Huey Lewis & The News - Small World (Album, 1988): oprawa graficzna przedniej okładki
Fore! [1986]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Hard At Play [1991]
AlbumStudyjny10 czerwca 1988
  • od 1987 do 1988 roku
  • - Studio D (Sausalito, Stany Zjednoczone)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Small World to piąty album amerykańskiego rockowego zespołu Huey Lewis and the News, wydany w 1988 roku przez wytwórnię Chrysalis Records (ich ostatni, który ukazał się jej nakładem w USA). Materiał był nagrywany w studiu Studio D Recording w Sausalito w Kaliforni w latach 1987-88 i został osobiście wyprodukowany przez grupę. Pomiędzy 1988 a 1989 rokiem ukazało się pięć singli promujących to wydawnictwo, a największym sukcesem cieszył się "Perfect World", który dotarł do pozycji #3 na Billboardzie Hot 100.

Chociaż album osiągnął pierwszą dwudziestkę na liście Billboard 200 (#11), nie sprzedawał się tak dobrze jak poprzednie albumy zespołu, Sports i Fore!, choć i tak uzyskał w USA status platynowej płyty. Jednak sam Lewis stwierdził w wywiadzie w dokumencie Behind the Music telewizji VH1, że proces nagrywania Small World miał najbardziej sprzyjające warunki pracy.

Utwór na albumie "Slammin'" został napisany z myślą o wykorzystaniu go w najważniejszych momentach meczów drużyny futbolowej San Francisco 49ers, której zespół, a zwłaszcza Lewis są wielkimi fanami[1]. Pomyśleliśmy, że fajnym pomysłem będzie kawałek instrumentalny na płycie. Bardzo oldschoolowy - wspominał Lewis[1]. Żartował, że piosenka powinna się nazywać "49er Highlights"[1]. Drużyna ta rzeczywiście używała jej do highlightów meczowych[1].

Stephen Thomas Erlewine w retrospektywnej recenzji w serwisie AllMusic już na wstępie stwierdził, że album był wyraźnie słabszy od poprzednich trzech płyt[2] i przyznał mu jedynie 2 gwiazdki na 5 możliwych. Krytyk miał zastrzeżenia do warstwy lirycznej materiału, gdyż zespół pisał piosenki o niebezpiecznym stanie środowiska i wzywał wszystkich do pokojowego współżycia, ponieważ "nie ma życia w idealnym świecie"[2] oraz do doboru stylizacji, bo Takie świętoszkowate i prostackie liryczne frazesy byłyby do przyjęcia, gdyby zespół napisał na ich poparcie zestaw chwytliwego popu. Zamiast tego, grupa postanowiła się rozciągnąć, eksplorując korzenną amerykańską muzykę, jak zydeco w "Bobo Tempo" i bluesowy "Old Antone's".[2] I dodał na koniec: "Perfect World" to jedyny utwór, który zalicza się do najlepszego materiału grupy - jak udowadnia "Give Me the Keys (And I'll Drive You Crazy)", Newsom nie udaje się wymyślić chwytów, które dorównywałyby ich wcześniejszym przebojom[2].

Adnotacje

  1.   1234"Huey Lewis Fan Q&A: August 12, 2019".
  2.   1234Erlewine, Stephen Thomas: "Small World - Huey Lewis, Huey Lewis & the News | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Huey Lewis & The News - Small World
Small World
Singiel, 1988
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Huey Lewis And The News - Huey Lewis And The News
Huey Lewis And The News
Album, 1980
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Huey Lewis & The News - Small World1988
CD, Stany Zjednoczone
Chrysalis
VK 41622
Huey Lewis & The News - Small World1988
CD, Niemcy
Chrysalis
259 200

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta