Kate Bush - The Red Shoes (Album, 1993): oprawa graficzna przedniej okładki
The Sensual World [1989]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Aerial [2005]
AlbumStudyjny2 listopada 1993
ProducentKate Bush

Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł

Informacje o płycie

The Red Shoes jest siódmym studyjnym albumem angielskiej piosenkarki Kate Bush. Wydanemu 2 listopada 1993 roku albumowi, towarzyszył krótkometrażowy film autorstwa artystki zatytułowany The Line, the Cross and the Curve i był jej ostatnim albumem przed 12-letnią przerwą. Płyta zajęła drugie miejsce na UK Albums Chart i uzyskała status platynowej płyty od brytyjskiego przemysłu fonograficznego (BPI), oznaczający sprzedaż przekraczający 300.000 egzemplarzy. W Stanach Zjednoczonych, album osiągnął miejsce 28 na Billboard 200, do tej pory jej najwyżej notowany tam album na liście przebojów.

Album The Red Shoes został zainspirowany filmem o tym samym tytule autorstwa Michaela Powella i Emerica Pressburgera z 1948 roku, który sam w sobie został zainspirowany bajką o tym samym tytule autorstwa Hansa Christiana Andersena. Temat dotyczy opętanej przez jej sztukę tancerki, która nie może zdjąć butów i odnaleźć spokoju.

Był to jednak trudny okres dla Kate Bush, która doznała serii bolesnych doświadczeń, w tym utraty swojego ulubionego gitarzysty Alana Murphy'ego, a także jej matki, Hanny, która zmarła rok przed wydaniem albumu. Długoletnie relacje Bush z basistą Delem Palmerem również się skończyły, chociaż para nadal współpracowała.

Na albumie The Red Shoes pojawiło się o wiele więcej prestiżowych artystów niż na jej poprzednich wydawnictwach. Utwór "Why Should I Love You?" zawierał instrumentalny i wokalny wkład Prince'a oraz gościnne wokale komika Lenny'ego Henry'ego. "And So Is Love" zawiera partie gitarowe Erica Claptona i Gary'ego Brookera (z zespołu Procol Harum), a swój wkład miał również Jeff Beck z Yardbirds.

Zobacz również

Kate Bush - Hounds Of Love
Hounds Of Love
Album, 1985
  1 za 35.00 zł  Kup teraz
Kate Bush - Lionheart
Lionheart
Album, 1978
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Kate Bush - The Whole Story
The Whole Story
Kompilacja, 1986
  2 od 25.00 zł  Kup teraz

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada50,000  Złota płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Japonia25,510
  Stany Zjednoczone298,000