Iron Maiden - Dance of Death (Album, 2003): oprawa graficzna przedniej okładki
Brave New World [2000]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The History Of Iron Maiden Part 1: The Early Days [2004]
AlbumStudyjny2 września 2003
  • od stycznia do lutego 2003 roku
  • - Sarm West Studios (Londyn, Wielka Brytania)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 29.00 zł

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Dance of Death to trzynasty studyjny album angielskiego zespołu heavy metalowego Iron Maiden, wydany najpierw w Japonii 2 września przez wytwórnię Capitol Records, a następnie 8 września 2003 roku w pozostałych częściach świata przez EMI, z wyłączeniem Ameryki Północnej, gdzie został wydany dzień później nakładem Columbia Records. Album został nagrany na analogowej taśmie magnetycznej.

Druga studyjna płyta od czasu powrotu wokalisty Bruce'a Dickinsona i gitarzysty Adriana Smitha w 1999 roku, zawiera pierwszy w historii zespołu w pełni akustyczny utwór "Journeyman", a także jedyny współtworzony przez perkusistę Nicko McBrain'a utwór "New Frontier". Podobnie jak jej poprzednik, Brave New World z 2000 roku, płyta została wyprodukowana przez Kevina Shirley'a, który współpracował z Iron Maiden przy wszystkich kolejnych wydawnictwach.

Okładka albumu Dance of Death grupy Iron Maiden została wygenerowana komputerowo i wykonana przez Davida Patchetta, który rzekomo poprosił o usunięcie jego nazwiska z napisów na płycie po tym, jak zespół zdecydował się na użycie niedokończonej wersji.

Grafika została odebrana negatywnie przez krytyków, a wokalista Bruce Dickinson nazwał później okładkę "żenującą".

Zespół po raz pierwszy potwierdził, że będzie pracował nad kontynuacją Brave New World z producentem Kevinem Shirleyem dnia 27 listopada 2002 roku. Ogłoszono to wraz z małym zestawem dat tras koncertowych w Europie na następny rok. W dniu 6 stycznia 2003 roku Shirley potwierdził za pośrednictwem swojej strony internetowej, że zespół rozpocznie nagrywanie w tym miesiącu, po czym ogłosił, że podstawowe utwory zostały ukończone w dniu 5 lutego i że wydawnictwo ma zostać zmiksowane w kwietniu. W dniu 31 maja zespół ogłosił, że album, nagrany w Sarm West Studios, będzie zatytułowany Dance of Death, po czym data oficjalnego wydania została podana w dniu 17 czerwca.

Dance of Death jest jedynym dotychczas wydanym albumem Iron Maiden, na którym perkusista Nicko McBrain ma zasługi autorskie, współtworząc "New Frontier". Utwór wyraża jego obawy związane z klonowaniem człowieka, co podkreślił słowami: "Osobiście wierzę, że Bóg stworzył człowieka i tylko Bóg ma prawo to czynić, ponieważ tylko On może dać ci duszę. Kiedy człowiek próbuje stworzyć człowieka, to jest on potworem w probówce". To również czyni płytę jedynym dotychczasowym albumem Iron Maiden, w którym każdy członek zespołu miał udział w pisaniu piosenek.

"Montségur" opierał się na upadku twierdzy katarskiej o tej samej nazwie, która upadła w następstwie krucjaty albigeńskiej w 1244 roku. Dickinson, który napisał tekst piosenki, stwierdza: "Na przestrzeni dziejów jest tak wiele wspaniałych rzeczy i tak wiele wspaniałych historii, które można nawiązać do współczesności - zwłaszcza gdy historia tak często się powtarza, że tworzy bardzo barwną tematykę".

"Paschendale" jest o bitwie pod Passchendaele, która miała miejsce podczas I Wojny Światowej. Został napisany przez Adriana Smitha, który zazwyczaj współtworzy krótsze, bardziej komercyjnie brzmiące piosenki zespołu, ale postanowił napisać to, co określa jako "tradycyjny epos Maiden". Zawiera on silne elementy rocka progresywnego, w tym jego długość, szczegółową strukturę i wielokrotne zmiany tempa w całym utworze.

Według gitarzysty Janicka Gersa, tytułowy utwór albumu został zainspirowany ostatnią sceną filmu z 1957 roku, The Seventh Seal (pol. "Siódma pieczęć") Ingmara Bergmana, na końcu której "postaci na horyzoncie zaczynają robić mały "jig", czyli taniec śmierci". Gers napisał większość muzyki i wyjaśnił koncepcję Steve'owi Harrisowi, który napisał teksty i większość melodii.

"Face in the Sand" opiera się na relacjach medialnych otaczających wojnę w Iraku, mających miejsce podczas nagrywania płyty, a ostatni utwór, "Journeyman", jest pierwszym i jedynym w pełni akustycznym utworem Iron Maiden.

Recenzje dotyczące albumu były ogólnie pozytywne, a Kerrang! określił go jako "wspaniały materiał i konkretny dowód na to, że Maideni są tak samo elektryzujący i ważni, jak byli przez długi czas". Sputnikmusic był również pozytywnie nastawiony do albumu, ze szczególnym uwzględnieniem "Paschendale", opisanego jako "dość łatwe do wykonania arcydzieło Maiden". Mimo że AllMusic uznał trzy pierwsze utwory za "odświeżające, aczkolwiek niezauważalne", to opisuje Dance of Death jako "triumfalny powrót do formy tych legend heavy metalu".

Mimo, że PopMatters krytykuje album za jego długość i nie "dorównanie jakością" swojemu poprzednikowi, Brave New World, to jednak pochwalił zespół za to, że potrafił "wciąż łatwo zdeklasować większość młodszych zespołów nu-metalowych".

Zobacz również

Iron Maiden - Fear of the Dark
Fear of the Dark
Album, 1992
Iron Maiden - The Final Frontier
The Final Frontier
Album, 2010
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - Live After Death
Live After Death
Album, 1985

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Iron Maiden - Dance of Death2003
CD, Copy Protected, Wielka Brytania i Europa
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
EMI
593 0102

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Argentyna20,000  Złota płyta
  Brazylia50,000  Złota płyta
  Niemcy100,000  Złota płyta
  Finlandia15,000  Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Grecja10,000  Złota płyta
  Szwecja30,000  Złota płyta