Jean-Michel Jarre - Les Concerts En Chine (Album, 1982): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
En Concert Houston / Lyon [1987]
AlbumKoncert1982
  • październik 1981 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.
Ostatnio sprzedany
1 sierpnia 2020
na winylu za 89 PLN

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Les Concerts en Chine (angielski tytuł: The Concerts in China) to album koncertowy francuskiego kompozytora muzyki elektronicznej Jean-Michela Jarre'a, wydany w 1982 roku nakładem wytwórni Disques Dreyfus. Materiał został zarejestrowany na urządzeniu Flight Mobile podczas trasy koncertowej artysty Concerts in China jesienią 1981 roku, która składała się z pięciu występów w Pekinie i Szanghaju w Chinach. Był to pierwszy raz, kiedy zachodni artysta pop wystąpił w tym kraju po Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej zainicjowanej w 1966 roku. Płyta dotarła do #6 pozycji listy przebojów UK Albums Chart w Wielkiej Brytanii i na tym rynku uzyskała status złotej w dniu 18 marca 1985 roku za sprzedaż 100.000 egzemplarzy[1]. W 1989 roku ukazał się zapis wideo z tego wydarzenia, zatytułowany The China Concerts, który dostępny był tylko w formacie VHS.

Historia

Jean-Michel Jarre jest pierwszym zachodnim artystą, który wystąpił w Chińskiej Republice Ludowej od czasów rewolucji kulturalnej. Z zespołem około 70 osób przybył do Pekinu 15 października 1981 roku z 15 tonami sprzętu. Zespół musiał zmierzyć się z różnicami kulturowymi i specyficznymi metodami pracy miejscowych techników. Po kilku dniach współpraca została w końcu nawiązana. Przygotowania do koncertów nie obyły się jednak bez problemów: kostiumy sceniczne, które pozostały w Paryżu, trzeba było w pośpiechu wysłać samolotem. Podczas koncertu inauguracyjnego nie obyło się bez wpadek technicznych, głównie z powodu problemów z zasilaniem. Kilka części miasta było chwilowo pozbawionych prądu. Zepsuły się sekwencery, nie zadziałała bateria elektronicznej perkusji Rogera Rizzitelliego, a Jean-Michel Jarre, Dominique Perrier i Frédérick Rousseau odtwarzali wszystkie sekwencje ręcznie lub przeprogramowywali je na żywo[2].

Podczas koncertu w Szanghaju Michel Geiss wykonał na akordeonie utwór "Sous le ciel de Paris"[2] i to właśnie podczas tej trasy Jean-Michel Jarre po raz pierwszy użył laserowej harfy w utworze o tej samej nazwie[3].

Kompozycje

Album jest mieszanką wcześniej wydanych nagrań Jarre'a, nowych kompozycji inspirowanych kulturą chińską oraz jednego przearanżowanego tradycyjnego chińskiego utworu "Fishing Junks at Sunset" ("Jonques de pêcheurs au crépuscule"). Album składa się głównie z materiału nagranego na żywo, a także z nagrań dźwięków otoczenia i nowego utworu studyjnego "Souvenir of China". Inne nowe kompozycje nagrane na żywo to "Nuit à Shanghai", "Harpe Laser", "Arpégiateur" i "Orient Express". "Jonques de pêcheurs au crépuscule" ("Fishing Junks at Sunset") to nowa aranżacja bardzo starej tradycyjnej chińskiej pieśni znanej jako "Fisherman's Chant at Dusk", która została wykonana i nagrana z The Peking Conservatoire Symphony Orchestra i często jest błędnie przypisywana jako skomponowana przez Jean-Michel Jarre'a, jako że w błąd może wprowadzać takowa informacja we wkładce do albumu.

Otwierający utwór "The Overture" to pierwsza część "Magnetic Fields Part 1" w zwolnionym tempie. Jest to jeden z niewielu koncertów, na którym nie jest grany utwór "Oxygène Part IV". Natomiast na zakończenie utworu "Laser Harp", jako ambientowe interludium, pojawia się fragment transmisji radiowej. Jeden z oryginalnych utworów albumu - "Arpégiateur" - został wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do filmu 9½ Weeks (pol. Dziewięć i pół tygodnia), a także w kilku odcinkach amerykańskiej opery mydlanej Santa Barbara z połowy lat 80.

Podziękowania

Na wkładce płyty znajdują się podziękowania po francusku (lub angielsku), które brzmią następująco:

Chcielibyśmy podziękować następującym osobom i organizacjom, bez których prezentacja tych koncertów w Chinach nie byłaby możliwa: Chińskiej Komisji ds. Stosunków Kulturalnych z Zagranicą, w szczególności Pani Li Paoqui i Panu Vao Ling Han, Beijing Entertainment Company, w szczególności Panu Tiao Ye, Chińskiemu Radiu i Telewizji, Miejskiej Komisji Kultury w Szanghaju, w szczególności Panu Zhang Xiao Zhu, Konserwatorium Muzycznemu w Pekinie, w szczególności Panu Wu Zu Quiang, pracownikom Capital Sports Palace w Pekinie i Stadionu w Szanghaju, Ambasadzie Chin oraz Ambasadzie Chin w Szanghaju. Zhang Xiao Zhu, Konserwatorium Muzyczne w Pekinie, w szczególności pan Wu Zu Quiang, pracownicy Stołecznego Pałacu Sportu w Pekinie i Stadionu w Szanghaju, Ambasadzie Chin w Paryżu, chińskim tłumaczom, w szczególności panu Zhang, pani Gong Huihia i panu Vao, Ambasadzie Francji w Chinach, a w szczególności panu Claude Martinowi, Radcy Ministra, za jego cenną pomoc. Specjalne podziękowania dla Francisa Mandina i Music-Land, Marie Holtzman, Richarda Arzta, Jean-Luca Cronela i Jean-Pierre'a Vincona.
Wydania

Album został pierwotnie wydany w 1982 roku jako dwupłytowy LP oraz jednokasetowe wydawnictwo, a następnie jako dwupłytowy CD w 1983 roku. Było też wydanie CD w dwóch oddzielnych tomach, ze zmienionym kolorem okładki na niebieski (Vol. 1) i żółty (Vol. 2). W Polsce The Concerts In China ukazał się tylko jako nieoficjalne kasetowe wydawnictwo, często jako dwie oddzielne części (vol. 1 i vol. 2). W 1997 roku ukazał się jednopłytowy zremasterowany CD, możliwy dzięki skróceniu całkowitego czasu trwania do 78:17 poprzez zmniejszenie przerw i szumów między utworami. Remastering został wykonany przez Scotta Hulla w Masterdisk do standardu 96 kHz, 24 bit. Album przez ostatnie trzy dekady nie był wznawiany na winylu.

Odbiór krytyczny

Dave Connolly z serwisu AllMusic w swej pozytywnej recenzji napisał: Wydawnictwo to jest w połowie muzyczną podróżą (zawierającą nowe utwory, przypuszczalnie zainspirowane Chinami), a w połowie retrospektywą kariery, z wiernymi reprodukcjami fragmentów "Equinoxe" i "Les Chants Magnetiques" ("Magnetic Fields"), przeplatanymi nowymi utworami i urywkami chińskich dialogów. Występy Jarre'a na żywo zawsze zawierały silny komponent wizualny, którego słuchacz nie doświadcza na tych nagraniach (małe oklaski podczas niektórych utworów nawiązują do graficznych wydarzeń), ale nawet bez świateł i laserów jest to wciągający materiał. Do najważniejszych momentów koncertu należą "Jonques de Pecheurs au Crepuscule" ("Fishing Junks at Sunset"), mile widziane wytchnienie od ultranowoczesnej muzyki Jarre'a, w którym pojawia się tradycyjna orientalna aranżacja, oraz nowe utwory, takie jak "Arpegiateur" i "Nuit a Shangai", które można porównać z szybkim, opływowym brzmieniem Tangerine Dream z początku lat 80. Łączenie tych sekcji z dialogami i odgłosami ulicy (z których część, w przypadku "Les Chants Magnetiques", była tam od zawsze) ładnie rozbija koncert, choć dwie lekkie przerwy ("L'Orchestre Sous la Pluie" i "La Derniere Rumba") czynią z tego zbyt delikatną puentę. Posiadacze Equinoxe i Les Chants Magnetiques oczekujący nowej interpretacji tych albumów nie znajdą na Les Concerts en Chine żadnych niespodzianek poza krótkim meczem ping-ponga niewytłumaczalnie opisanym jako "Les Chants Magnetiques I". Prawdziwą atrakcją jest nowa muzyka i nowość, jaką to wszystko musiało mieć dla słuchaczy[4].

Adnotacje

  1. "Jean Michel Jarre - The Concerts In China - Award BPI". bpi.co.uk.
  2.   12Michael Duguay, Jean-Michel Jarre (rozdział Les Concerts en Chine), Janzé, Coëtquen Éditions, 2018, ISBN 978-2-84993-324-4, s. 64-70
  3. Michael Duguay, Jean-Michel Jarre, le magicien du son et de la lumière, Companyëtquen, 2008, s. 79
  4. Connolly, Dave: "The Concerts in China - Jean-Michel Jarre | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Jean-Michel Jarre - Equinoxe
Equinoxe
Album, 1978
Jean Michel Jarre - Chronologie
Chronologie
Album, 1993

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Jean-Michel Jarre - The Concerts In China1982
2 x Winyl, LP, Stereo, Gatefold, Jugosławia
Polydor, PGP RTB
3220117, DLP 2612 039
Jean-Michel Jarre - The Concerts In China1982
2 x Winyl, LP, Gatefold, Niemcy
Polydor
2612 039, DLP 2612 039, 2335 260, 2335 261
Jean-Michel Jarre - Les Concerts En Chine1982
2 x Winyl, LP, Francja
Disques Dreyfus
FDM 18 110, FDM 18110
Jean-Michel Jarre - The Concerts in China1983
2 CD, Niemcy
Polydor
811 551-2
Jean-Michel Jarre - Les Concerts En Chine1986
2 x CD, Reedycja, Francja
Disques Dreyfus
824 749-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikatRok przyznania
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta 18 marca 1985