Iron Maiden - The Number of the Beast (Album, 1982): oprawa graficzna przedniej okładki
Killers [1981]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Piece Of Mind [1983]
AlbumStudyjny22 marca 1982
  • od stycznia do lutego 1982 roku
  • - Battery Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 5 minut czytania

The Number of the Beast to trzeci studyjny album angielskiego zespołu heavy metalowego Iron Maiden, wydany w marcu 1982 roku prze wytwórnię EMI. Materiał na płytę powstawał pomiędzy styczniem a lutym 1982 roku i został zarejestrowany w londyńskim studiu Battery Studios. Było to ich pierwsze wydawnictwo z wokalistą Brucem Dickinsonem, a ostatnie z nieżyjącym już perkusistą Clivem Burrem.

The Number of the Beast spotkał się ze znaczącym sukcesem krytycznym oraz komercyjnym i był przełomowym wydawnictwem zespołu, będąc ich pierwszym albumem, który osiągnął pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart i uzyskał status platynowej płyty w USA. Album zawierał również single "Run to the Hills" i "The Number of the Beast", z których pierwszy był pierwszym singlem zespołu w Top 10 brytyjskiej listy przebojów. Album był również kontrowersyjny, szczególnie w USA, ze względu na religijne odniesienia zawarte na okładce, a przede wszystkim w tekstach utworów, zwłaszcza w tytułowym.

Pierwotnie planowano, aby słowny wstęp do tytułowego utworu płyty The Number of the Beast grupy Iron Maiden wykonał znany amerykański aktor Vincent Price.

Zespół jednak nie zdecydował się uiścić opłaty w wysokości 25.000 funtów i skorzystał z usług innego aktora, Barry'ego Claytonona. Rok później, podobnego problemu finansowego nie mieli jednak twórcy teledysku ThrillerMichaela Jacksona, w którym to narratorem był właśnie Price. Teledysk ten słynie poza tym również z tego, że była to wówczas najdroższa jak do tej pory produkcja, której budżet wynosił 500.000 dolarów.

Od czasu wydania The Number of the Beast i promującej płytę, późniejszej trasy koncertowej, The Beast on the Road, przydomek "The Beast" stał się alternatywną nazwą dla Iron Maiden i był później używany w tytułach niektórych ich kompilacji i wydawnictw na żywo, w tym Best of the Beast oraz Visions of the Beast.

The Number of the Beast jest jedynym albumem Iron Maiden, na którym znalazły się utwory Clive'a Burra i był to pierwszy album zespołu, na którym pojawił się gitarzysta Adrian Smith. Ponadto, Steve Harris przyjął inne podejście do pisania, które bardziej odpowiadało nowemu wokaliście Bruce'owi Dickinsonowi. Producent albumu Martin Birch zauważył: "Po prostu nie sądziłem, że [były wokalista Paul Di'Anno] jest w stanie poradzić sobie z wokalem prowadzącym w niektórych z dość skomplikowanych kierunków, które Steve chciał zbadać... Kiedy Bruce dołączył, otworzyło to ogromne możliwości dla nowego albumu."

Według kilku wywiadów Dickinson był mocno zaangażowany w pisanie kilku utworów na płycie, a w szczególności utworów "Children of the Damned", "The Prisoner" i "Run to the Hills". Ze względu na trwające jednak kwestie umowne z poprzednim zespołem Dickinsona, grupą Samson, Bruce nie mógł zgodnie z prawem mieć żadnego autorstwa pisarskiego. Nagrywanie i miksowanie albumu musiało zostać ukończone w ciągu zaledwie pięciu tygodni, od momentu, gdy zespół zbyt długo konstruował nowe utwory. Miało to wynikać z faktu, że grupa po raz pierwszy tworzyła nowy album od zera, z bardzo niewielką ilością materiału napisanego przed etapem przedprodukcyjnym płyty.

Podczas gdy tytułowy utwór był uważany przez wiele grup religijnych w Stanach Zjednoczonych za dowód na to, że Iron Maiden był zespołem satanistycznym, w rzeczywistości piosenka ta została zainspirowana przez koszmar basisty Steve'a Harrisa, spowodowany nocnym seansem filmu Damien: Omen II. Ponadto Harris stwierdził, że na tekst piosenki wpłynął także poemat "Tam o' Shanter" Roberta Burnsa. Utwór rozpoczyna się słownym wstępem z Księgi Apokalipsy, czytanym przez aktora Barry'ego Claytona. Według Dickinsona, zespół pierwotnie zwrócił się do Vincenta Price'a (amerykańskiego aktora znanego z gry w horrorach) z prośbą o nagranie tego fragmentu, ale nie był skłonny zapłacić mu opłaty w wysokości 25.000 funtów. Mimo, że według okładki fragment z Księgi Apokalipsy pochodzi z wersetu 13:18, to w rzeczywistości pierwsza linia pochodzi z 12:12.

Końcowy utwór "Hallowed Be Thy Name" pojawiał się na wszystkich setlistach zespołu od czasu nagrania albumu (jedynym wyjątkiem jest Maiden England World Tour 2012-14 i drugi etap trasy Book of Souls World Tour w 2017 roku). AllMusic opisuje utwór jako "być może najsłynniejszy z rozbudowanych eposów zespołu; jest to opowieść o więźniach, którzy mają zostać powieszeni, zawierająca niektóre z najbardziej filozoficznych tekstów Harrisa". Od tego czasu kilku członków zespołu stwierdziło, że jest to jeden z ich ulubionych utworów, a Dickinson określił go jako "fantastyczny" i że wykonanie go na żywo jest jak "narracja filmowa dla publiczności". Wersja live piosenki została wydana w 1993 roku, zdobywając zespołowi kolejne miejsce w pierwszej dziesiątce UK Singles Chart.

Jak wszystkie okładki płyt Iron Maiden w latach 80-tych i wczesnych 90-tych, obraz tam widniejący został namalowany przez Dereka Riggsa. Okładka została pierwotnie stworzona do piosenki "Purgatory", ale Rod Smallwood uznał ją za zbyt wysoki kaliber jak na zwykły singiel i postanowił wykorzystać ją na albumie The Number of the Beast. Oryginalna okładka z 1982 roku zawiera w tle błękitne niebo. Był to błąd drukarni wykonującej wydruk, który został później poprawiony i zastąpiony czarnym kolorem, gdy album został zremasterowany na płytę kompaktową w 1998 roku.

Od momentu wydania album zyskał stałe uznanie krytyki, a AllMusic określił go jako "jeden z pięciu najważniejszych albumów heavy metalowych, jakie kiedykolwiek nagrano. Kamień węgielny gatunku". The Number of the Beast odniósł komercyjny sukces. The New York Times doniósł w 2010 roku, że na całym świecie sprzedano 14 milionów egzemplarzy tej płyty. Był to pierwszy album zespołu, który znalazł się na szczycie brytyjskich list przebojów, wchodząc 10 kwietnia na miejscu #1, utrzymując pozycję lidera przez kolejny tydzień i pozostając w Top 75 przez łącznie 31 tygodni. Album debiutował na amerykańskiej liście Billboard 200 na pozycji #119 i osiągnął szczyt na #33 lokacie. Album znalazł się w pierwszej dziesiątce w Austrii i Szwecji, a w Kanadzie i Norwegii, odpowiednio na miejscu 11 i 13.

Zobacz również

Iron Maiden - Iron Maiden
Iron Maiden
Album, 1980
  1 za 69.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - No Prayer For The Dying
No Prayer For The Dying
Album, 1990
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Iron Maiden - Powerslave
Powerslave
Album, 1984
  1 za 39.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Iron Maiden - The Number Of The Beast1982
Winyl, LP, Europa
EMI, EMI Electrola
1C 064-07 608
Iron Maiden - The Number of the Beast1998
CD, Remastering, Wielka Brytania
EMI
7243 4 96918 0 3

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Austria25,000  Złota płyta
  Kanada300,000  3 x Platynowa płyta
  Szwajcaria25,000  Złota płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Włochy50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone1,000,000  Platynowa płyta