Information Society - Don't Be Afraid (Album, 1997): oprawa graficzna przedniej okładki
Peace And Love, Inc. [1992]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Synthesizer [2007]
AlbumStudyjny23 września 1997
  • - Seibold Studios
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 8 minut czytania

Don't Be Afraid to industrialno/elektroniczny album amerykańskiego zespołu Information Society, wydany przez wytwórnię Cleopatra jesienią 1997 roku. Jest to czwarty długogrający, a piąty w całej dyskografii, album, który ukazał się pod szyldem Information Society. Nastąpiła na nim dramatyczna zmiana w kierunku twórczym i odejście od popowych stylizacji poprzednich wydawnictw, na rzecz mroczniejszego brzmienia z wyraźnymi motywami paranoi i niezadowolenia ze współczesnego życia. Brzmienie to jest najbardziej zbliżone do mrocznego industrialnego stylu Gary'ego Numana z końca lat 90-tych.

Płyta została stworzona jako solowe dzieło frontmana formacji, Kurta Harlanda. Po rozpadzie zespołu w połowie lat 90-tych, wokalista postanowił pozostać przy jego nazwie produkując to wydawnictwo. W 2006 roku grupa ponownie się zjednoczyła i choć Harland początkowo nie był zainteresowany, to powrócił do niej w 2007 roku. Jest on autorem wszystkich nagrań na tej płycie, poza "Are 'Friends' Electric? 2.0", która jest kompozycją Gary'ego Numana. Pojawiła się ona po raz pierwszy w 1979 roku, na jego albumie Replicas z zespołem Tubeway Army. Pierwsze wersja tego nagrania Harlanda, zatytułowana "Are 'Friends' Electric? 1.0", powstała już maju 1993 roku, a wersja 2.0 w 1996, od lipca do sierpnia. Wraz z DEVO, Gary Numan był dla mnie najważniejszą muzyką w moim bardzo ważnym okresie liceum i koledżu[1].

Powstawanie materiału

W 1991 roku Harland powoli zaczął tworzyć w głowie nowy rodzaj dźwięku dla swojej muzyki i w pewnym sensie od tego czasu pracował nad tym albumem. Nagrał utwór "Closing In 1.0" latem 1992 roku, tuż przed pojawieniem się albumu Peace and Love, Inc.[2]. Był to dla niego trudny okres, ponieważ zdał sobie sprawę, że rodzaj dźwięku, który chciał tworzyć, uczucia, które chciał wyrazić były całkowicie niezgodne z tym, czym był Information Society od 1986 roku, jak również z tym, co robił Paul Robb i co chciała wytwórnia Tommy Boy. Harland zdał sobie wówczas sprawę, że będzie musiał założyć swój własny projekt, aby stworzyć muzykę, którą zaczął już wtedy komponować.

Pierwsze wersje piosenek zostały nagrane z Fredem Maherem w jego studiu Fred Maher's Studio w Los Angeles w lipcu 1996 roku. Musiał on jednak zrezygnować po 2 utworach. Kolejne sześć nagrań powstało w studiu Steve'a Seibolda o nazwie Seibold Studio, mieszczącym się w San Clemente, w Kaliforni. Na albumie pojawia się również jeden utwór, który Harland zrealizował w swoim domowym studiu KurtsCar. W sumie dało to 9 kompozycji, których sekwencjonowaniem zajął się Kurt osobiście w domu w marcu 1997 roku, używając oprogramowania Sound Forge 4.0[2].

Album Don't Be Afraid został zarejestrowany w okresie od lipca 1996 do lutego 1997 w San Francisco, Los Angeles i San Clemente. Utwór "Ozar Midrashim" został nagrany w domowym studiu Harlanda w San Francisco w lipcu. "Are 'Friends' Electric?" oraz "SEEK300" był rejestrowany w studio Freda Mahera w Los Angeles od lipca do sierpnia. Cała zaś reszta została nagrana w studio Steve'a Seibolda w San Clemente już w 1997 roku, od stycznia do lutego.

Wydania

Oryginalne amerykańskie wydanie detaliczne Don't Be Afraid z 1997 roku zawiera bonusową płytę multimedialną z filmami, zdjęciami i innymi dokumentami z wcześniejszego okresu Information Society, pochodzącymi z osobistej kolekcji Harlanda. W przeciwieństwie do większości płyt CD-ROM powstających w tym czasie, ta nie miała automatycznie uruchamianego programu, który prezentował zawartość, a użytkownik musiał samodzielnie poruszać się po systemie plików, aby przejrzeć materiał. To wydanie zawierało również utwór "White Roses 1.0 (300 8-N-1 Terminal Mode Or ASCII Download)", nagranie z ukrytym przekazem, o którym więcej informacji pojawi się w sekcji niżej.

Przednia okładka brazylijskiego wydania albumu Don't Be Afraid grupy Information Society z 1999 roku
Alternatywna przednia okładka brazylijskiego wydania albumu Don't Be Afraid z 1999 roku.

W 1999 roku ukazało się w Brazylii wydanie od wytwórni Stiletto oraz Roadrunner Records, które zawierało trzy bonusowe utwory oraz zremiksowane wersje "Closing In", "Are 'Friends' Electric?" i "On The Outside" DJ'a Double B (DJ BIG BEIÇO). Ponadto, zawierało ono pełny utwór "White Roses", a nie ukryty przekaz. Brakuje w nim jednak multimedialnej płyty bonusowej. O przyczynach takiej sytuacji wypowiedział się Kurt Harland słowami:

Brazylijskiej wytwórni nie podoba się moja płyta i chcą, żebym zrobił bardziej popową, bardziej "brazylijską" wersję. Oddział Polygram Brasil o nazwie Spotlight zgodził się nie tylko wydać Don't Be Afraid w Brazylii... ale również sfinansować trasę (I opłacenie mojego czynszu...). Dobrą rzeczą jest to, że prawdopodobnie są gotowi sfinansować trasę ($50K) zanim brazylijska wersja albumu zostanie ukończona. Tu jest jednak haczyk... Myślą (najprawdopodobniej poprawnie), że piosenki na DBA są zbyt mroczne i nie nadają się do brazylijskiego radia. Tam nie ma również czegoś takiego jak underground czy alternatywne płyty. Jesteś w radiu, albo nie istniejesz. Więc chcą, żebym zrobił z nimi nową płytę, z niektórymi tylko piosenkami z DBA, wykonanymi inaczej. Ta druga płyta będzie bardziej jak klasyczny InSoc... W stylu "What's On Your Mind"... "Come With Me"... i "Strength". (Ale z lepszymi tekstami!). Zgodziłem się na to pod warunkiem, że wydadzą to jako podwójny zestaw, z moją oryginalną wersją jako jedną z płyt.[3]
Przednia okładka niemieckiego wydania albumu Don't Be Afraid grupy Information Society z 1999 roku
Alternatywna przednia okładka niemieckiego wydania albumu Don't Be Afraid z 1999 roku.

Jak się jednak później okazało brazylijska wytwórnia nie zgodziła się na wydanie tego albumu z dwoma krążkami i ukazało się tylko jednopłytowe wydawnictwo. W tym samym roku pojawiło się również wydanie na rynek niemiecki, które zawierało identyczną listę utworów, jak amerykańskie, w tym ukryty przekaz zamiast utworu "White Roses". Brazylijskie i niemieckie wydania otrzymały również zupełnie nową grafikę okładek, gdyż lokalni wydawcy uznali oryginalną za "zbyt satanistyczną", ze względu na obecność "czarnego jelenia", przypominającego nieco Bafometa.

Album został zremasterowany i ponownie wydany 1 kwietnia 2008 roku, jako pliki cyfrowe do pobrania w sklepach muzycznych iTunes i Amazon[4]. Ten sam remastering ukazał się na płycie CD 22 września 2008 roku, a sam album został zatytułowany Don't Be Afraid V.1.3[5]. Wersja ta zawiera "White Roses" oraz cover "Kebabträume", przebojowy utwór niemieckiej grupy D.A.F. z 1980 roku. Kolejność tych dwóch utworów została jednak omyłkowo zamieniona. To wydanie nie zawiera dysku z danymi. Również, z wyjątkiem przedniej okładki, cała grafika albumu różni się od tej z 1997 roku.

Ukryty przekaz w "White Roses"
White Roses 1.0 300 8-N-1 Terminal Mode Or ASCII - spektogram nagrania z albumu Don't Be Afraid grupy Information Society
White Roses 1.0 300 8-N-1 Terminal Mode Or ASCII) - wykres widma amplitudowego sygnału nagrania (spektogram) z albumu Don't Be Afraid formacji Information Society.
Tym razem inżynier dźwięku obniżył głośność tego nagrania, dzięki czemu nie zaskakuje on tak słuchacza nagłymi piskami.
Próbka nagrania z dźwiękiem modemu znajduje się na liście utworów na dole strony.
Próbka kompletnego nagrania
White Roses 1.0
7:21

Jeden utwór, a mianowicie "White Roses 1.0", nie pojawił się na oryginalnym, amerykańskim wydaniu albumu Don't Be Afraid. Na jego miejscu, na ścieżce numer #10, umieszczone było nagranie zatytułowane "White Roses 1.0 300 8-N-1", które składało się z 55 sekund szumu modemu. Tony mogły zostać zdekodowane przez każdego, kto dostosował się do wskazówek zawartych w tytule utworu - 300 bodów, 8 bitów, brak kontroli parzystości, 1 stop bit. Podobne nagranie pojawiło się na poprzednim wydawnictwie zespołu, Peace and Love, Inc..

Po zdekodowaniu wyświetlane są dane tekstowe, które ujawniają wskazówki dotyczące pewnego rodzaju zabawy w internetowe podchody, w celu zebrania 16 oddzielnych, chronionych hasłem plików skompresowanych w formacie ARJ, które łącznie tworzyły utwór "White Roses" w formacie WAV. Plik był w nieskompresowanej jakości CD, o łącznej pojemności ponad 76 megabajtów (jeszcze w 1997 roku była to duża ilość miejsca na dysku) i o długości 7:21. Większość części została bezpowrotnie utracona, ponieważ strony/hostingi, na których były umieszczone, przestały istnieć i obecnie niemożliwe jest ukończenie zagadki. Przetłumaczona na język polski treść tej zakodowanej wiadomości znajduje się poniżej. Link do oryginalnej, angielskiej wersji podany jest w adnotacji.

White Roses 1.0 300 8-N-1 Terminal Mode Or ASCII Download po polsku

Z powodów, które staną się oczywiste, gdy go usłyszysz, utwór "White Roses" nie znajduje się na tej płycie. Jest to tylko nagranie audio modemu ładującego (wypluwającego) ten tekst. "White Roses" to jednak prawdziwa piosenka InSoc i MOŻESZ ją pozyskać. Nie będzie to łatwe. Musisz użyć swojej przeglądarki internetowej, aby uzyskać dostęp do poniższego dokumentu:

http://InSoc.org/rose.htm

Kiedy poprosi Cię o identyfikator użytkownika i hasło, wprowadź następujące informacje:

userid - roses

password - barbara

To cię zaprowadzi do następnego kroku. Kiedy i jeśli kiedykolwiek uda Ci się zdobyć tę dziesiątą piosenkę InSoc, Twoim obowiązkiem będzie wykonanie jej kopii i rozprowadzenie jej wśród innych osób. Nie krępuj się aby pobierać za to pieniądze, jeśli potrafisz na tym zarobić. Rozpowszechniaj piosenkę na tyle, na ile możesz.

Powodzenia.[6]


Poszukiwania powiodły się, a pierwsza runda fanów, którzy z powodzeniem przebrnęli się przez wszystkie etapy i odnaleźli wskazówki, została ochrzczona jako członkowie "InSoc Internet Liberation Force", a ich zdjęcia i ewentualne linki do stron zostały umieszczone w serwisie InSoc.org[7].

Adnotacje

  1. "Comments: Are 'Friends' Electric? 2.0.". The Official Information Society (InSoc) site.
  2.   12"The new album: "Don't Be Afraid"". The Official Information Society (InSoc) site.
  3. "O Dont Be Afraid Brasileiro". Information Society Brasil.
  4. "*updated* Don't Be Afraid - We're Here to Help". Information Society The Official Website.
  5. "Don't Be Afraid v1.3 on CD". Information Society The Official Website.
  6. "Information Society - White Roses". Space Mutiny Records.
  7. "WHITE ROSES SUCCEEDERS". The Official Information Society (InSoc) site.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Information Society - Don't Be Afraid1997
CD, CD, CD-ROM, Stany Zjednoczone
Cleopatra
CLP 0120
Information Society - Don't Be Afraid1999
CD, Niemcy
Accession Records
EFA 03614-2
Information Society - Don't Be Afraid1999
CD, Brazylia
Stiletto, Roadrunner Records
ST 1004-2, ST1004-2
Information Society - Don't Be Afraid V.1.32008
CD, Remastering, Stany Zjednoczone
Dancing Ferret Discs
DFD-20428

Opinie

Naprawdę podoba mi się ten album. Ma jakieś takie silne poczucie mrocznego, onirycznego, nostalgicznego surrealizmu. Moje ulubione utwory to "On the outside", "Are friends electric" i "The Ridge 1.1".

Pozostałe utwory nie są aż tak chwytliwe, ale nadal mają to wyjątkowy klimat, który bardzo cenię, ponieważ muzyka jest tutaj bardzo estetyczna.