Jean-Michel Jarre - Electronica 1 - The Time Machine (Album, 2015): oprawa graficzna przedniej okładki
Oxygene (New Master Recording) [2007]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Electronica 2 - The Heart Of Noise [2016]
AlbumStudyjny16 października 2015
 • od 2011 do 2015 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Electronica 1: The Time Machine to siedemnasty studyjny album francuskiego kompozytora muzyki elektronicznej Jean-Michela Jarre'a, wydany 16 października 2015 roku przez wytwórnię Columbia Records[1]. Został nagrany w latach 2011 - 2015 z pomocą 15 współpracowników, w tym Moby'ego, Vince'a Clarke'a z Depeche Mode, Yazoo i Erasure[2], Gesaffelsteina, M83, Armina van Buurena[3], Johna Carpentera[4], Roberta "3D" Del Naję z Massive Attack, Pete'a Townshenda (z The Who) oraz Edgara Froese z Tangerine Dream, dla którego ten projekt okazał się ostatnim przed śmiercią w styczniu 2015 roku[5]. Album był nominowany do nagrody Grammy na 59-tej ceremonii tego wydarzenia w kategorii "Najlepszy album taneczny/elektroniczny"[6]. Dotarł do #2 pozycji listy przebojów w Belgii oraz Szwajcarii, a do #3 we Francji i Polsce. Na naszym rynku muzycznym uzyskał w dniu 2 marca 2016 roku status złotej płyty, a 16 listopada tego samego roku platynowej.

Historia powstawania

W wywiadzie dla Billboardu, Jarre powiedział o albumie: Od jakiegoś czasu chciałem opowiedzieć historię dotyczącą historii muzyki elektronicznej i jej dziedzictwa z mojego punktu widzenia i doświadczenia, od kiedy zacząłem do teraz. Planowałem komponować i współpracować z szeregiem artystów, którzy są bezpośrednio lub pośrednio związani z tą sceną, z ludźmi, których podziwiam za ich szczególny wkład w nasz gatunek, którzy stanowią dla mnie źródło inspiracji w ciągu ostatnich czterech dekad tworzenia muzyki, ale którzy również mają natychmiastowo rozpoznawalne brzmienie. Na początku nie miałem pojęcia, jak rozwinie się ten projekt, ale byłem zachwycony, że wszyscy, do których dotarłem, przyjęli moje zaproszenie[7].

Pierwsza wzmianka o nowym utworze Jeana-Michela Jarre'a pojawiła się 20 kwietnia 2015 roku, kiedy to zapowiedziany został utwór "Conquistador" będący efektem jego współpracy z francuskim producentem techno Gesaffelsteinem[8]. 15 maja 2015 roku ogłoszono drugą współpracę, tym razem z francuskim zespołem elektronicznym M83 zatytułowaną "Glory", a teledysk do utworu ukazał się 23 czerwca 2015 roku[9][10]. Trzecia współpraca, tym razem z niemieckim zespołem elektronicznym Tangerine Dream została ogłoszona 22 czerwca 2015 roku[11].

Kolejne kolaboracje były zapowiadane przez okres kilku miesięcy w 2015 roku, zanim sam album został ogłoszony przez Jarre'a na jego koncie na Twitterze 10 lipca 2015 roku, pod nazwą projektu "E-project". Sam zaś "E-projekt" rozpoczął się w 2011 roku od niewydanej jeszcze współpracy z Davidem Lynchem[12]. W rezultacie było to jego pierwsze wydanie oryginalnej muzyki od czasu jego albumu Téo & Téa z 2007 roku. 14 lipca 2015 roku artysta zamieścił na YouTube filmik "track story" poświęcony współpracy z Vincem Clarkiem, założycielem zespołów Depeche Mode i Erasure, nad instrumentalnym "Automatic" (w dwóch częściach). Ujawniona została także współpraca z reżyserem i kompozytorem Johnem Carpenterem.

Przedsprzedaż albumu została ogłoszona na iTunes, Amazon.com i Spotify, wraz z dwoma limitowanymi box setami[13]. W dniu 28 sierpnia 2015 roku podano natomiast szczegóły dotyczące albumu i tytuł Electronica 1: The Time Machine, wraz z utworem Little Boots "If...!". W zwiastunie towarzyszącym zapowiedzi[14] Jean-Michel Jarre opowiada o koncepcji tego albumu i o tym, jak to wszystko powstało. Drugi tom ukazał się w maju 2016 roku[15] jako Electronica 2: The Heart of Noise.

Muzyka i styl

Electronica 1: The Time Machine to album, któremu bliżej do poprzedniego wydawnictwa artysty, gdyż dominują na nim wyraźnie akcenty muzyki trance. Trudno również doszukać się spójności, gdyż jest to zbiór kompozycji wykonawców, którzy muzycznie znajdują się czasami na przeciwnych biegunach gatunku. Już przed przesłuchaniem tego albumu jest oczywiste, że będzie on zawierał duży zakres stylistycznych przesunięć, co sugeruje ogromna lista nazwisk i przechodzenie od tożsamości jednego artysty do drugiego. Podczas gdy poszczególne części płyty są zazwyczaj dobrymi kolaboracjami, jako całość naprawdę czasami trudno zrozumieć, dlaczego niektóre z nich nie zostały pozostawione na półce. "If" to świetna piosenka Little Boots, ale jest to niezręczne włączenie do płyty Jeana Michela Jarre'a i to takie, które absolutnie nie pasuje do całości. Trudno też zrozumieć powody, dla których Pete Townshend znalazł się na tym wydawnictwie. Te kolaboracje nie pasują do reszty płyty, ponieważ spośród całej plejady artystów, których Jarre najprawdopodobniej podziwia za ich wkład w historię muzyki elektronicznej, Little Boots i Pete Townshend nie są tak naprawdę wykonawcami związanymi z tym gatunkiem.

Dzieło najlepiej wypada, gdy jawi się tak, jakby był projektem prowadzonym przez Jeana Michela Jarre'a, ponieważ posiada jego charakterystyczne wpływy, powracające motywy i transowy fetysz. "Zero Gravity" u boku Tangerine Dream brzmi jak naturalna kontynuacja sagi Oxygene, wydanej dosłownie ponad cztery dekady wcześniej, i można mieć tylko nadzieję, że współczesny TD jeszcze wróci w swojej obecnej twórczości na takie muzyczne tory. Fakt, że Jarre wciąż potrafi się zmobilizować do komponowania klimatycznego ambientu z surowych syntezatorów świadczy o tym, że tak naprawdę nigdy nie stracił głowy do tej sztuki. W międzyczasie chętnie zapuszczał się gdzie indziej, co jest zrozumiałe, choć szkoda tylko, że nie zdawał sobie sprawy z tego, które kawałki nie były w tamtym czasie szczególnie dobre w jego wykonaniu.

Tutaj niestety jest sporo niepotrzebnych elementów, które, gdyby ich nie było, wpłynęłyby korzystnie na ogólny przepływ i spójność całości. Electronica 1 osiąga momentami wysokie loty i są to wyżyny, z którymi należy się liczyć. Gęste strumienie syntezatorów na "Immortals" nadają cel posłuchaniu utworu Fuck Buttons, wypaczony i podkręcony wokal "3D" pomaga nadać spiralną, wymykającą się spod kontroli zmienność "Watching You", a Carpenter, Buuren i Lang bez wahania pokazują, że ich nazwiska są czymś więcej niż tylko wysokobudżetowymi nazwiskami, aby wzmocnić siłę przebicia - w rzeczywistości ich utwory pomagają uczynić ostatnią część albumu najbardziej konsekwentnie przyjemną.

Wydania

Album Electronica 1: The Time Machine ukazał się oryginalnie w 2015 roku na CD (jako digipak oraz tradycyjne pudełko jewel case). W Europie możliwe do nabycia były również wydania na 180 gramowym winylu (Aero Productions, Columbia, Sony Music - #88843018981). W internecie dostępne są także edycje cyfrowe zawierające dodatkowy utwór, trwający 1 godzinę i 10 minut "Continuous Mix". W przedsprzedaży zamówić można było również dwie limitowane edycje. Pierwsza z nich zawierała album na CD oraz winylu, a druga dodatkowo też pendrive USB z plikami audio w formacie WAV wszystkich utworów z płyty oraz dodatkowe remiksy i klipy wideo.

