Iron Maiden - Live After Death
   Dyskografia
   Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
   A Real Live One [1993]

   Informacje o płycie

   Live After Death jest muzycznym albumem koncertowym oraz zapisem wideo angielskiego zespołu heavy metalowego Iron Maiden, pierwotnie wydanym w październiku 1985 roku przez EMI w Europie i jego siostrzaną wytwórnię Capitol Records w USA (został ponownie wydany przez Sanctuary/Columbia Records w USA w 2002 roku na CD i przez Universal Music Group/Sony BMG Music Entertainment na DVD). Został zarejestrowany w Long Beach Arena w Kalifornii i Hammersmith Odeon w Londynie podczas trasy koncertowej zespołu World Slavery Tour.

   Filmowa wersja koncertu zawiera tylko materiały z koncertów w Long Beach i została wznowiona na DVD 4 lutego 2008 roku, co zbiegło się w czasie z rozpoczęciem trasy Somewhere Back in Time World Tour. Oprócz kompletnego koncertu, DVD zawiera część 2 serii DVD "The History of Iron Maiden", która rozpoczęła się w 2004 roku wydawnictwem The Early Days, a kontynuowała w 2013 roku Maiden England '88, dokumentując nagranie albumu Powerslave oraz następującą po nim trasę World Slavery Tour.

   Tournee Iron Maiden World Slavery Tour rozpoczęło się w Warszawie 9 sierpnia 1984 roku i trwało 331 dni, podczas których wykonano 187 koncertów. Intro koncertu, wstęp przed utworem "Aces High", jest częścią przemówienia Winstona Churchilla w Izbie Gmin w Wielkiej Brytanii, wygłoszonego 4 czerwca 1940 roku. W nawiązaniu do albumu Powerslave z 1984 roku, wystrój scen na trasie koncertowej nawiązywał do motywu starożytnego Egiptu, ozdobionego sarkofagami i hieroglifami egipskimi oraz zmumifikowanych przedstawień maskotki zespołu, Eddiego, a także licznych efektów pirotechnicznych. Teatralny charakter występu scenicznego sprawił, że stał się on jedną z najbardziej cenionych tras koncertowych zespołu, stanowiąc idealne tło dla ich pierwszej podwójnej płyty koncertowej i zarejestrowanego filmu z wykonań na żywo.

   Na potrzeby filmu Live After Death zespół zatrudnił reżysera Jima Yukicha do nakręcenia dwóch koncertów w Long Beach Arena w Kalifornii w dniach 14-17 marca 1985 roku. Według basisty Steve'a Harrisa, podczas gdy wideo wykorzystało materiał z dwóch nocy w Long Beach, wersja audio składa się tylko z jednego występu, choć nie podano dokładnych dat. Jednak podczas "Running Free" na wersji audio Bruce Dickinson odnosi się do czwartego koncertu w tym miejscu, co powinno oznaczać, że wersja audio została nagrana w niedzielę 17 marca. Harris stwierdził, że nawet gdyby mieli czas, nie dodaliby do ścieżki dźwiękowej żadnego studyjnego overdubbingu, stwierdzając, że "i tak byliśmy naprawdę przeciwko tym wszystkim zabiegom postprodukcyjnym [...] To musi być całkowicie na żywo".

   Utwory i różnice pomiędzy wydaniem na winylu i CD

   Pierwsze 13 utworów (12 piosenek i intro) w wersji audio nagrano w Long Beach Arena w Long Beach w Kalifornii w dniach 14-17 marca 1985 roku. Ostatnie 5 nagrano natomiast wcześniej na tej samej trasie, w Hammersmith Odeon (obecnie Hammersmith Apollo) w Londynie w dniach 8, 9, 10 i 12 października 1984 roku. Na oryginalnej, podwójnej wersji płyty, nagrania z Long Beach znajdują się na trzech pierwszych stronach, podczas gdy te nagrane w Londynie ("Wrathchild", "Children of the Damned", "22 Acacia Avenue", "Die With Your Boots On" i "Phantom of the Opera") znajdują się na stronie czwartej.

   Pierwsza wersja na CD (wydana w grudniu 1985 roku) zawiera trzy pierwsze strony wersji LP. Czwarta strona nie została dołączona ze względu na ograniczenia pojemności. Dodatkowo, "Running Free" został skrócony z 8:16 na winylu do 3:16 na CD poprzez wyeliminowanie interakcji z tłumem, podczas gdy intro i pierwszy utwór, "Aces High", zostały połączone w ten sam utwór. Reedycja z 1995 roku (która nie została zremasterowana) zawiera tę nieco skróconą wersję koncertu, ale dołączona jest do niej dodatkowa płyta CD zawierająca strony B z singli promujących koncert. Reedycja z 1998 roku zawiera nieedytowane wersje wszystkich utworów, a dodatkowo usuwa wyciszenia oddzielające oryginalne strony winylowe. Do tej wersji dołączona jest również druga płyta CD, tym razem zawierająca brakujące utwory z czwartej strony oryginalnego LP.

   Okładka

   Okładka została wykonana przez Dereka Riggsa i przedstawia maskotkę zespołu, Eddiego, powstającego z grobu. Wygrawerowany na jego nagrobku cytat pochodzi z horroru "The Nameless City" (pol. "Bezimienne miasto") autorstwa H.P. Lovecrafta:

   That is not dead which can eternal lie
   Yet with strange aeons even death may die.
   Nie jest umarłym ten, który spoczywa wiekami
   Nawet śmierć może umrzeć już z dziwnymi eonami.

   Na nagrobku wyryte jest również to, co wydaje się być pełnym imieniem Eddiego, "Edward T H--", którego końcówka (jego przypuszczalne nazwisko, "Head", pol. "Głowa") jest przesłonięta kępą gnoju. Sam wizerunek Eddiego na okładce jest natomiast kontynuacją poprzednich grafik z jego udziałem. Jego długie włosy odrosły i ma metalowe łańcuchy podobne do tych z albumu Piece Of Mind, a w jego czaszkę uderza piorun.

   Od czasu premiery, płyta koncertowa Live After Death grupy Iron Maiden zebrała stałe pochwały krytyków, a recenzenci zaznaczyli, że jest to jeden z najlepszych albumów na żywo w tym gatunku.

   Wydanie albumu było dla zespołu również niezwykle korzystne z innego względu, gdyż oznaczało możliwość opóźnienia nagrania kolejnej płyty studyjnej Somewhere in Time z 1986 roku o ponad rok. Ten czas wolny po trasie World Slavery Tour zespół wykorzystał na regenerację, gdyż rozpaczliwie potrzebował odpoczynku po ciężkiej trasie.

   Tylna okładka przedstawia resztę cmentarza i miasto niszczone przez pioruny, które według Riggsa zostało zainspirowane obrazem Johna Martina "Zniszczenie Sodomy i Gomory". Śmierć pojawia się w chmurach nad zniszczonym miastem. Ta postać jest stałym elementem okładek Riggsa (takich jak "Twilight Zone", "The Trooper", Powerslave i Somewhere In Time). W pobliżu grobu Eddiego znajduje się czarny kot z aureolą, który również pojawia się na okładkach Somewhere in Time i "Twilight Zone" i według Riggsa w tym elemencie "tak naprawdę nie chodziło o nic" i zostały dodane "aby zwrócić uwagę ludzi". Po lewej stronie kota znajduje się nagrobek z napisem "Here lies Derek Riggs", pol. "Tu spoczywa Derek Riggs". Artysta umieścił też nagrobki, które brzmią "Live With Pride", dodany na prośbę zespołu, aby pokazać sprzeciw wobec występów z playbacku, "Here Lies Faust In Body Only", na cześć niemieckiej legendy, Fausta, który sprzedał duszę diabłu (stąd tekst "In Body Only", czyli "Tu spoczywa Faust, ale tylko ciało"), oraz zwykły nagrobek, z napisem "Thank You", reprezentujący Grateful Dead.

   Odbiór krytyczny

   Live After Death jest wysoko oceniany przez krytyków od momentu jego wydania. Magazyny Kerrang! i Sputnikmusic zgadzają się, że jest to "prawdopodobnie najlepszy album na żywo wszech czasów", podczas gdy AllMusic określa go jako "bez wątpienia jeden z najlepszych albumów heavy metalowych na żywo".

   Sputnikmusic argumentuje, że jest to najlepszy album koncertowy zespołu, dochodząc do wniosku, że "wydawnictwo Iron Maiden z 1985 roku ma wszystko, o co można prosić. Dzięki ekscytującym interpretacjom klasycznych piosenek i genialnym występom, Live After Death to całkiem przyjemne słuchanie". PopMatters opisuje go jako "porywającą, 102-minutową kolekcję Maiden w momencie ich szczytowej formy... absolutny skarb dla fanów [który] został powszechnie uznany za natychmiastowy klasyk w tym gatunku".

   Filmowy odpowiednik albumu spotkał się z podobnym uznaniem krytyków, a AllMusic stwierdził, że Live After Death to wizualna przyjemność, tak samo jak dźwiękowa. Kunsztowna inscenizacja i efekty świetlne są znakomite. Również montaż jest znakomity [z] bardzo nielicznymi szybkimi, wywołującymi drgania cięciami kamery". Dodatkowa zawartość znajdująca się w reedycji DVD z 2008 roku została również pochwalona przez PopMatters, Kerrang! i About.com.

   Album został również opisany przez Classic Rock jako "ostatni wielki album na żywo z epoki winyli".

   Zobacz również

   Iron Maiden - Seventh Son Of A Seventh Son
   Seventh Son Of A Seventh Son
   Album, 1988
     1 za 37.00 zł  Kup teraz
   Iron Maiden - Dance of Death
   Dance of Death
   Album, 2003
     1 za 29.00 zł  Kup teraz
   Iron Maiden - Virtual XI
   Virtual XI
   Album, 1998
     1 za 39.00 zł  Kup teraz

   Certyfikaty i sprzedaż

   Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
     Austria25,000  Złota płyta
     Kanada200,000  2 x Platynowa płyta
     Niemcy250,000  Złota płyta
     Wielka Brytania100,000  Złota płyta
     Szwecja50,000  Złota płyta
     Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta

   Góra