Iron Maiden - A Matter Of Life And Death (Album, 2006): oprawa graficzna przedniej okładki
The History Of Iron Maiden Part 1: The Early Days [2004]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Final Frontier [2010]
AlbumStudyjny28 sierpnia 2006
  • - Sarm West Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

A Matter of Life and Death to czternasty studyjny album angielskiego zespołu heavy metalowego Iron Maiden. Został on wydany nakładem wytwórni EMI 25 sierpnia 2006 roku we Włoszech i Finlandii, a 28 sierpnia na całym świecie, z wyłączeniem USA (Sanctuary Records), Kanady i Japonii, gdzie ukazał się 5 września. Jest to pierwszy album w karierze Iron Maiden, który debiutował na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200 w pierwszej dziesiątce, osiągając również znaczący sukces w wielu innych krajach.

Zespół rozpoczął pisanie nowych utworów na płytę pod koniec 2005 roku, po przerwie związanej z ich ogromnym sukcesem podczas trasy koncertowej Eddie Rips Up the World Tour w Stanach Zjednoczonych i Europie. Po przerwie świątecznej, piosenki zostały ukończone i zespół rozpoczął nagrywanie od 1 marca do 4 maja w Sarm West Studios w Londynie, z ich stałym producentem, Kevinem Shirleyem, a żeby zapewnić bardziej "żywy" dźwięk, album nie został finalnie zmasterowany. Oznacza to, że na płycie można usłyszeć nowy album dokładnie tak, jak brzmiał w studio, bez dodawania korektora, kompresji, analogowego poszerzenia, itp. Z osiągniętego efektu Steve Harris był podobno zadowolony.

Jest to czwarta studyjna płyta zespołu, która nie bierze swego tytułu od nazwy znajdującego się na niej utworu (wcześniejsze to: Piece Of Mind, The X Factor i Virtual XI). Perkusista Nicko McBrain i gitarzysta Janick Gers twierdzą, że zespół pierwotnie zamierzał nadać płycie nazwę po jednym z jego utworów, z uwzględnieniem zarówno "The Pilgrim" jak i "The Legacy". Według Gersa, "czasami tytuł po prostu wyskoczy na ciebie jako oczywisty wybór, ale tym razem z jakiegoś powodu tak się nie stało", więc zespół zdecydował się na A Matter of Life and Death, który według McBraina znalazł się wśród "dwóch lub trzech pomysłów, o które nam chodziło". Ani Gers ani McBrain nie pamiętają dokładnie, kto wymyślił tytuł, ale był to prawdopodobnie Harris, Rod Smallwood (manager zespołu) lub "Drew" (inżynier w Sarm West Studios).

Okładka albumu została stworzona przez Tima Bradstreeta, amerykańskiego artystę, najbardziej znanego z pracy nad komiksami Hellblazera i Punishera. Jako wieloletni fan Iron Maiden, który czerpał wiele wpływów z okładek Dereka Riggsa, opisał tę okazję jako "jedno z moich największych marzeń". Miał napięty harmonogram, otrzymując do przesłuchania utwory i kluczowe grafiki wykonane przez firmę Peacock Designs UK, która nadzorowała tworzenie książeczki. Wraz z przerobieniem kilku oryginalnych elementów, np. czołgu z czasów Wojny Koreańskiej, którego działo zostało dodane z innego pojazdu, Bradstreet dodał również Eddiego jako generała prowadzącego armię szkieletów. Współpracownik Bradstreeta, Grant Goleash dokończył dzieło nakładając kolory, które następnie zostało zretuszowane przez Peacock. Na tylnej okładce początkowo miał być umieszczony Eddie postrzelony w plecy, ale później zespół zdecydował się na grafikę na czołgu, ze skrzyżowanymi karabinami z głową Eddiego nad nimi.

Pierwszym singlem, który ukazał się z albumu był "The Reincarnation of Benjamin Breeg", wydany 14 sierpnia 2006 roku. 10 sierpnia "Different World" został udostępniony do publicznego odtwarzania na stronie internetowej zespołu, podobnie jak następnego dnia "Brighter than a Thousand Suns". "Different World" był drugim singlem, który gościł na antenie wielu rockowych stacji radiowych. Utwór zawiera również animowane wideo, podobne do tego z "Wildest Dreams".

Płyta spotkała się z niemal powszechnym uznaniem. Metal Hammer ocenił go na 10 z 10, stwierdzając, że "Iron Maiden całkowicie prześcignęli samych siebie" i "to sprawia, że słucha się go bardzo dobrze". Sputnikmusic również dał mu pełne oceny, komentując: "A Matter of Life and Death zawiera wszystko, co fani chcą usłyszeć: ekscytujące opowiadanie historii w stylu Maiden, agresywne riffy, imponujące solówki i melodyjne brzmienie". Rolling Stone dał albumowi 3 gwiazdki na 5, uznając muzykę i teksty za "istotne", choć jednocześnie twierdząc, że "piosenki maszerują teraz tam, gdzie kiedyś galopowały", co sugeruje, że zespół "starzeje się z wdziękiem". AllMusic był również mniej pozytywny, oceniając go na 3,5 z 5 i komentując, że jest "bardziej wyszukanym i meandrującym doświadczeniem niż [jego poprzednik] Dance of Death, ale i tak satysfakcjonującym dla fanów chcących rozkoszować się brzmieniem zespołu".

Zobacz również

Iron Maiden - Somewhere In Time
Somewhere In Time
Album, 1986
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - The Final Frontier
The Final Frontier
Album, 2010
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - Fear of the Dark
Fear of the Dark
Album, 1992

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Iron Maiden = アイアン・メイデン - A Matter Of Life And Death = ア・マター・オブ・ライフ・アンド・デス~戦記2006
CD, Japonia
EMI
TOCP-66616
Iron Maiden - A Matter Of Life And Death2006
CD, Europa
EMI
0946 372321 2 5, 372 3212

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Brazylia50,000  Złota płyta
  Kanada50,000  Złota płyta
  Szwajcaria15,000  Złota płyta
  Niemcy100,000  Złota płyta
  Finlandia30,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Grecja10,000  Złota płyta
  Szwecja30,000  Złota płyta