Ukryte dane

Spektrogram utworu "Continuous Mix", który dostępny jest jako bonusowy utwór na edycjach cyfrowych, zawiera kilka ukrytych tajemnic[16]. Użytkownik "audiolab" na forum rt22.mybb3.ru ujawnił frazy "Ancient astronauts", "Always trust your vision", portret Jarre'a oraz nieznaną sekwencję bitów[17]. Następnie Jan Szulew odszyfrował ją, odsłaniając dwa 32-bitowe ciągi binarne, które reprezentują liczby zmiennoprzecinkowe współrzędnych WGS84[18] (odpowiednio szerokość i długość geograficzną). Współrzędne te wskazują na środek Obelisku z Luksoru (fr. Obélisque de Louxor) na Place de la Concorde, gdzie w 1979 roku odbył się pierwszy duży koncert Jean-Michel Jarre'a[19][20].

Adnotacje

 1. "Electronica 1: The Time Machine (Deluxe Edition) de Jean-Michel Jarre sur Apple Music".
 2. Jean Michel Jarre (2015-07-14): "Now introducing Vince Clarke as a collaborator for my upcoming album...". Jean Michel Jarre.
 3. Jean Michel Jarre (2015-07-20): "So happy to have @arminvanbuuren as a collaborator on my new album!". Jean Michel Jarre.
 4. JonathanBarkan (2015-08-03): "Jean-Michel Jarre Teams With John Carpenter For Collaboration Track". Bloody Disgusting.
 5. Jean Michel Jarre (2015-07-10): "E-Project". Jean Michel Jarre.
 6. "Grammys 2017: The Full Nominations List".
 7. "Jean Michel Jarre Announces Star-Studded 'Electronica Pt. 1: The Time Machine' LP".
 8. Jean Michel Jarre (2015-04-20): "Jean-Michel Jarre with Gesaffelstein - Track Story". Jean Michel Jarre.
 9. Jean Michel Jarre (2015-05-15): "Jean-Michel Jarre with M83 - Track Story". Jean Michel Jarre.
 10. Jean Michel Jarre Vevo (2015-06-23): "Jean-Michel Jarre, M83 - Glory". Jean Michel Jarre Vevo.
 11. Jean Michel Jarre (2015-06-22): "Jean-Michel Jarre with Tangerine Dream - Track Story". Jean Michel Jarre.
 12. "DAVID LYNCH. L’ÉTAT DES LIEUX".
 13. E-Project Official Store (2015-07-10): "E-Project". E-Project Official Store.
 14. jeanmicheljarre (28 sierpnia 2015): "Jean-Michel Jarre - Electronica Volume 1 (Trailer)".
 15. Jean Michel Jarre (2015-08-28): "ELECTRONICA 1: The Time Machine". Electronica 1: The Time Project Official Website.
 16. Rok wcześniej w taki sam sposób ukrył informacje zespół Information Society na swoim albumie _Hello World.
 17. "RT22.RU Радиотехника 20 века, форумы • Просмотр темы - Jean Michel Jarre новый альбом The Time Machine часть 1".
 18. WGS-84 to zbiór parametrów (z 1984 roku) określających wielkość i kształt Ziemi oraz właściwości jej potencjału grawitacyjnego. System ten definiuje elipsoidę, która jest generalizacją kształtu geoidy, wykorzystywaną do tworzenia map. Elipsoida WGS-84 stała się podstawowym układem odniesienia w systemach nawigacji satelitarnej (GPS).
 19. "Jan Szulew - Hello, I think I'm the first one to find the... - Facebook".
 20. "Jean-Michel Jarre - Timeline - Facebook".

Zobacz również

Jean-Michel Jarre - Rendez-Vous
Rendez-Vous
Album, 1986
Jean Michel Jarre - Rendez-Vous
Rendez-Vous
Singiel, 1986
Jean-Michel Jarre - Equinoxe
Equinoxe
Album, 1978

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:52
JMJ* & M83
3:56
JMJ* & Air
6:24
3:09
2:58
2:57
4:30
5:46
3:06
3:06
6:46
2:56
4:36
4:05
3:00
7:13

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Jean-Michel Jarre - Electronica 1 - The Time Machine2015
CD, Digipak, Europa
Columbia, Sony Music, Aero Productions
88875123472
Jean-Michel Jarre - Electronica 1 - The Time Machine2015
17 x File, FLAC, 24bit
Music Affair Entertainment Ltd.
none

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Polska20,000  Platynowa płyta