Jean Michel Jarre - Waiting For Cousteau (Album, 1990): oprawa graficzna przedniej okładki
Révolutions [1988]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Chronologie [1993]
AlbumStudyjny11 czerwca 1990
  • - Croissy Studio (Croissy-sur-Seine, Francja)
  • - Coral Sound Studio
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 1 minuta czytania

En Attendant Cousteau (angielski tytuł: Waiting for Cousteau) to dziesiąty studyjny album francuskiego muzyka elektronicznego i kompozytora Jean-Michela Jarre'a, wydany 11 czerwca 1990 roku przez Disques Dreyfus na licencji Polydor. Album został poświęcony Jacques'owi-Yves'owi Cousteau - francuskiemu oficerowi marynarki wojennej, odkrywcy, badaczowi morza i wszelkich formy w nim żyjących - który ukazał się w dniu jego 80-tych urodzin. AllMusic określił album jako "przełomowy", ze względu na jego skrajne różnice stylistyczne w stosunku do innych wydawnictw artysty. Album osiągnął miejsce 14 na brytyjskich listach przebojów.

Utwór tytułowy jest kompozycją w stylu ambient oraz zmontowaną wersją muzyki, którą przygotował na potrzeby Concert d'Images (ang. Concert of Images), wystawy zawierającej zdjęcia i wybrane obiekty z koncertów Jarre'a. Pierwotny plan zakładał wydanie albumu z edycją utworu jako promocyjnego singla CD, ale plany te zostały zaniechane. Na winylu i taśmie kasetowej tytułowy utwór został zmontowany do zaledwie 22 minut z powodu braku miejsca na tych formatach.

Jarre wykorzystał nieedytowaną wersję ambientową jako "rozgrzewkę" publiczności w godzinach poprzedzających koncert Paris la Defense w 1990 roku (a także na wielu koncertach po tym "pierwszym"), która była odtwarzana na specjalnie zainstalowanym na to wydarzenie nagłośnieniu rozproszonym po całym Paryżu.

Wczesne płyty promocyjne miały tytułowy utwór nazwany "Cousteau on the Beach", ale później zmieniono jego nazwę, ponieważ Jacques-Yves Cousteau uznawał plaże za katastrofę ekologiczną.

"Calypso Part 1" zawiera sample wcześniej słyszane w utworach "Zoolookologie" i "Moon Machine", pierwszy z nich pojawiający się na jego albumie Zoolook z 1984 roku, drugi jako B-side do singla "Fourth Rendez-Vous", a później pojawiający się na składance Images.

Zobacz również

Jean-Michel Jarre - Equinoxe
Equinoxe
Album, 1978
Jean Michel Jarre - Oxygène
Oxygène
Album, 1976

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Jean Michel Jarre - Waiting for Cousteau1990
CD, Europa
Polydor, Disques Dreyfus
843 614-2
Jean Michel Jarre - Waiting For Cousteau1990
Winyl, LP, Europa
Polydor, Disques Dreyfus
843 614-1

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Hiszpania50,000  Złota płyta
  Francja550,000
Podsumowanie regionów
Cały świat1,550,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży