Iron Maiden - Killers (Album, 1981): oprawa graficzna przedniej okładki
Iron Maiden [1980]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Number of the Beast [1982]
AlbumStudyjny2 lutego 1981
  • - Battery Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Killers to drugi studyjny album angielskiego zespołu heavy metalowego Iron Maiden. Po raz pierwszy został wydany 2 lutego 1981 roku w Wielkiej Brytanii przez wytwórnię EMI Records oraz 6 czerwca w Stanach Zjednoczonych przez Harvest i Capitol Records. Materiał został zarejestrowany w londyńskim studiu Battery Studios, pomiędzy listopadem 1980 a styczniem 1981 roku. Jest to jedyny album Iron Maiden, który zawiera dwa instrumentalne nagrania i został napisany prawie wyłącznie przez Steve'a Harrisa. Tylko utwór tytułowy oraz "Twilight Zone" powstały we współpracy z innymi muzykami.

Album był ich pierwszym z gitarzystą Adrianem Smithem, a ostatnim z wokalistą Paulem Di'Anno, który został zwolniony po tym jak pojawiły się jego problemy z występami na scenie z powodu spożywania alkoholu i kokainy. Killers był również pierwszym albumem Iron Maiden nagranym z producentem Martinem Birchem, który kontynuował produkcję kolejnych ośmiu płyt aż do Fear of the Dark (1992).

Z wyjątkiem utworu "Murders in the Rue Morgue" (opartego na opowiadaniu o tym samym tytule (pol. "Zabójstwo przy Rue Morgue") autorstwa Edgara Allana Poe) oraz "Prodigal Son", wszystkie nagrania powstały w latach poprzedzających wydanie ich debiutanckiego albumu. Żaden z nich nie został nagrany profesjonalnie do czasu sesji Killers, z wyjątkiem "Wrathchild" (wersja zarejestrowania w 1979 roku znalazła się na składance Metal for Muthas).

W ramach trasy The Killer World Tour odbyły się pierwsze amerykańskie koncerty zespołu, które rozpoczęły się w The Aladdin (hotel i kasyno obecnie noszące nazwę Planet Hollywood) w Las Vegas, jako support grupy Judas Priest. Utwór "Wrathchild" jest jedynym regularnie granym kawałkiem pochodzącym z tego albumu, pojawiającym się niemal na wszystkich trasach zespołu.

Album zadebiutował 28 lutego na swojej szczytowej #12 pozycji na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart. Najwyższą lokatę (#10) zanotował natomiast w Niemczech 4 maja. W Stanach Zjednoczonych płyta zadebiutowała na Billboard 200 6 czerwca na #179 miejscu i udało jej się wspiąć w ciągu dwóch miesięcy do #78 pozycji. Killers uzyskał w kilku krajach status złotej płyty, w Kanadzie natomiast platynowej.

Zobacz również

Iron Maiden - The Final Frontier
The Final Frontier
Album, 2010
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - Piece Of Mind
Piece Of Mind
Album, 1983
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - Dance of Death
Dance of Death
Album, 2003
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Iron Maiden - Killers1988
CD, Reedycja, Stany Zjednoczone
Capitol Records
CDP 7 91416 2
Iron Maiden - Killers1995
CD, CD, Wszystkie nośniki, Reedycja, Edycja limitowana, Stany Zjednoczone
Castle Records
CASTLE 103-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Francja200,000  Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Szwecja50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta