Jethro Tull - Crest Of A Knave (Album, 1987): oprawa graficzna przedniej okładki
Under Wraps [1984]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Rock Island [1989]
AlbumStudyjny11 września 1987
  • - Black Barn Studios (Woking, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Crest of a Knave to szesnasty studyjny album brytyjskiej grupy rockowej Jethro Tull, wydany w 1987 roku. Album został nagrany po trzyletniej przerwie spowodowanej infekcją gardła wokalisty Iana Andersona. Po nieudanym Under Wraps, zespół powrócił do silniejszego połączenia elektrycznego z akustycznym stylem dźwięku, jednej z czołowych cech Jethro Tull. Album odniósł największy sukces od lat 70-tych, a zespół odrodził się w audycjach radiowych, występach w specjalnych programach MTV i emisji teledysków. Był także ulubieńcem krytyków, zdobywając w 1989 roku nagrodę Grammy za najlepszy wokalny lub instrumentalny występ hard rockowy/metalowy. Album został wsparty przez trasę koncertową "The Not Quite the World, More the Here and There Tour".

Mimo, że Doane Perry był członkiem Jethro Tull od 1984 roku, kilka utworów nadal zawierało programowanie automatu perkusyjnego zamiast "żywego" perkusisty. Klawiszowiec Peter-John Vettese również był nieobecny i to Ian Anderson miał swój wkład w programowanie syntezatorów. Na okładce albumu znajdują się tylko Ian Anderson, Martin Barre i Dave Pegg jako oficjalni członkowie zespołu. Barre pamięta tę produkcję jako "album, na którym wiele rzeczy było mojego wynalazku". Są jeszcze kawałki muzyki, w których lan bardzo dobrze wiedział, czego chce, ale myślę, że mój wkład był o wiele większy na tym albumie niż na jakimkolwiek innym".

Album Crest of a Knave grupy Jethro Tull zdobył w 1989 roku nagrodę Grammy za "najlepszy hard rockowy/metalowy występ instrumentalny lub z wokalem", pokonując tym samym mocno faworyzowanych ...And Justice for AllMetallici i wybór krytyków, Nothing's ShockingJane's Addiction.

Nagroda Grammy była bardzo kontrowersyjna, ponieważ wielu nie uważało albumu czy zespołu za hard rockowy, a na pewno nie za heavy metal. Za poradą menadżera, nikt z zespołu nie pojawił się na uroczystości wręczenia nagrody, ponieważ powiedziano im, że nie mają szans na wygraną. W odpowiedzi na kontrowersje, wytwórnia płytowa zespołu Chrysalis zamieściła ogłoszenie w jednym z brytyjskich czasopism muzycznych z tekstem "Flet jest ciężkim, metalowym instrumentem!". Nagroda Grammy została podzielona na dwie kategorie i zmieniono jej nazwę po zakończeniu tego wydarzenia.

Album opierał się w większym stopniu na gitarze elektrycznej Martina Barre'a niż zespół miał od lat 70. Styl tego albumu został porównany do stylu Dire Straits, po części dlatego, że Anderson nie posiadał już takiego zakresu wokalnego, jak kiedyś (wynik niedawnej operacji gardła). Ian Anderson powiedział później o stylu muzycznym albumu:

"Steel Monkey" opierał się na riffie z sekwencera i nie miał w sobie żadnego fleta. Był to więc kolejny nietypowy utwór Jethro Tull, który był hitem radiowym. Dla porównania, zarówno "Farm On The Freeway" jak i "Budapest" są bardzo typowymi utworami Tull. Ten drugi jest taką piosenką, którą lubię pisać, ponieważ uosabia wiele różnych niuansów, które moim zdaniem są subtelnie połączone. W pewnym sensie przechodzi od klasyki do nieco bluesowego brzmienia aż do folku i po prostu wślizguje się między nie i nie widać szwów.

Album okazał się sukcesem krytycznym i komercyjnym. Otrzymał status Złotej Płyty w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiągnął najwyższe miejsce na liście przebojów na pozycji 32. W Wielkiej Brytanii również zdobył złoto i wspiął się na 19 lokatę. Sukcesy w innych krajach to m.in. złoto w Kanadzie, miejsce 10 w Niemczech oraz 7 w Szwajcarii.

Zobacz również

Jethro Tull - Aqualung
Aqualung
Album, 1971
Jethro Tull - Live - Bursting Out
Live - Bursting Out
Album, 1978
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:41
6:31
4:55
3:43
4:37
10:05
6:20
4:50
4:06

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Jethro Tull - Crest Of A Knave1987
CD, Niemcy
Chrysalis
258 561, 258561, 258 561-222

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada40,000  Złota płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta