INXS - Kick (Album, 1987): oprawa graficzna przedniej okładki
Listen Like Thieves [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
X [1990]
AlbumStudyjny12 października 1987
 • od 1986 do 1987 roku
 • - Studio De La Grande Armée (Paris, Francja)
 • - Rhinoceros Studios (Sydney, Australia)
 • - Bill Graham Civic Auditorium
 • - San Diego Sports Arena (San Diego, Stany Zjednoczone)
 • - Studiomedia Recording Company
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 7 minut czytania

Kick jest szóstym studyjnym albumem australijskiego zespołu rockowego INXS, wydanym w 1987 roku na płytach CD, kasetach i winylach przez wytwórnie WEA w Australii, Atlantic w Stanach Zjednoczonych oraz Mercury w Wielkiej Brytanii. Materiał został zarejestrowany przez inżyniera dźwięku Davida Nicholasa w latach 1986-87 w studiach Rhinoceros Recordings w Sydney oraz Studio De La Grande Armée w Paryżu. Producentem płyty był Chris Thomas, dla którego była to druga produkcja z zespołem. Ostatecznego miksowania podjął się Bob Clearmountain w londyńskim Air Studios.

Jest to najbardziej udane wydawnictwo zespołu, które w Stanach Zjednoczonych otrzymało status 6x platynowej płyty i z którego pochodzą aż 4 single w Top 10 amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100. "Need You Tonight" jest natomiast ich jedynym singlem w dorobku, który na tej liście był numerem jeden. Kick jest również najlepiej sprzedającym się albumem zespołu w skali globalnej, którego sprzedaż w 2012 roku zbliżyła się do 20 milionów na całym świecie[1], a według oficjalnej autobiografii zespołu, w ciągu zaledwie dwóch lat od wydania sprzedaż wynosiła prawie 10 milionów[2]. W Kanadzie, Kick jest drugim albumem australijskiego artysty, który otrzymał status diamentowej płyty, pierwszym jest Back in BlackAC/DC. We wrześniu 1988 roku zespół zwyciężył w aż 5 kategoriach na gali MTV Video Music Awards z teledyskiem do utworu "Need You Tonight/Mediate".

Nagrywanie i produkcja

Niektóre utwory, które zostały nagrane we wczesnej fazie produkcji, pozostały zbliżone do swych wersji demo, podczas gdy inne uległy drastycznej zmianie[3]. Pierwotnie "Never Tear Us Apart" był balladą fortepianową nie mającą żadnej struktury orkiestrowej, a oryginalna aranżacja utworu znajduje się w reedycji z okazji 25-lecia wydania. Demo "Mediate" również było dłuższe, a kiedy Andrew Farriss po raz pierwszy zagrał je w studio, w tle leciał wówczas kawałek "Need You Tonight". Po usłyszeniu obu utworów granych jednocześnie, Nicholas pracował nad ich połączeniem, gdyż były ze sobą idealnie zsynchronizowane[4].

Sukces singla "What You Need" zapewnił głównym autorom Hutchence'owi i Farrissowi pewność siebie i optymizm do napisania większego materiału[5], a z błogosławieństwem reszty zespołu, Kick stał się pierwszym albumem INXS napisanym przez duet bez udziału pozostałych członków. Kiedy przyszedł czas na napisanie i nagranie płyty, zespół postanowił stworzyć album, który nie dzieliłby żadnej formuły muzycznej z innymi przebojami z tamtych czasów. Według Andrew Farrissa Każdy może napisać piosenkę, która brzmi współcześnie. Chcieliśmy, aby nasze piosenki brzmiały jak przyszłość[6].

Po ukończeniu projektu, Murphy natychmiast przyleciał do Nowego Jorku, by zagrać gotowy album dla czołowej kadry kierowniczej Atlantic Records[7]. Wytwórnia odrzuciła płytę, czując, że elementy funkowe i taneczne zrażą fanów, przywykłych do tradycyjnego rockowego brzmienia zespołu. Pomimo protestów Atlantic i ich oferty miliona dolarów na ponowną produkcję albumu, Murphy oparł się ich propozycji i opracował strategię wydania płyty. Bez wiedzy wytwórni Murphy zaaranżował tajne spotkanie z pracownikami wydziału promocji radia Atlantic, aby zagrać im "Need You Tonight".

Znalazł podatny rynek, kiedy szef studenckiej stacji radiowej zgodził się zagrać tę piosenkę w kampusowym radiu. Piosenka odniosła sukces na listach przebojów w sieci radiowej i zyskała dużą popularność, podczas gdy drugi singiel albumu, "Devil Inside", znalazł się na listach przebojów klasycznego rocka. Podczas obecności czterech kolejnych singli w pierwszej piątce i przy wsparciu krótkiej trasy koncertowej po college'ach, gdzie INXS grał koncerty w barach i aulach uczelni w całej Ameryce Północnej, Kick szybko stał się popularny wśród amerykańskich fanów.

Strategia Murphy'ego zadziałała i Atlantic w końcu dodał Kick do swojego terminarza wydań. Album ukazał się w październiku 1987 roku, co przyniosło zespołowi światowe uznanie krytyków i ogólnoświatową popularność.

Muzyka i teksty

Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów zespołu, Hutchence prezentuje ciepły i zwinny wokal na Kick, jednocześnie poszerzając swój zakres. Od początkowych chrząknięć na "Guns in the Sky", poprzez intensywne krzyki na "New Sensation", aż po intymne szepty uchwycone na "Need You Tonight", album pokazuje szerokie możliwości wokalne wokalisty. Jak wspomina Andrew Farriss, instrumentem Hutchence'a był jego głos; nie potrafił wytłumaczyć, co myśli muzycznie. Mówił takie rzeczy jak: "To musi być takie uczucie". A ja próbowałem przetłumaczyć to na nuty[6].

Po wydaniu, Kick został opisany jako zsynchronizowany z wizualnymi mediami końca lat 80-tych, co od razu widać w otwierającym album utworze "Guns in the Sky"[8]. Utwór ten opisywał stan świata i jego obsesję na punkcie broni. Reszta albumu skupia się na tematach zabawy, miłości i ekscesu. "New Sensation" i "Calling All Nations" opowiadają o imprezowym stylu życia, a "Never Tear Us Apart" opisuje natychmiastową relację między dwojgiem ludzi, którzy tworzą nierozerwalną więź[9]. Teksty do "Devil Inside" opowiadają o życiu w przesycie. Sekwencja "Need You Tonight" i "Mediate" stanowi liryczny kontrast, gdyż pierwsza emanuje intymnością, druga zaś zajmuje się problemami społecznymi, takimi jak apartheid[8].

Odbiór krytyczny

Album został pochwalony przez krytyków na całym świecie jako dzieło perfekcji "rytmicznego rocka" i znalazł się na wielu zestawieniach "best of". W wydaniu "Best Albums of the Year" z 1988 roku czytelnicy Rolling Stone przyznali Kick miejsce 3[10]. Dwa lata później, w australijskim wydaniu "100 Greatest Albums of the 80s" z 1990 roku, magazyn umieścił album na 11 miejscu[11].

Steve Huey z serwisu AllMusic opisał płytę jako nienagannie spreparowany popowy tour de force, a zespół odnosi sukces we wszystkim, czego się dotknie. [...] Co więcej, każdy utwór jest chwytliwy i niezapomniany[12]. Według Huey'a Kick skrystalizował wszystkie wpływy zespołu - rock & roll, pop, funk, współczesny dance-pop - w chłodną, stylową taneczno-rockową hybrydę[12].

W retrospektywnej recenzji magazyn Q napisał: Hutchence'owy, Jaggerowy wokal zamienił "Devil Inside", "Never Tear Us Apart" i potężne "Mystify" w coś więcej niż to, co INXS zrobił wcześniej i co by zrobił później[13].

Wznowienia

W 1989 roku za pośrednictwem WEA ukazało się w Japonii specjalne wydanie Kick, zawierające sześć dodatkowych utworów: b-side'y "Move On" i "Different World" oraz cztery remiksy utworów "Devil Inside", "New Sensation", "Need You Tonight" i "Guns in the Sky".

Kick został po raz pierwszy wznowiony w wersji zremasterowanej w 2002 roku przez Rhino Entertainment. To rozszerzone wydanie zawierało cztery wcześniej niepublikowane bonusowe utwory: demo "Mystify", a także dema "Jesus Was a Man" i "The Trap". Zawiera również gitarową wersję b-side'a "Move On", która jest o minutę krótsza i zawiera wiele usuniętych tekstów.

Mercury/Universal wydało album ponownie w 2004 roku w ramach serii albumów Deluxe Edition. Ta dwupłytowa kolekcja była ekskluzywna tylko dla Wielkiej Brytanii i zawierała dwa b-sidy: "I'm Coming (Home)" i "On the Rocks", a także trzy utwory nagrane na żywo podczas trasy koncertowej zespołu w latach 1987-1988 w Ameryce.

W lipcu 2012 roku Universal Music Group ogłosiło, że Kick zostanie wznowiony w różnych formatach z okazji 25-lecia powstania albumu[14]. Oznaczało to, że album został rozszerzony po raz trzeci od momentu jego pierwszego wydania. Mimo, że zapowiedź nie została oficjalnie potwierdzona na stronie internetowej zespołu, listy utworów z okazji 25-lecia albumu zaczęły pojawiać się na różnych brytyjskich stronach detalicznych za pośrednictwem Mercury Records, z datą wydania wyznaczoną na jesień 2012 roku[15]. INXS potwierdził te informacje na swojej stronie internetowej kilka dni po ogłoszeniu przez Universal Music Group. Później tabloid Daily Express poinformował, że do kolekcji dołączone zostanie DVD, zawierające nowe klipy wideo Hutchence'a, jak również nigdy wcześniej nie widziane odręczne teksty piosenek, pochodzące bezpośrednio z archiwów rodzinnych wokalisty[16].

Różne formaty Kick zostały wydane równocześnie 12 września 2012 roku: edycja deluxe, edycja super deluxe, dwie cyfrowe edycje dostępne do pobrania oraz limitowana edycja na czerwonym winylu[17]. Każdy format zawiera zremasterowany oryginalny album, wszystkie bonusowe utwory z rozszerzonego wydania Rhino z 2002 roku oraz brytyjski zestaw deluxe od Mercury z 2004 roku. Edycja deluxe, zestaw dwupłytowy, zawiera b-sidey, remiksy, dema i występy na żywo na drugiej płycie. Edycja Super Deluxe jest dostępna w dziesięciocalowym, kwadratowym pudełku, z 84 stronicową książeczką w twardej oprawie, czerwonym etui na cztery płyty (trzy CD i jedna DVD), oryginalnym plakatem trasy koncertowej i arkuszem naklejek. Książka zawiera wcześniej niepublikowane zdjęcia, wywiady i teksty napisane przez Hutchence'a. Płyta DVD zawiera materiały wideo z trasy Calling All Nations, klipy promocyjne oraz nowy dokument zatytułowany "Track Baby Track", zawierający klipy i wywiady na temat powstawania albumu.

Adnotacje

 1. "INXS to release 25th Anniversary reissue of Kick". Read Junk.
 2. INXS; Bozza, Anthony (2006): INXS: Story to Story: The Official Autobiography. Atria Books. ISBN. 978-0-7432-8404-2.
 3. "Kick Liner Notes [2002 Rhino Remaster]". AlbumLinerNotes.
 4. INXS; Bozza, Anthony (2005): INXS: Story to Story: The Official Autobiography. Atria Books. s. 128. ISBN. 978-0-7432-8404-2.
 5. INXS; Bozza, Anthony (2005): INXS: Story to Story: The Official Autobiography. Atria Books. s. 126. ISBN. 978-0-7432-8404-2.
 6.   12Spitznage, Eric (Październik 19, 2017): "The Unlikely Story of How INXS Came to Rule the Late '80s With 'Kick'". Billboard.
 7. INXS; Bozza, Anthony (2005): INXS: Story to Story: The Official Autobiography. Atria Books. s. 208. ISBN. 978-0-7432-8404-2.
 8.   12Rama Lohan, N. (Czerwiec 10, 2016): "INXS’ Kick was a rock and dance masterpiece". Star2.
 9. "INXS – Never Tear Us Apart". Song Facts.
 10. "1988 Annual Music Awards: Best Albums" (700). January 1995.
 11. "Rolling Stone - The 100 Greatest Albums Of The 80s (Special Issue 1990)". Rolling Stone.
 12.   12Huey, Steve: "Kick - INXS | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
 13. "Recenzja płyty" Q (118).
 14. "INXS 'KICK' 25th Anniversary Edition To Be Released By Universal Music (UK) On September 17th, 2012". Michael Hutchence.com.
 15. "INXS' 'Kick' to receive expanded 3CD/1DVD 25th anniversary reissue with 'unheard tracks'". Slicing Up Eyeballs.
 16. "INXS' 'Kick' Album Gets Massive 25th Anniversary Edition Release". Ultimate Classic Rock.
 17. "INXS / "Kick 25" super deluxe edition". Super Deluxe Edition.

Zobacz również

INXS - Elegantly Wasted
Elegantly Wasted
Album, 1997

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
INXS - Kick1987
CD, Kanada
Atlantic
A2 81796
INXS - Kick1989
CD, Japonia
WEA, Warner-Pioneer Corporation
22P2-2399
INXS - Kick2004
2 CD, Deluxe, Remastering, Wielka Brytania
Mercury, Universal
982 355-0
INXS - Kick2012
2 CD, CD, Wszystkie nośniki, Reedycja, 25th Anniversary Luksusowa edycja, Wielka Brytania i Europa
Universal Music Group International, Petrol Electric
0600753390924
INXS - Kick2017
Winyl, LP, Stereo, Gatefold, 180 Gram, Europa
Petrolelectric Pty Ltd.
0602537778966

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Argentyna60,000  Platynowa płyta
  Australia490,000  7 x Platynowa płyta
  Kanada1,000,000  Diamentowa płyta
  Szwajcaria50,000  Platynowa płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Hiszpania100,000  Platynowa płyta
  Francja300,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania900,000  3 x Platynowa płyta
  Hongkong, Specjalny Region Administracyjny Chin10,000  Złota płyta
  Holandia50,000  Złota płyta
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone6,000,000  6 x Platynowa płyta
Podsumowanie regionów
Cały świat20,000,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży