John Barry - The Living Daylights (Original MGM Motion Picture Soundtrack) (Album, 1987): oprawa graficzna przedniej okładki
Peggy Sue Got Married: Original Motion Picture Soundtrack [1986]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Dances With Wolves (Original Motion Picture Soundtrack) [1990]
AlbumŚcieżka dźwiękowa1987
  • w 1987 roku
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

The Living Daylights to tytuł ścieżki dźwiękowej do filmu The Living Daylights oraz jedenastej i ostatniej ścieżki dźwiękowej do filmu o przygodach Jamesa Bonda, którą skomponował John Barry. Na uwagę zasługuje wprowadzenie do ścieżki dźwiękowej sekwencjonowanych elektronicznych utworów rytmicznych przesiąkniętych orkiestrą - wówczas stosunkowo nowa innowacja[1].

The Living Daylights to film szpiegowski z 1987 roku i piętnasta pozycja w serii James Bond produkowanej przez Eon Productions. Był to pierwszy film, w którym jako fikcyjny agent MI6 James Bond wystąpił Timothy Dalton. Tytuł filmu, wyreżyserowanego przez Johna Glena, pochodzi z opowiadania Iana Fleminga The Living Daylights, którego fabuła stanowi również podstawę pierwszego aktu filmu. Był to ostatni film, który posługiwał się tytułem opowiadania Iana Fleminga do czasu, gdy w 2006 roku został zrealizowany Casino Royale.

Kompozycja

Piosenka tytułowa filmu "The Living Daylights" została nagrana przez popową grupę a-ha. A-ha i Barry nie współpracowali jednak ze sobą zbyt dobrze, co zaowocowało dwiema wersjami tego utworu[2]. Wersja filmowa Barry'ego jest słyszalna na ścieżce dźwiękowej i wszystkich trzech składankach Best Of a-ha. Preferowany przez a-ha mix można natomiast usłyszeć na ich albumie z 1988 roku Stay on These Roads. Jednak w 2006 roku Paul Waaktaar-Savoy z a-ha wyraził uznanie dla wkładu Barry'ego: Uwielbiałem rzeczy, które dodał do utworu, w sensie że nadał mu naprawdę fajną aranżację smyczkową. Wtedy dla mnie zaczęło to brzmieć jak coś z Bonda[2]. Ta piosenka tytułowa jest jedną z nielicznych, które nie są wykonywane ani napisane przez brytyjskiego lub amerykańskiego wykonawcę w historii całej serii 007.

Brytyjski popowy zespół Pet Shop Boys został poproszony o skomponowanie ścieżki dźwiękowej, ale wycofał się, gdy dowiedział się, że nie chodzi o nagranie kompletnej ścieżki, a jedynie o stworzenie wstępnej piosenki tematycznej[3].

W oderwaniu od konwencji poprzednich filmów Bonda, film używa różnych piosenek na początku i na końcu filmu. Piosenka, która pojawia się na końcu filmu - "If There Was A Man", była jedną z dwóch piosenek stworzonych na potrzeby produkcji, w wykonaniu Chrissie Hynde z The Pretenders. Druga piosenka, "Where Has Everybody Gone", słyszalna jest w filmie z Walkmana Necrosa. Początkowo planowano, że to właśnie The Pretenders wykonują tytułową piosenkę filmową. Producenci byli jednak zadowoleni z komercyjnego sukcesu "A View to a Kill" grupy Duran Duran i czuli, że a-ha będzie miał większy wpływ na listy przebojów. W tym przypadku nie pomylili się i "The Living Daylights" rzeczywiście było hitem w wielu krajach.

Wydania

Pierwotna ścieżka dźwiękowa wydana w 1987 roku na winylu oraz płycie kompaktowej przez wytwórnię Warner Bros. Records zawierała tylko 12 utworów. Późniejsze reedycje Rykodisc (1998) i EMI (2003) dodały dziewięć dodatkowych kompozycji, w tym alternatywne instrumentalne wersje pojawiające się na napisach końcowych. Wydanie EMI z 2003 roku wchodzi w skład serii James Bond 007 Remastered, na której znajdują się zremasterowane wersje wszystkich ścieżek dźwiękowych do filmów z Bondem.

Adnotacje

  1. Burlingame, Jon (Oxford, England 1 Listopad 2012): The Music of James Bond. Oxford University Press. s. 187. ISBN. 0-19-986330-X.
  2.   12"James Bond's Greatest Hits" (Television) . North One Television (2006). 2006.
  3. Wayne Studer: "This Must Be the Place I Waited Years to Leave". Commentary. Interpretation and Analysis of Songs Written or Performed by Pet Shop Boys.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
John Barry - The Living Daylights (Original MGM Motion Picture Soundtrack)1998
CD, Luksusowa edycja, CD-Extra, Stany Zjednoczone i Kanada
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Rykodisc
RCD 10725
John Barry - The Living Daylights2003
CD, CD-Extra, Reedycja, Wielka Brytania i Europa
Capitol Records, EMI
72435-41451-2-4