Icehouse - Sidewalk (Album, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Fresco [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Measure for Measure [1986]
AlbumStudyjny26 czerwca 1984
  • w lutym 1984 roku
  • - Eldorado Recording Studios (Burbank, Stany Zjednoczone)
  • - EMI Studios 301 (Sydney, Australia)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

Sidewalk jest trzecim studyjnym albumem australijskiego zespołu rockowego Icehouse. Pierwotnie w formie płyty winylowej ukazał się w czerwcu 1984 roku w wytwórniach Regular oraz Chrysalis, a znajdujący się na nim materiał został zarejestrowany trzy miesiące wcześniej w dwóch studiach nagraniowych: EMI Studios 301 w Sydney, oraz El Dorado Studios w Los Angeles w Kalifornii. Autorem oraz producentem wszystkich kompozycji był założyciel formacji, Iva Davies.

Jest to pierwszy album, przy którym pracował basista Guy Pratt jako członek zespołu. Później Pratt został muzykiem sesyjnym i współpracował z takimi artystami jak Pink Floyd, Roxy Music, David Bowie, Madonna i Michael Jackson. Davies podczas tworzenia materiału użył cyfrowego syntezatora sampli CMI Fairlight, produkując bardziej ponurą i refleksyjną płytę, a dodatkowo pojawiają się na niej dwa utwory użyte w filmie Russella Mulcahy z 1984 roku Razorback, które Iva nagrał w 1983 roku.

Mulchany wyreżyserował natomiast w Sydney teledysk do utworu "Taking the Town" i wykorzystywał podobne efekty jak w "Sad Songs (Say So Much)" Eltona Johna, sfilmowany w Rushcutters Bay również przez Russella kiedy John był w Sydney podczas swojego pierwszego małżeństwa.

Album dotarł do #8 pozycji na australijskiej liście przebojów z singlami "Taking the Town" (miejsce #22 osiągnięte w maju), "Don't Believe Anymore" (#22 w sierpniu) i "Dusty Pages" (#82 w listopadzie). Najwyższą pozycję zajął w Nowej Zelandii, gdzie znalazł się na #2 lokacie. W Europie płyta zanotowała obecność jedynie w Niemczech, zajmując tam #39 miejsce.

W 2002 wytwórnia Warner Music ponownie wznowiła album cyfrowo zremasterowany przez Daviesa i Scotta Ryana, z czterema dodatkowymi utworami.

Zobacz również

Icehouse - Hey Little Girl
Hey Little Girl
Singiel, 1983
Icehouse - Primitive Man
Primitive Man
Album, 1982
Icehouse - Man of Colours
Man of Colours
Album, 1987
  1 za 79.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Icehouse - Sidewalk1984
Winyl, LP, Wielka Brytania
Chrysalis
CHR 1458
Icehouse - Sidewalk1984
Winyl, LP, Europa
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Chrysalis
206 334
Icehouse - Sidewalk1992
CD, Reedycja, Australia
Massive
3214582

Opinie

Sidewalk jest przykładem na to, że bardzo dobry album może zostać przeoczony, gdy brakuje na nim wyrazistego przeboju. Półtora roku po niezapomnianym "Hey Little Girl" z nieco nierównego Primitive Man Icehouse wydali ten solidny album. Z tego co wiem, "Don't Believe Anymore" był wielkim hitem w ich rodzimej Australii, ale jakoś nie udało się powtórzyć tego sukcesu nigdzie indziej i nie rozumiem dlaczego. Jest to bardzo solidny wysiłek, pokazujący najlepsze umiejętności wokalne i kompozytorskie frontmana Ivy Daviesa.

Wiele utworów przypomina nadal Bryana Ferry'ego i jego erę zapoczątkowaną albumem Avalon. Utwory takie jak "Someone Like You", "Stay Close Tonight", "Dusty Pages", "On My Mind" są eleganckie, uroczyste w swoim pięknie... Dla przypadkowego słuchacza może to być problem, gdyż nie brzmią one zbyt odmiennie od siebie. Trzeba włożyć trochę wysiłku, by docenić ich wyjątkowość, bo ich piękno jest delikatne, wysublimowane...