Iron Maiden - The X Factor (Album, 1995): oprawa graficzna przedniej okładki
Fear of the Dark [1992]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Virtual XI [1998]
AlbumStudyjny2 października 1995
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

The X Factor to dziesiąty studyjny album angielskiego zespołu heavy metalowego Iron Maiden, wydany prawie wszędzie na świecie 2 października 1995 roku przez wytwórnię EMI, poza Ameryką Północną, gdzie ukazał się nakładem CMC International Records. Materiał powstawał na przestrzeni 1994 roku aż do sierpnia 1995 i został zarejestrowany w angielskim studiu Barnyard Studios. Płyta nie odniosła komercyjnego sukcesu, ponieważ na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart osiągnęła jedynie #8 miejsce i przebywała na niej raptem przez 4 tygodnie. Ostatecznie jednak uzyskała w Wielkiej Brytanii status srebrnej płyty. Na Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych było jednak jeszcze gorzej. Osiągnęła tylko #147 lokatę i przebywała na liście 3 tygodnie.

Jest to pierwszy z dwóch albumów zespołu, w skład którego wchodzi wokalista Blaze Bayley, wcześniej działający z Wolfsbane, zastępujący Bruce'a Dickinsona, który opuścił zespół po poprzedniej trasie koncertowej, aby kontynuować karierę solową. Album nabiera ciemniejszego tonu niż dziewięć pierwszych wydawnictw zespołu, ponieważ teksty oparte są na osobistych problemach Steve'a Harrisa, który w tym czasie był w trakcie rozwodu. Znalazło to odzwierciedlenie w okładce, która graficznie przedstawia maskotkę zespołu, Eddie'ego, poddanego wiwisekcji przez maszynę.

Ten album jest również nietypowy dla zespołu, ponieważ stworzyli kilka kompozycji, które ostatecznie nie znalazły się na płycie, a Steve Harris skomentował to następująco: "Skończyliśmy sesje posiadając 14 utworów, a wykorzystaliśmy jedenaście, co jest dla nas bardzo niezwykle". Wszystkie trzy utwory, "I Live My Way", "Justice of The Peace" i "Judgement Day", zostały wydane jako strony B singli, z których dwa ostatnie znalazły się również w kolekcji Best of the 'B' Sides z zestawu Eddie's Archive.

Utwory "Man on the Edge" i "Lord of the Flies" zostały wydane jako single. Obie te piosenki, oraz "Sign of the Cross", pozostały na koncertowych setlistach Iron Maiden po powrocie Bruce'a Dickinsona. Wersje live tych piosenek z Dickinsonem na wokalu można znaleźć na singlu "The Wicker Man" i albumach koncertowych Death on the Road i Rock in Rio, podczas gdy te same wersje na żywo "Man on the Edge" i "Sign of the Cross" zostały później ponownie wydane na składance From Fear to Eternity w 2011 roku.

Utwór "The Edge of Darkness" oparty jest na filmie Apocalypse Now (pol. "Czas apokalipsy") z 1979 roku (będącym adaptacją fabuły z opowiadania "Jądro ciemności" Josepha Conrada, 1899), przeniesionej przez Francisa Forda Coppolę w realia wojny wietnamskiej. "Man on the Edge" oparty jest natomiast na filmie Falling Down (pol. "Upadek") z 1993 roku, "Lord of the Flies" (pol. "Władca much") na powieści Williama Goldinga o tym samym tytule, a "Sign of the Cross" na powieści Umberto Eco "The Name of the Rose" (pol. "Imię róży") i jest szóstą najdłuższą piosenką Iron Maiden o długości ponad 11 minut. Wersje koncertowe "Blood on the World's Hands" i "The Aftermath" można znaleźć na składance Best of the 'B' Sides.

Okładka The X Factor przedstawia Eddiego poddanego kolejnej lobotomii i została stworzona przez Hugh Syme'a. Ze względu na jej "realistyczny" styl, zespół był zmuszony wydać album z opcją odwracalnego przodu, zawierającą mniej graficzną alternatywę, ukazującą Eddiego z dystansu. Płyta była również ostatnią, aż do The Book Of Souls w 2015 roku, w której wykorzystano klasyczny wariant logo zespołu, ponieważ w każdym studyjnym wydaniu od Virtual XI do The Final Frontier zastosowano alternatywną czcionkę, która pozbawiona była wydłużonych końcówek liter "R", "M" i obu "N".

The X Factor spotkał się z obojętnymi reakcjami krytyków. AllMusic ocenił płytę na dwie z pięciu gwiazdek, stwierdzając, że "cierpiący na brak potężnych riffów i ze słabo napisanymi utworami, The X Factor jest niekompletnym albumem Iron Maiden. Mimo że zespół nie brzmi szczególnie źle na płycie, nie brzmi inspirująco i zauważalny jest brak energii do występów, co tym bardziej uwidacznia brak wyobraźni".

Redaktorzy Sputnikmusic byli nieco bardziej pozytywnie nastawieni do płyty, uznając album za "zmianę dla Iron Maiden, i to bardzo ważną", ponieważ "utorował drogę dla przyszłych albumów o podobnej długości". Chwalili również "często krytykowanego" Blaze'a Bayleya, którego głos, jak twierdzili, "był idealny do nowego wydawnictwa".

Zobacz również

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Iron Maiden - The X Factor1995
CD, Europa
EMI United Kingdom
7243 8 35819 2 4
Iron Maiden - The X Factor2004
CD, Reedycja, Europa
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
EMI United Kingdom
7243 8 35819 2 4

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta