Jamiroquai - Synkronized (Album, 1999): oprawa graficzna przedniej okładki
Travelling Without Moving [1996]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
A Funk Odyssey [2001]
AlbumStudyjny8 czerwca 1999
 • w latach 1998 - 1999
 • - Chillington Studios
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Synkronized to czwarty studyjny album brytyjskiego zespołu Jamiroquai. Został wydany 8 czerwca 1999 roku nakładem wytwórni Work Group w Stanach Zjednoczonych i 14 czerwca w Wielkiej Brytanii przez Sony Soho Records (znaną też jako S2). Materiał powstawał w latach 1998-99 i został zarejestrowany w ich własnym studiu Chillington Studios w Buckinghamshire w Anglii. Producentem płyty był Jay Kay oraz współpracujący z nim również nad poprzednim wydawnictwem, inżynier dźwięku Al Stone. Album zawiera elementy funk, acid jazzu i disco. Wydawnictwo okazało się sporym sukcesem komercyjnym i krytycznym, notując w czołówce światowych list przebojów i uzyskując statusy złotej i platynowej płyty.

Powstawanie materiału i kompozycje

Sesje nagraniowe płyty rozpoczęły się w domowym studio Jaya Kaya w 1998 roku pod roboczym tytułem Symphonized. Nagrano około 9 utworów[1], ale basista zespołu, Stuart Zender, opuścił skład pod koniec 1998 roku w związku ze sporem dotyczącym autorstwa na końcowym produkcie[2]. Jay Kay zatrudnił więc jego zastępcę, Nicka Fyffe'a i postanowił pozbyć się wszystkich dotychczasowych nagrań i rozpocząć cały proces od nowa. Zmodyfikowany album został ukończony i wydany w ciągu 6 miesięcy[1].

Odrzucone nagranie z tego albumu, "Snooze, You Lose", zostało później wydane na mini-albumie An Online Odyssey. "Where Do We Go From Here?" można uznać za pewien punkt zmian w brzmieniu grupy, z dołączonym bluesowym pianinem i ostrymi bongosami. Ostatni utwór na płycie, "King for a Day", to swego rodzaju rockowo-operowa wycieczka muzyczna, ozdobiona w pełni orkiestrowymi fortepianami i smyczkami, z tekstami nawiązującymi do nerwowej atmosfery związanej z odejściem Stuarta Zendera. Zauważalne jest, że w utworze nie ma gitary basowej ani basowego syntezatora. Synkronized to ostatni album zespołu, na którym wystąpił Wallis Buchanan, grający na Didgeridoo, instrumencie dętym australijskich Aborygenów[3].

Notowania

Album Synkronized okazał się sporym sukcesem komercyjnym, zdobywając status złotej oraz platynowej płyty na największych rynkach muzycznych świata i ostatecznie ocenia się, że wydawnictwo sprzedało się w sumie w nakładzie 3 milionów egzemplarzy, przy czym milion w samej tylko Europie. Wydawnictwo zanotowało również obecność w Top 10 kilkunastu list przebojów, zdobywając podium w trzech krajach: Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Australii.

Wydania

Album Synkronized został wydany na początku czerwca 1999 roku na płycie kompaktowej, kasecie magnetofonowej, mini dysku oraz na winylu. Stany Zjednoczone i Japonia udostępniły album tydzień wcześniej niż inne rynki, a niektóre kraje otrzymały bonusowy utwór "Getinfunky" na końcu wydawnictwa lub jako część drugiej płyty. Brytyjska wersja albumu również zawiera dodatkowe nagranie "Deeper Underground", które zostało wydane jako singiel rok wcześniej i było jedynym singlem numer jeden Jamiroquai w Wielkiej Brytanii. Warto dodać, że utwór ten nie jest wymieniony na tylnej okładce, płycie CD ani w książeczce. Jedynie na pudełku płyty znajduje się naklejka informująca, że "Deeper Underground" znajduje się na CD jako utwór bonusowy.

Odbiór krytyczny

Magazyn Rolling Stone przyznał albumowi 3 z 5 gwiazdek, twierdząc, że Synkronized to pięćdziesiąt minut zgrabnej, seksownej zabawy [...] Nie jest to do końca album, któremu nie dałoby się oprzeć, ale jaki jest w sumie sens opierania się mu?[4]. Spin również przyznał albumowi taką samą ocenę, twierdząc, że album ...przekierowuje brytyjską tendencję zespołu w kierunku wygładzonych starych czarnych jamów...strzelistych smyczków, zgrzytania kongami [...] i niezaprzeczalnie żywej sekcji rytmicznej, która poruszy twoje mięśnie i sprawi, że oszalejesz w rytmie [muzyki]...[5]. Entertainment Weekly stwierdził: Wyobraź sobie, że [Stevie] Wonder nagrał dyskotekowy album w 1977 roku![6].

College Music Journal opisał album słowami: Ta nieprzerwanie udana wyprawa przemierza w rejony dyskoteki z epoki Travolty... gorączkowy funk... i instrumentalna irydescencja... utrzymują twój słuch dostrojony do odbioru ich funktastycznych przygód audio[7]. Mojo twierdził, że Synkronized udowadnia, że Jamiroquai jest zdolny do wyciągania ze swego ogromnego kapelusza niezwykle porywających motywów... Głos Jaya jest wspaniały w całej swej okazałości, wyrażając swoje prawdziwie kołyszące się teksty z... przekonaniem. Magazyn Q uznał album za jeden z "50 najlepszych albumów roku 1999"[8]. W swoim przewodniku konsumenckim dla The Village Voice krytyk Robert Christgau przyznał jednak albumowi ocenę C- w swoim corocznym "Turkey Shoot", wskazując tym samym, że jest to "słabe wydawnictwo"[9].

Adnotacje

 1.   12"Wywiad z Jay Kay w MTV - 1999".
 2. "Oficjalne oświadczenie Stuarta Zendera - Powody opuszczenia Jamiroquai".
 3. Fossum, Melissa (26 Kwiecień 2012): "Do You Guys Remember Jamiroquai?". Phoenix New Times.
 4. "Rolling Stone : Jamiroquai: Synkronized : Music Reviews". Rolling Stone.
 5. "Recenzja płyty". Spin.
 6. Browne, David (11 czerwca 1999): "Synkronized | EW.com". Entertainment Weekly.
 7. M. Tye Comer (7 czerwca 1999): "CMJ New Music Report".
 8. "1999: Q Magazine Recordings of the Year". rocklistmusic.co.uk.
 9. Christgau, Robert (październik 2000): "Recenzja płyty". Christgau's Consumer Guide: Albums of the '90s. St. Martin's Press.

Zobacz również

Jamiroquai - A Funk Odyssey
A Funk Odyssey
Album, 2001
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Jamiroquai - Emergency on Planet Earth
Emergency on Planet Earth
Album, 1993
  1 za 15.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
5:32
4:44
5:42
4:15
3:45
5:40
5:16
4:29
5:14
3:44
4:44

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Jamiroquai - Synkronized1999
CD
Sony Soho Square
S2 494517 2

Opinie

Synkronized to bardzo ładny album - zapominając o tym, jak doskonały był jego poprzednik, Travelling Without Moving. Kiedy album po raz pierwszy się ukazał, przez niektórych został uznany za rozczarowanie. I rzeczywiście, aż trzy lata zajęło stworzenie nowego albumu po poprzednim arcydziele i choć nowy do miana arcydzieła (czy klasyka) ma daleko, to zbyt niesprawiedliwe byłoby go uznać także za przeciętny.

Jest to oczywiście pierwszy naprawdę wyraźny krok odejścia od wczesnego Acid Jazz'u w kierunku muzyki tanecznej. I szkoda, bo naprawdę podobały mi się fragmenty pierwszych kilku albumów i być może właśnie to zadecydowało, że ta płyta arcydziełem w swoim gatunku na pewno nie jest.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia35,000  Złota płyta
  Belgia25,000  Złota płyta
  Kanada50,000  Złota płyta
  Szwajcaria50,000  Platynowa płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Hiszpania50,000  Złota płyta
  Francja455,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania563,487  Platynowa płyta
  Japonia800,000  4 x Platynowa płyta
  Holandia50,000  Złota płyta
  Nowa Zelandia7,500  Złota płyta
  Stany Zjednoczone310,000
Podsumowanie regionów
Europa1,000,000  Platynowa płyta
Cały świat3,000,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży