Jethro Tull - Catfish Rising (Album, 1991): oprawa graficzna przedniej okładki
Rock Island [1989]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
A Little Light Music [1992]
AlbumStudyjny10 września 1991
  • - Woodworm Studios
  • - Presshouse Studio
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 15.00 zł

Informacje o płycie

 5 minut czytania

Catfish Rising to osiemnasty studyjny album brytyjskiej grupy rockowej Jethro Tull, wydany w 1991 roku nakładem wytwórni Chrysalis. Ukazał się on 10 września w Stanach Zjednoczonych oraz 23 dnia tego samego miesiąca w Wielkiej Brytanii. Jest to ich pierwsza płyta, na której występuje klawiszowiec Andrew Giddings. Wydawnictwo rezygnuje z syntezatorów i instrumentów elektronicznych, które były obecne na albumach zespołu w lat 80-tych i zamiast tego stawia na twardy rock i bluesowe brzmienie. Autorem wszystkich kompozycji i tekstów jest Ian Anderson, który był także producentem całego materiału[1].

Nagrywanie

Wiosną 1991 roku zespół Jethro Tull zarejestrował 18 kompozycji w trzech studiach: Ian Anderson's Studio, Woodworms Studio oraz w The Presshouse. Sesje nagraniowe odbyły się w stałym składzie: Ian Anderson, Martin Barre, Dave Pegg i Doane Perry. Gośćmi byli m.in. Andrew "Andy" Giddings (klawisze), który zagrał w "This Is Not Love", "Rocks on the Road" i "Doctor to My Disease", a następnie został stałym członkiem zespołu. Pozostali goście to Foss Paterson (klawisze w "White Innocence"), John Bundrick (klawisze w "Sleeping with the Dog") i Matt Pegg, syn Dave'a Pegga, jako gitarzysta basowy w "This Is Not Love", "Rocks on the Road" i "Still Loving You Tonight".

Kompozycje

"This Is Not Love" to szybka hard rockowa kompozycja, opowiadająca historię pary przebywającej w zimowym kurorcie nadmorskim, której związek wkrótce się rozpadnie. W piosence "Occasional Demons", zamożnego człowieka nawiedzają "okazjonalne demony", które pojawiają się jako zwierzęta i stają w obronie ubogich. Muzyka jest pod wpływem rocka i folku, na pierwszym planie znajduje się gitara elektryczna. "Rocks on the Road" to melancholiczne nagranie, traktujące przede wszystkim o podróżującym sprzedawcy i jego samotności. Utwór ma jednak cechy autobiograficzne, gdyż można utożsamić z nim wokalistę, który również jest często w trasie i "sprzedaje" swoje piosenki[2]. Piosenka ta zaczyna się folkowo z gitarą akustyczną i stopniowo przechodzi w bardziej rockowe brzmienie. Jazzowe intermezzo wprowadza tekst "A little light music to gonna it all away" - A Little Light Music to także tytuł kolejnego albumu zespołu, który zawiera "Rocks on the Road". Utwór kończy się instrumentalną częścią fletu i gitary elektrycznej.

Liryk utworu "Thinking Round Corners" składa się z nonsensownych tekstów i wydaje się surrealistyczny. Po folkowym wstępie piosenka staje się bardziej rockowa, a Anderson śpiewa nieco zmienionym głosem, co sprawia, że utwór przybiera humorystyczny wymiar. Kompozycja "Still Loving You Tonight" jest wykonywana w metrum prostym o takcie trzy czwarte, a w niej bohater zapewnia kobietę o swojej miłości, choć wkrótce ją opuści[2]. Partia gitarowa w pewnych momentach bardzo przypomina charakterystyczny początek kompozycji Carlosa Santany "Europa".

W "Doctor to My Disease" Anderson opisuje swoje doświadczenia z lekką depresją. Szuka porady u samozwańczych "lekarzy". Piosenka jest szybka i rockowa, dominuje gitara elektryczna. "Like a Tall Thin Girl" to zabawny kawałek o Andersonie i Doane Perrym, którzy spotykają atrakcyjną, wysoką młodą kobietę w indyjskiej restauracji. Anderson zdaje sobie sprawę, że jest za mały i wprowadza do rozmowy wyższego Perry'ego. Ten folklorystyczny utwór, nawiązujący do muzyki indyjskiej, charakteryzuje się użyciem mandolina.

"Sparrow on the Schoolyard Wall" to żywy kawałek, rozpoczynający się od partii wykonanych na flecie. Mandolina, flet i gitara elektryczna dominują w nim jako główne instrumenty. Powściągliwy chłopak (lub dziewczyna) jest proszony o wyjście z ukrycia. "Roll Yer Own" to tekstowo i muzycznie humorystyczny kawałek. Bohater zaleca masturbację, gdy nie ma innej możliwości, na przykład pieniędzy dla prostytutki[2]. Utwór rozpoczyna się solowym wstępem na mandolinie, a pod koniec pojawiają się dwa zwroty, za każdym razem powtarzające tę samą frazę. "Gold-Tipped Boots, Black Jacket And Tie" to także żartobliwy, szybki utwór z folkowym wstępem, który z czasem staje się bardziej rockowy. Znowu na pierwszym planie znalazły się instrumenty: flet, mandolina i gitara elektryczna. Bohater jest wyczerpany, ale obiecuje wrócić z "butami ze złotymi końcówkami, czarną kurtką i krawatem".

Wydania

Dziesięć utworów z osiemnastu nagranych ukazało się jesienią ma winylu, a w limitowanej edycji wersja LP zawierała dodatkowy 12-calowy singiel. Wydana została także w tym samym czasie płyta CD z trzema dodatkowymi utworami. Po wydaniu albumu, zespół udał się w trasę koncertową po Europie i Ameryce Północnej. Jeden z pozostałych pięciu utworów ("Night in the Wilderness") został wydany jako B-side singla, pozostałe cztery utwory są zawarte w albumie Nightcap, który ukazał się w 1993 roku. Wydany w 2006 roku CD ze zremasterowanym dźwiękiem zawiera dwa bonusowe utwory. Single wydane w 1992 roku to "Rocks on the Road", "This Is Not Love", "Still Loving You Tonight" i "Doctor to My Disease".

Okładka

Projekt graficzny okładki Catfish Rising zaprojektowali Geoff Halpin, Phil Rogers, John Pasche i Jim Gibson[1]. Na przodzie znajduje się nazwa zespołu napisana w falistym liternictwie na górze, tytuł albumu na dole, a pomiędzy obrazem ryby (sum) unoszącej się nad stylizowaną wodą, wszystko w zmieniających się kolorach od pomarańczowego do zielonego do niebieskiego, na czarnym tle. Po lewej i prawej stronie obrazu na środku okładki znajdują się małe elementy dekoracyjne. Na odwrocie wersji CD znajduje się równie ozdobny i kolorowy emblemat składający się z liter J i T, z tytułami utworów oraz nazwą i szczegółami wytwórni znajdującej się poniżej. W wersji LP tytuły piosenek znajdują się nad emblematem.

Adnotacje

  1.   12"Catfish Rising (CD)" (Notatki z wydania) [CD książeczka]. Chrysalis #CCD 1886, CDP 3218862 (1991). 1991.
  2.   123"An introduction to "Catfish Rising"". Jethro Tull Cup of Wonder Annotations: ~ Catfish Rising ~.

Zobacz również

Jethro Tull - War Child
War Child
Album, 1974
Jethro Tull - Crest Of A Knave
Crest Of A Knave
Album, 1987

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Jethro Tull - Catfish Rising1991
CD, Wielka Brytania
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Chrysalis
CCD 1886, CDP 3218862