemami ich wokalisty Ville Valo. Między innymi, jego nadużywanie alkoholu pogorszyło się do tego stopnia, że podczas procesu nagraniowego doznał załamania nerwowego, po czym został przyjęty do Promises Rehabilitation Clinic w Malibu za sprawą namowy menadżera zespołu Seppo Vesterinena. Muzycznie album został opisany jako najcięższy i najciemniejszy z dotychczasowych wydawnictw formacji, z wpływami takich zespołów, jak My Dying Bride, Anathema i Paradise Lost. Duża część lirycznych tematów była inspirowana osobistymi trudnościami Valo, w tym jego zerwaniem z narzeczoną Jonną Nygrén.

Venus Doom otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, z których wielu chwaliło ciężkość i eksperymentalny charakter płyty. Album znalazł się na liście przebojów w trzynastu krajach, w tym w pierwszej dziesiątce w czterech. Otrzymał status złotej płyty w Finlandii i dał zespołowi najwyższą dotychczas pozycję na liście przebojów w USA, gdzie dotarł do #12 lokaty Billboard 200. Album przyniósł także zespołowi pierwszą nominację do Grammy w kategorii "Best Boxed or Special Limited Edition Package". Wydane zostały dwa single, a "The Kiss of Dawn" osiągnął w Finlandii drugie miejsce. Latem 2007 roku HIM odbył tournee po Stanach Zjednoczonych w ramach trasy Projekt Revolution organizowanej przez Linkin Park, a także otworzył koncert Metalliki w Europie. Jesienią 2007 roku HIM rozpoczął trasę promującą Venus Doom w Ameryce Północnej, a następnie w Wielkiej Brytanii, po czym wrócił do Europy na początku 2008 roku.

Produkcja

We wrześniu 2006 roku HIM odwołał nadchodzącą północnoamerykańską trasę koncertową wspierającą ich poprzednią płytę Dark Light, aby rozpocząć pracę nad nowym materiałem[1]. W lutym 2007 roku zespół udał się do Finnvox Studios w Helsinkach w Finlandii, aby nagrać swój szósty studyjny album, z producentami Hiili Hiilesmaa i Timem Palmerem, którzy wcześniej pracowali nad albumem zespołu Love Metal z 2003 roku[2]. Po trzech miesiącach nagrań, album został zmiksowany w Paramount Studios w Los Angeles przez Tima Palmera, a masteringiem zajął się Ted Jensen w Sterling Sound w Nowym Jorku[3]. Na okładce albumu zespół wykorzystał obraz artysty Davida Harouni, który wokalista Ville Valo nabył podczas trasy koncertowej w Nowym Orleanie[4]. Obraz wisiał na ścianie salonu Valo podczas pisania materiału na album, więc uznał za naturalne wykorzystanie go jako okładki[4]. Tytuł wydawnictwa kontynuuje tradycję kontrastów zespołu w tytułach albumów, przy czym Wenus jest rzymską boginią miłości, a doom reprezentuje Judgement Day (pol. Sąd Ostateczny) i doom metal[4].

Tworzenie albumu było nękane problemami, z którymi Valo musiał się zmierzyć w swoim życiu osobistym[5]. Wyczerpanie i zerwanie z narzeczoną Jonną Nygrén poważnie wpłynęło na pogorszenie się stanu zdrowia Valo, co spowodowało, że w pewnym momencie wymiotował i wypróżniał krew[4][5]. Wszystkie te problemy pojawiły się w głowie, kiedy Valo doznał załamania nerwowego podczas procesu nagrywania[5]. Odzyskał zdrowie, w czasie etapu miksowania materiału, ale wówczas ponownie zaczął pić[5]. Ostatecznie został przyjęty do Kliniki Rehabilitacyjnej w Malibu za namową menedżera zespołu Seppo Vesterinena[5].

Muzyka i teksty

Venus Doom został opisany jako najcięższy i najciemniejszy album HIM w ich dorobku i powstał z zamiarem stworzenia znacznie cięższej i mroczniejszej kontynuacji Dark Light[5]. Valo stwierdził, że ideą zespołu było połączenie LovelessMy Bloody Valentine i Master of Puppets Metalliki, i że album czerpał z niektórych wczesnych wpływów zespołu, w tym z My Dying Bride, Anathema i Paradise Lost[5][6]. Valo opisał również Venus Doom jako album bardziej osobisty niż poprzednie wysiłki, a także bardziej "organiczny" i "brutalny"[7], a część albumu została napisana podczas pobytu w Sirkce w Laponii[4]. Mówiąc o brzmieniu płyty, BBC opisało ją jako wielki, gotycki metal połączony z kod-mistycyzmem, ciężkimi gitarami, chropowatymi bębnami i dusznym wokalem zabarwionym efektami[8].

Mówiąc o tematach poruszanych na Venus Doom, Valo stwierdził: Lirycznie rzecz biorąc, chodzi o to, że tracę związek, a potem faktycznie go odzyskuję, i tracę zdrowy rozsądek, i odzyskuję go [...] To tak, jakbym pozbywał się moich demonów i wkładał w muzykę ból[6]. Utwór tytułowy mówi o tym, jak bardzo miłość musi cierpieć za szaleństwo naszej ludzkości i naszą głupotę, by dotrzeć do naszych zmęczonych, zimnych serc[9]. "Passion's Killing Floor" znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Transformers z 2007 roku, natomiast "The Kiss of Dawn" został częściowo zainspirowany przez przyjaciela Valo, który popełnił samobójstwo[10]. W "Song or Suicide" Valo użył wierszy fińskiego autora Timo K. Mukki, a tytuł został zainspirowany przez amerykańską wokalistkę i kompozytorkę Judee Sill[11]. Valo określił piosenkę jako bardzo "pozytywną", która mówi o poczuciu, że masz wystarczająco dużo do zrobienia i powiedzenia, przynajmniej dla siebie, by nie skończyć swoich dni i nie chcieć opuszczać tego świata[11]. Utwór został nagrany w Chateau Marmont w Los Angeles[3]. "Sleepwalking Past Hope" jest najdłuższą piosenką w katalogu HIM i był częściowo zainspirowany związkiem Valo z Jonną Nygrén[12]. Valo wyjaśnił, stwierdzając: Chodzi o to "Kiedy naprawdę chcesz odpuścić?", "Kiedy jest czas?", bo nikt nie może ci powiedzieć, kiedy zakończyć związek lub darować sobie wysiłków[12].

Wydanie i promocja

Venus Doom miał się ukazać 10 lipca 2007 roku, ale w maju tego roku data premiery została przesunięta na wrzesień[13]. Od 25 lipca do 3 września HIM odbył tournee po Stanach Zjednoczonych z Linkin Park w ramach trasy Projekt Revolution Tour, na której zagrali również My Chemical Romance, Taking Back Sunday i Placebo[14]. Przed rozpoczęciem trasy HIM zorganizował również konkurs dla fanów, a można było wygrać spotkanie z zespołem w dniu otwarcia trasy w Seattle[15]. Zwycięzcy konkursu mieli również zostać przedstawieni na nadchodzącym DVD z zapisu na żywo[15]. HIM zagrał również kilka koncertów w latem 2007 roku na otwarciu Metalliki w ramach trasy Sick of the Studio '07, w tym koncert na stadionie Wembley w Londynie, w Anglii[16][17]. "The Kiss of Dawn" ukazał się jako pierwszy singiel z Venus Doom 28 lipca 2007 roku i osiągnął drugie miejsce w Finlandii, #30 w Szwecji, #44 w Niemczech, i #59 w Wielkiej Brytanii. "Bleed Well" pojawił się w tym samym roku jako drugi singiel z albumu[18]. Do obu powstały również teledyski[19][20].

Venus Doom ukazał się 14 września 2007 roku i znalazł się na listach przebojów w trzynastu krajach, w tym na drugim miejscu w Finlandii, trzecim w Niemczech, piątym w Szwajcarii i dziewiątym w Austrii. Płyta ta przyniosła również zespołowi najwyższą dotychczas pozycję na liście przebojów w USA (#12 miejsce). Album otrzymał także status złotej płyty w Finlandii, i był nominowany do Grammy za najlepsze opakowanie boksa lub wydania w specjalnej edycji[21], oraz w kategorii Rockowy Album Roku na gali Emma-gaala w 2007 roku[22]. HIM rozpoczął północnoamerykańską trasę koncertową wspierającą Venus Doom 18 października 2007 roku w Sayreville, New Jersey, z Bleeding Through jako supportem[23]. Występy zespołu w Orpheum Theatre w Los Angeles 14 i 15 listopada zostały również sfilmowane i nagrane, a następnie wydane jako album live Digital Versatile Doom 29 kwietnia 2008 roku[24]. W grudniu 2007 roku HIM odbył tournee po Wielkiej Brytanii, zanim rozpoczął europejską trasę koncertową na początku 2008 roku[4].

Odbiór krytyczny

Album Venus Doom otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, ze średnią oceną 67 na 100 w serwisie Metacritic[25]. Magazyn NME określił go jako niezwykle dobrze wykonaną płytę pop-metalową[26], podczas gdy Aaron Burgess ze Spin nazwał go być może najcięższym, najstraszniejszym i najseksowniejszym wysiłkiem grupy hardrockowej[27]. Sauli Vuoti z Soundi nagrodził Venus Doom czterema z pięciu gwiazdek i określił jako mroczny, przygnębiający i skrajnie pokręcony[28]. Pochwalił również występ gitarzysty Mikko "Linde" Lindströma i nazwał "Sleepwalking Past Hope" melancholijnym HIM w najlepszym wydaniu[28]. Vuoti określił Venus Doom jako mniej "przebojowy" i "prostszy" niż Dark Light, opisując album jako bardziej "eksperymentalny"[28]. Janne Flinkkilä z Rumby również przyznała albumowi cztery na pięć gwiazdek i choć skomentowała powtarzalność zespołu, to jednak nadal wskazywała Venus Doom jako najlepszy album HIM, ze szczególnym uznaniem dla wokalnego wykonania Valo[29].

Rolling Stone stwierdził: Melodie mają tendencję do kołysania, podczas gdy w tle koledzy z zespołu Valo grają rock z wściekłością i skutecznością, zapewniając, że wszystkie lamenty złamanego serca są wystarczająco mocne dla hardcorowych metalowców[30]. Jason Lymangrover z AllMusic przyznał albumowi trzy i pół gwiazdki na pięć możliwych i określił go jako powrót na ścieżkę i brzmiący bardziej metalowo niż kiedykolwiek[31]. Skrytykował jednak teksty, ale stwierdził również, że większość fanów zespołu nie chce filozofować, chcą usłyszeć, jak grupa rockuje, a to wydawnictwo pokazuje, że robią właśnie to, a nawet jeszcze ciężej niż wcześniej[31]. Eamonn Stack z BBC był również pozytywnie nastawiony w swojej recenzji Venus Doom, opisując album jako od razu chwytliwy, ciężki i melodramatyczny, wyprodukowany z dbałością i ze wspaniałymi refrenami[8], ale uznał, że materiałowi brakuje różnorodności.

Adnotacje

 1. "HIM perui kiertueensa". Ilta-Sanomat (2006-09-28).
 2. "H.I.M. To Enter Studio This Month". Blabbermouth.net (Luty 14, 2007).
 3.   12Notatki z książeczki albumu.
 4.   123456"Ville Valo on The Voice". YouTube.
 5.   1234567''Metal Hammer'' Presents HIM: ''Tears On Tape'' Fanpack Magazine – s. 21
 6.   12"H.I.M. Frontman: New Album Is 'A Lot Heavier Than Anything We've Done Before'". Blabbermouth.net (Kwiecień 7, 2007).
 7. "HIM - Venus Doom - Ville Valo Interview". YouTube.
 8.   12Stack, Eamonn: "Recenzja płyty". BBC.
 9. "Ville Valo - Interview @ 120 Seconds: Venus Doom Cover [London, England, 27/04/2007]". YouTube.
 10. "HIM – Wikipedia: Fact or Fiction?". YouTube.
 11.   12"Another Finnish Interview with Ville Valo 2007". YouTube.
 12.   12"Ville Valo interview from Digital Versatile Doom". YouTube.
 13. "H.I.M.: New Album Pushed Back To September". Blabbermouth.net (Maj 16, 2007).
 14. "HIM ja Linkin Park yhteiskiertueelle". Ilta-Sanomat (2007-05-09).
 15.   12"Are You H.I.M.'s Biggest Fan?". Blabbermouth.net (Czerwiec 29, 2007).
 16. "HIM lämmittelee Metallicaa Lontoon Wembleyllä". Ilta-Sanomat (2007-04-30).
 17. "H.I.M. To Support METALLICA In Scandinavia". Blabbermouth.net (Marzec 23, 2007).
 18. "HIM: 'Bleed Well' Official Video Premiere Scheduled For Tomorrow". Blabbermouth.net (Listopad 26, 2007).
 19. "HIM – "The Kiss of Dawn" (Music Video)". YouTube.
 20. "HIM – "Bleed Well" (Music Video)". YouTube.
 21. "HIM jäi ilman Grammya". MTV (Luty 11, 2008).
 22. "Emma-ehdokkaat 2007". Iltalehti (2008-01-15).
 23. "HIM, BLEEDING THROUGH: North American Tour Dates Announced". Blabbermouth.net (Wrzesień 4, 2007).
 24. "HIM: 'Digital Versatile Doom' Delayed". Blabbermouth.net (Marzec 17, 2008).
 25. "Critic Reviews for Venus Doom". Metacritic.
 26. Sterry, Mike (20 września 2007): "Him | NME". NME.
 27. Burgess, Aaron (17 października 2007): "Recenzja płyty". Spin.
 28.   123"Venus Doom Review". Soundi.
 29. "HIM-nostalgiamatka Rumban arkistoista". Rumba.
 30. Hoard, Christian (18 października 2007): "Venus Doom : HIM : Review : Rolling Stone". Rolling Stone.
 31.   12Lymangrover, Jason: "Venus Doom - H.I.M. | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
HIM - Venus Doom2007
2 CD, CD, Box Set, Edycja limitowana, Stany Zjednoczone
Sire
106108-2, 105980-2
HIM - Venus Doom2007
CD, Stany Zjednoczone
Sire
105980-2
HIM - Venus Doom2007
CD, Europa
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Sire
9362-49989-0, 9362499890

Opinie

W mojej ocenie zdecydowanie najbardziej spójny i dojrzały album HIM. Nie jest to już typowy styl "love metal", a zamiast tego dominuje bardziej ponure i emocjonalne podejście do tego samego tematu, co na poprzednim wydawnictwie Dark Light.

Gdy go słucham, to od razu czuję, że jego ogólny ton jest bardziej dopasowany do niewiarygodnie niskiego głosu Ville Vallo, co jest dla mnie pewnym spełnieniem marzeń, ponieważ zawsze uważałem, że jego głos będzie pasował do cięższego brzmienia.

Kontrastując z zazwyczaj niemalże nieskazitelną produkcją HIM, Venus Doom jest nieco bardziej "mulisty" i rozmyty, ale nie w sposób, który by cokolwiek umniejszał. Jeśli w ogóle, to bardziej szorstkie brzmienie wzbogaca ten album w sposób, który doskonale ilustruje, że "zła" produkcja nie istnieje, tylko taka, która nie została dopasowana. A ta produkcja pasuje wspaniale do tej produkcji.

Mroczniejsze, cięższe riffy prowadzą od posępnego kultu Black Sabbath do ich tradycyjnego, jaśniejszego gotyckiego rocka, dając albumowi emocjonalny zakres, który eksploduje daleko poza dotychczasową tematykę i estetykę.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Finlandia23,318  Złota płyta
  Grecja10,000  Złota płyta