Iron Maiden - The Final Frontier (Album, 2010): oprawa graficzna przedniej okładki
A Matter Of Life And Death [2006]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Book Of Souls [2015]
AlbumStudyjny13 sierpnia 2010
  • - Compass Point Studios (Nassau, Bahamy)
  • - The Cave (Malibu, Stany Zjednoczone)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

The Final Frontier to piętnasty studyjny album angielskiego zespołu heavy metalowego Iron Maiden, wydany 13 sierpnia 2010 roku w Niemczech, Austrii i Finlandii, 17 sierpnia w Ameryce Północnej, 18 sierpnia w Japonii i 16 sierpnia na pozostałych rynkach świata. Wytwórnia EMI wydała ten album w większości krajów, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ukazał się on nakładem Universal Music Enterprises i Sony Music Entertainment - następców wspólnego przedsięwzięcia dwóch wcześniejszych wytwórni Sanctuary Records/Columbia Records, które do tej pory kontrolowały katalog Iron Maiden w Ameryce Północnej. Materiał był nagrywany w okresie od 11 stycznia do 12 kwietnia 2010 roku w studiu Compass Point Studios na Bahamach oraz od 17 lutego do 1 marca tego samego roku w The Cave Studios w Kalifornii.

The Final Frontier to drugi najdłuższy album studyjny zespołu, którego czas trwania 76 minut i 24 sekund został przekroczony dopiero w 2015 roku, wraz z ukazaniem się wydawnictwa The Book Of Souls. Jest to również ostatni album Iron Maiden, który został wydany przez EMI Records, co oznaczało koniec 30-letniej współpracy grupy z tą wytwórnią. Jest to także ostatni album, który wykorzystuje alternatywne logo zespołu. Autorem okładki płyty był wieloletni współpracownik, Melvyn Grant.

Przed wydaniem płyty, basista i założyciel zespołu Steve Harris był często cytowany jako ten, który twierdził, że wyobrażał sobie, iż zespół wyda w sumie piętnaście albumów studyjnych. Tytuł, który również dzieli swoją nazwę z promującą album trasą koncertową i utworem otwierającym, podsycał dalsze pogłoski, że The Final Frontier będzie ostatnią płytą Iron Maiden, jednak członkowie zespołu przyznawali, że mają nadzieję w przyszłości na kolejne wydawnictwa i dalsze trasy koncertowe. Harris w szczególności stwierdził, że "jeśli jest czas i wszyscy chcemy to zrobić, to dlaczego nie? Byłoby nam smutno, gdybyśmy nie stworzyli kolejnego albumu, a tym bardziej smutno dla fanów", podczas gdy wokalista Bruce Dickinson przyznał, że tytuł był w dużej mierze niefortunny.

Album jest czwartym, na którym Steve Harris jest współautorem każdego utworu, po płytach Killers (1981), Brave New World (2000) i A Matter Of Life And Death (2006), choć ostatni utwór, "When the Wild Wind Blows" jest jedynym, który napisał samodzielnie. Adrian Smith wyjaśnił, że w ostatnich latach Harris stał się "bardziej zaangażowany w pisanie tekstów i melodii oraz aranżowanie" utworów innych członków i tylko "dostarcza jedną lub dwie własne piosenki".

Pierwszy i jedyny teledysk do płyty, zawierający drugą połowę utworu "Satellite 15... The Final Frontier" został nakręcony w Rendlesham Forest w południowo-wschodniej Anglii i wydany 13 lipca. Mimo, że album nie ma oficjalnych singli, zarówno "El Dorado", jak i druga część "Satellite 15... The Final Frontier" (wraz z teledyskiem) zostały wydane jako utwory promocyjne na potrzeby rozgłośni radiowych tuż przed samym wydaniem albumu. "Coming Home" ukazał się 27 października również jako singiel radiowy, zawierający alternatywną wersję utworu "radio edit".

The Final Frontier zebrał ogólnie pozytywne recenzje, z ogólnym wynikiem 71 punktów na zbiorczej stronie recenzji Metacritic. Classic Rock uznał album za "wielowarstwowy i rozbudowany", a także dostrzegł w nim "świeże spojrzenie na dźwięk, który wspaniale wytrzymał trzy dekady zmian w trendach". Kerrang! nazwał go "płytą, która nadal będzie Cię kręcić za dekadę".

Podczas trasy The Final Frontier World Tour wokalista Bruce Dickinson często prosił fanów o umieszczenie albumu na pierwszym miejscu listy przebojów danego kraju, co ostatecznie udało się aż w 28 krajach świata. Jest to pierwsze wydawnictwo Iron Maiden, które zadebiutowało na pierwszym miejscu na brytyjskich listach przebojów od czasów Fear of the Dark z 1992 roku i sprzedało się tam w 44.385 egzemplarzy już w pierwszym tygodniu. Ponadto, The Final Frontier zadebiutował na miejscu #4 na Billboardzie 200, sprzedając 63.000 egzemplarzy, co stanowi najwyższą pozycję, jaką zespół kiedykolwiek osiągnął w Stanach Zjednoczonych. Do końca pierwszego tygodnia od premiery płyty, ponad 800.000 egzemplarzy zostało dostarczonych do sklepów detalicznych na całym świecie.

Zobacz również

Iron Maiden - The X Factor
The X Factor
Album, 1995
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - A Real Dead One
A Real Dead One
Album, 1993
Iron Maiden - Brave New World
Brave New World
Album, 2000
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Iron Maiden - The Final Frontier2010
CD, Mission Edition, Europa
EMI
50999 6477712 2
Iron Maiden - The Final Frontier2010
CD, Europa
EMI
50999 6477722 1

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Brazylia45,000  Platynowa płyta
  Kanada40,000  Złota płyta
  Szwajcaria15,000  Złota płyta
  Kolumbia5,000  Złota płyta
  Niemcy100,000  Złota płyta
  Finlandia20,000  Platynowa płyta
  Francja50,000  Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Włochy30,000  Złota płyta
  Norwegia15,000  Złota płyta
  Polska10,000  Złota płyta
  Rosja10,000  Złota płyta
  Szwecja20,000  Złota płyta