Information Society - _Hello World (Album, 2014): oprawa graficzna przedniej okładki
Synthesizer [2007]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Orders Of Magnitude [2016]
AlbumStudyjny23 września 2014
 • w 2014 roku
 • - Hi Fi Project
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 7 minut czytania

Hello World (stylizowany jako _hello world na okładce) to siódmy w całej dyskografii, a szósty długogrający studyjny album amerykańskiej synth-popowej grupy Information Society. Wydawnictwo ukazało się jesienią 2014 roku, nakładem wytwórni HAKATAK International, którą założył Paul Robb[1], związany od samego początku z zespołem. Materiał powstawał w 2014 roku i został zarejestrowany w amerykańskim studiu Hi Fi Project, zlokalizowanym w Santa Monica, niedaleko Los Angeles. Na tej płycie zespół powrócił do swojego "klasycznego" składu z lat osiemdziesiątych[2].

Materiał na albumie

Rozpoczynające utwór "The Prize" komputerowe sample głosowe, pochodzą z gry Impossible Mission, wydanej w 1984 roku na 8-bitowe komputery osobiste Commodore 64.

Album _hello world zawiera nagrania, które z jednej strony są hołdem złożonym przeszłości formacji, a z drugiej skupiają się na teraźniejszości i ulegają współczesnym wpływom. Materiał na płycie wypełniony jest klasycznymi, tanecznymi elementami jak w "Get Back", strzelistymi epopejami w "Jonestown" i filmowymi niemal strukturami w "Creatures of Light and Darkness". Pierwszy singiel, "Land of the Blind", to wirujący, pulsujący utwór, który przywołuje charakterystyczny dźwięk formacji, ale jednocześnie wtapia go w nowoczesną jakość produkcji. Utwór "Beautiful World", to cover nagrania formacji Devo, zespołu, który wywarł największy wpływ na muzykę InSoc[3]. Gerald V. Casale pojawia na nim w duecie wokalnym z Kurtem Harlandem.

Ukryte nagranie
Blackman-Harris FFT 1K-10K Linear - spektogram nagrania z albumu _Hello World grupy Information Society
Blackman-Harris FFT 1K-10K Linear - wykres widma amplitudowego sygnału nagrania (spektogram) z albumu _Hello World formacji Information Society.

Na wydaniu na CD (#HAK 7027) istnieje niezatytułowana 12 ścieżka, która opisana jest w Internecie jako "Blackman-Harris FFT 1K-10K Linear". Podobnie jak na wcześniejszych wydawnictwach zespołu (Peace and Love, Inc. oraz Don't Be Afraid), nagranie to zawiera w sobie ukrytą informację. Podczas renderowania podglądu tego utworu za pomocą spektrogramu, ukazuje się adres URL i dane do logowania, które należało podać na specjalnie przygotowanej podstronie internetowej "Secret Content", gdzie dostępne były dwa dodatkowe utwory do pobrania w bezstratnym formacie FLAC lub MP3 w jakości 320 kbit/s. Było to nagranie "Praying to the Aliens" [4:09] (które pojawiło się na kolejnym wydawnictwie zespołu w 2016 roku Orders of Magnitude) oraz ścieżka bonusowa: "Dancing with Strangers (Kurt's DoomVox Mix)" [4:35].

Od lipca 2017 roku ta część strony była nieczynna, a obecnie pod tym adresem nie ma już potrzeby logowania i dostępne są od razu do pobrania trzy nagrania w formacie MP3. Na stronie widnieje informacja: "You found ’em! Congrats. Download and enjoy!", pol. "Znalazłeś je! Gratulacje. Pobierz i ciesz się!". Oprócz dwóch wcześniej wspomnianych kompozycji, pojawia się także utwór "Fly Like an Eagle". Próbki do posłuchania wszystkich trzech bonusów znajdują się liście utworów na dole strony.

Wydania

Album _Hello World ukazał się w 2014 roku w kilku formatach. Zwykłe wydanie na CD miało numer katalogowy #HAK 7027. Dostępne było również wydanie na winylu (#HAK2027-12) i był to pierwszy raz od czasów albumu Hack z 1990 roku, gdy jakiekolwiek wydawnictwo Information Society pojawiło się na czarnym krążku[4].

W limitowanej edycji dostępny był zestaw w formie boksa z albumem na płycie kompaktowej, czarnym winylu oraz z dodatkowym siedmiocalowym białym winylem. Ukazał się również limitowany nakład na kasetach magnetofonowych. Kasety dostępne były w różnych kolorach: zielonym, niebieskim, żółtym, szarym i białym. Wszystkie dostępne były poprzez wytwórnię Artoffact Records i miały numer katalogowy: #AOF191[5]. Album udostępniony został również w formacie FLAC w serwisie Bandcamp[6].

Odbiór krytyczny

Album _Hello World nie zdołał zanotować obecności na żadnej z najpopularniejszych list przebojów w Stanach Zjednoczonych, ani też w Europie. Spotkał się jednak z pozytywnym odbiorem krytyków muzycznych, którzy pochwalili między innymi umiejętność połączenia współczesnych wpływów, z archaicznym, wydawać by się już dziś mogło, stylem synth-popu.

David Allen z magazynu Substream stwierdza, że po powrocie wszystkich pierwotnych członków założycieli, Information Society powraca z _hello World, swym nowym dziełem, którego celem jest przywrócenie wysokiej jakości muzyce elektronicznej[7]. Krytyk pochwalił między innymi porządną produkcję materiału i połączenie dubu z dyskotekowymi elementami z lat 80-tych, co jest cennym przypomnieniem przyjemności jaki można czerpać z muzyki electro-pop. Najbardziej jednak przypadł mu do gustu utwór "Get Back", który uważał, że będzie królować na parkietach klubów muzycznych przez kolejne lata. Opisał go słowami: Głębokie wpływy house'owe, nieodparte beaty i nieco minimalistyczne podejście do tekstów sprawiają, że piosenka jest w stanie przywołać na myśl aspekty glam-rockowych supergwiazd, a jednocześnie jest znakomicie wyprodukowana[7]. Swoją recenzję podsumował natomiast słowami: Album jako całość jest przyjemnym, satysfakcjonującym przedsięwzięciem, pozwalającym Information Society na naprężenie ich kilkudziesięcioletnich mięśni i wypróbowanie nowych wysiłków[7].

Pozytywnie zaskoczony był również Andrew W. Griffin z serwisu Red Dirt Report, który od lat 80-tych nie słyszał nic nowego zespołu i nie wiedział nawet, że grupa wydawała kolejne albumy, a w pewnych kręgach cieszy się nawet dużą popularnością. Recenzent zawiedziony ostatnim wówczas albumem Simple MindsBig Music, nie oczekiwał rewelacji od mniej popularnej od Szkotów formacji ze Stanów Zjednoczonych: _hello world, przekroczył jednak najśmielsze oczekiwania. To jest zespół całkowicie zadowolony z siebie. Wprowadzając czyste brzmienie przypominające ich wczesny materiał, jednocześnie udaje im się zachować świeżość i nowoczesność[8].

Dorian S. Ham z serwisu The Agit Reader ciekaw był, czy na nowym albumie zespół poddaje się nostalgii, czy też próbuje zabrać swoje brzmienie w nowe miejsca[9]. Po przesłuchaniu stwierdził, że Information Society podążył w obu kierunkach. Istnieje wiele sampli połączonych mieszanką synth-popu i house, które charakteryzowały ich wcześniejszą pracę. Są jednak pewne zmiany w formule, z różnymi brzmieniami klawiszy i perkusji, lekkim ukłonem w stronę dubstepu i kilkoma innymi ostatnimi stylami electro. Nie ma też jawnego przyjęcia jakiekolwiek aktualnego trendu, co nadaje czasami albumowi nieco przestarzałego charakteru, ale też wiąże się to ze sposobem, w jaki zespół kiedyś istniał w swoim własnym uniwersum[9].

Zachary Houle z magazynu PopMatters w swojej przychylnej recenzji podsumował spotkanie z tym albumem słowami:

Ciężko to określić, ale Information Society wykonuje tu całkiem zręczną robotę. Podczas gdy niektórzy mogą wyśmiewać i myśleć, że jest to grupa najlepiej pasująca do ożywienia festynu/targu, można docenić fakt, że jej członkowie wyleczyli już rany między sobą i są zadowoleni ze wspólnego maszerowania w rytm własnej maszyny perkusyjnej. Hello World jest istotnym ponownym wprowadzeniem w dorobek zespołu, szczególnie dla tych z nas, którzy niestety byli tylko zadowoleni z oglądania ich teledysków na kanale satelitarnym i nie kupili albumu, który wówczas przyniósł im sławę. Biorąc pod uwagę specyficzny charakter grupy, można tylko mieć nadzieję, że _hello world poszerzy fanbase zespołu o tych z nas, którzy niestety przegapili ich za pierwszym razem.[10]

Również Greg Cochran z serwisu Cryptic Rock zrecenzował album pozytywnie, wystawiając mu notę 4 z 5 możliwych gwiazdek. W swojej recenzji zauważa, że zespół Information Society zdołał ponownie wymyślić swój własny styl. Było to niezmiernie ważne w dobie, gdy synth-pop od dawna był uważany przez krytyków, i to zarówno amatorów jak i profesjonalistów, za "stary kapelusz", i jeśli w ogóle się gdzieś pojawia, to będąc zastąpionym przez electropop. Krytyk uważa, że na albumie tym zintegrowane zostały elementy electropopu, dubstepu i electro-industrialu, ale też, ku uciesze wieloletnich fanów formacji, ich synth-popowe brzmienie nie zostało całkowicie porzucone. Podsumowując stwierdził: Zespół Information Society raz po raz kolejny pokazał, że jest w pełni zdolny do przepisania swojego stylu na tyle, by dostosować się do czasów, a jednocześnie pozostać wiernym samemu sobie i sposobu komunikacji jaki ich interesuje. Chociaż jest to dalekie od tego, co zespół stworzył w 1988 roku, trudno byłoby stwierdzić, że grupa się sprzedała. Na tym wyjątkowym elektronicznym wydawnictwie brzmią tak świeżo i trafnie, jak zawsze[11].

Adnotacje

 1. Wytwórnia HAKATAK International została założona na początku 1996 roku przez Paula Robba, producenta, dźwiękowca i klawiszowca Information Society. Paul opuścił tę grupę w 1993 roku i przez kilka następnych lat koncentrował się na muzyce na potrzeby filmu i telewizji.
 2. "_hello world - CD - Information Society". Information Society Official.
 3. "Comments: Are 'Friends' Electric? 2.0.". The Official Information Society (InSoc) site.
 4. W 1992 roku, na winylu dostępny był również album Peace and Love, Inc., ale tylko na terytorium Brazylii i Hiszpanii.
 5. "Information Society - _Hello World / Releases / Discogs". Discogs.com.
 6. "_hello world / Information Society". Bandcamp.
 7.   123Allen, David (8 września 2014): "REVIEW: Information Society – ‘_hello world’". Substream Magazine.
 8. Griffin, Andrew W. (2 marca 2015): "ALBUM REVIEW: "_hello world" by Information Society". Red Dirt Report.
 9.   12Ham, Dorian S. (24 września 2014): "Recenzja płyty". The Agit Reader.
 10. Houle, Zachary (24 września 2014): "Information Society: _hello world - PopMatters". PopMatters.
 11. Cochran, Greg (22 grudnia 2014): "Information Society – _hello world (Album Review)". Cryptic Rock.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Information Society - _Hello World2014
CD, Stany Zjednoczone i Kanada
HAKATAK International
HAK 7027

Opinie