Iron Maiden - Iron Maiden (Album, 1980): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Killers [1981]
AlbumStudyjny14 kwietnia 1980
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 69.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Iron Maiden to tytułowy debiutancki album studyjny angielskiej grupy heavy metalowej Iron Maiden. Został wydany przez EMI 14 kwietnia 1980 roku w Wielkiej Brytanii, a kilka miesięcy później w Ameryce Północnej, początkowo przez Harvest/Capitol Records, a następnie Sanctuary Records/Columbia Records w USA. Wersja północnoamerykańska zawierała również utwór "Sanctuary", wcześniej wydany w Wielkiej Brytanii jako singiel pozaalbumowy. W 1998 roku, wraz z pozostałymi wydawnictwami zespołu sprzed 1995 roku, Iron Maiden został zremasterowany z dodaniem "Sanctuary" na wszystkich terytoriach. Jest to jedyny album zespołu, na którym występuje gitarzysta Dennis Stratton.

Mimo że Iron Maiden skrytykowali jakość produkcji albumu, płyta spotkała się z uznaniem krytyki i publiczności, debiutując na czwartym miejscu na UK Albums Chart, a także zdobywając popularność grupie na kontynencie europejskim.

Jest to jedyny album zespołu wyprodukowany po części przez Wila Malone'a, który porzucił Iron Maiden podczas produkcji, gdyż nie był zainteresowany projektem. Większość albumu, który według basisty Steve'a Harrisa został ukończony w zaledwie 13 dni, był już dziełem samego zespołu. Nagranie miało miejsce w Kingsway Studios, w zachodnim Londynie, w styczniu 1980 roku, kiedy to zespół zrobił sobie przerwę od trasy Metal for Muthas Tour, aby dokończyć ostatnie miksy w Morgan Studios, w północno-zachodnim Londynie w lutym. Przed sesjami z Malonem, zespół podjął dwie próby w grudniu 1979 roku z dwoma dodatkowymi producentami. Pierwszy z nich, Guy Edwards, został zwolniony, ponieważ zespół był niezadowolony z "błotnistej" jakości jego produkcji, podczas gdy Andy'emu Scottowi podziękowano po tym jak nalegał, by Harris grał na basie kostką zamiast palcami. Grupa ostatecznie skrytykowała jakość produkcji, jednak wielu fanów nadal preferowało surową jakość nagrania dźwiękowego. Chociaż AllMusic stwierdził, że ten styl "wyraźnie czerpie z elementów punk rocka", to Harris stwierdził, że zespół gardził wszystkim co dotyczy punka.

Był to również jedyny studyjny album z gitarzystą Dennisem Strattonem, który dołączył do grupy w ostatniej chwili i został zwolniony z powodu "muzycznych różnic" po europejskiej trasie koncertowej zespołu, gdzie byli supportem Kiss. Podejrzenia pojawiły się po raz pierwszy podczas nagrywania materiału, kiedy Stratton dodał do "Phantom of the Opera" gitary harmonijne w stylu Wishbone Ash i wspierający wokal przypominający Queen, które to zmiany reszta zespołu natychmiast odrzuciła i usunęła. Chociaż Stratton stwierdził, że "nie próbował popchnąć zespołu w nowym kierunku", Harris skomentował, że "to naprawdę wskazało różnicę między Denem a nami", po czym zaczął zauważać, że "Dennis był bardziej zainteresowany graniem takich kawałków z płyty jak 'Strange World' niż 'Iron Maiden' czy 'Prowler', ponieważ było to wolniejsze, bardziej melodyjne .... kiedy grał solówki na jednej z cięższych piosenek, nie było to robione z taką samą pasją".

Od czasu wydania, Iron Maiden nadal otrzymuje pochwały od recenzentów, a AllMusic stwierdza, że płyta "nadal byłaby przełomem, nawet gdyby lata Dickinsona nigdy nie nastały" oraz "nie ma lepszego miejsca, by usłyszeć, jak punk i progresywny rock zainspirowały nową falę brytyjskiego heavy metalu". Ponadto, Sputnikmusic opisuje ją jako "jeden z najlepszych debiutanckich albumów w świecie heavy metalu", zawierający "surową, agresywną moc [która] określa wczesne lata istnienia zespołu".

Iron Maiden to jeden z dwóch albumów Iron Maiden wymienionych w książce Roberta Dimery'ego, "1001 Albums You Must Hear Before You Die" (The Number of the Beast jest tym drugim). W 2017 roku, został sklasyfikowany na 13 miejscu na liście "100 Greatest Metal Albums of All Time" przygotowanej przez Rolling Stone.

Zobacz również

Iron Maiden - Somewhere In Time
Somewhere In Time
Album, 1986
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - Powerslave
Powerslave
Album, 1984
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - Brave New World
Brave New World
Album, 2000
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Iron Maiden - Iron Maiden1986
CD, Japonia
EMI
CP32-5106
Iron Maiden - Iron Maiden1987
CD, Reedycja, Wielka Brytania
  1 za 69.00 zł  Kup teraz
EMI, Fame
CD-FA 3121, CDM 7 52018 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta