Kate Bush - The Sensual World (Album, 1989): oprawa graficzna przedniej okładki
Hounds Of Love [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Red Shoes [1993]
AlbumStudyjny16 października 1989
  • od września 1987 do lipca 1989 roku
  • - Abbey Road Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Windmill Lane Studios (Dublin, Irlandia)
  • - Angel Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.
Ostatnio sprzedany
16 lutego 2021
na CD za 15 PLN

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

The Sensual World jest szóstym studyjnym albumem angielskiej wokalistki i autorki piosenek Kate Bush, wydanym w październiku 1989 roku nakładem wytwórni EMI w Europie, Columbia w Stanach Zjednoczonych oraz Capitol Records w Kanadzie. Materiał został zarejestrowany w latach 1987-89 w angielskim studiu nagraniowym Wickham Farm Home Studio w Welling oraz irlandzkim Windmill Lane Studios w Dublinie. Autorką oraz producentem wszystkich nagrań jest artystka.

Album osiągnął drugą pozycję na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart. Otrzymał również na tym rynku status platynowej płyty za sprzedaż 300.000 sztuk oraz złotej w USA. W 1991 roku był nominowany do nagrody Grammy za najlepszy alternatywny album muzyczny[1]. Rok wcześniej wydawnictwo to otrzymało także nominację do nagrody BRIT Awards dla najlepszego brytyjskiego albumu, artystka zaś dla najlepszego brytyjskiego producenta.

Kompozycje

Inspiracją dla utworu tytułowego była powieść Ulisses Jamesa Joyce'a. Bush zdała sobie sprawę, że solilokwium Molly Bloom, ostatni fragment powieści, pasuje do muzyki, którą stworzyła. Kiedy odmówiono jednak artystce wydania tekstu, Bush napisała własne oryginalne słowa, które odnosiły się do oryginalnego fragmentu, gdy Molly wychodziła z kart książki i bawiła się w świecie rzeczywistym[2]. Nawiązała również do "Jerusalem" Williama Blake'a odnosząc się do etapu rozwoju piosenki ("And my arrows of desire rewrite the speech", pol. "A moje strzały pożądania przepisują mowę"). Kompozycja zawiera irlandzką instrumentację (rury (dudy) uilleannowe, skrzypce, gwizdek) pod pełnym oddechu oddaniem orgazmowego "Yes" oryginalnego tekstu.

Piosenki "Deeper Understanding", "Never Be Mine" i "Rocket's Tail" posiadają wsparcie w postaci wokalu bułgarskiego zespołu wokalnego Trio Bulgarka. "Heads We're Dancing" zawiera charakterystyczną linię basu gitary bezprogowej (fretless) Micka Karna. Piosenka "This Woman's Work" z filmu She's Having a Baby z 1988 roku została ponownie zedytowana na potrzeby tego albumu. W dniu 27 listopada 2005 roku utwór ten pojawił się w brytyjskim dramacie telewizyjnym Walk Away and I Stumble z Tamzin Outhwaite w roli głównej. Dzięki tej emisji piosenka osiągnęła pod koniec 2005 roku miejsce #3 na brytyjskiej liście UK Download Chart[3]. Utwór ten został również wykorzystany w reklamie telewizyjnej brytyjskiego Krajowego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Dzieci (National Society for the Prevention of Cruelty to Children), emitowanej w latach 2005-2008, oraz w Extras Christmas Special w 2007 roku. Wersja tej piosenki została nagrana przez artystę R&B Maxwella w 1997 roku na jego EP-ce MTV Unplugged.

Wydania

Album został wydany w momencie gdy odtwarzacze CD stawały się coraz bardziej popularne. W związku z tym oryginalny LP kończył się nagraniem "This Woman's Work", natomiast "Walk Straight Down the Middle" został dołączony jako bonusowy utwór na CD i kasetowych wersjach albumu. Przerwa pomiędzy tymi dwoma utworami jest nieco dłuższa, co wskazuje, że album miał się zakończyć na "This Woman's Work".

Kolekcja wideo o nazwie The Sensual World: The Video została również wydana. Zawierała ona teledyski do piosenki tytułowej "Love and Anger" oraz "This Woman's Work" (wszystkie wyreżyserowane przez samą artystkę), a także fragmenty wywiadu, który Bush udzieliła muzycznemu kanałowi telewizyjnemu VH1.

W maju 2011 roku Bush wydała album Director's Cut, na którym znalazły się nowe wersje czterech utworów z The Sensual World, w tym utwór tytułowy, tutaj nazwany "Flower of the Mountain". Ostatecznie, po otrzymaniu zgody od posiadających prawa do spuścizny Joyce'a właścicieli, Bush nagrała nowy wokal, używając solilokwiatu Molly Bloom jako liryka. Dodatkowo ponownie nagrała skąpy, fortepianowy wariant "This Woman's Work". Nowa wersja "Deeper Understanding" ukazała się jako singiel, z towarzyszącym mu teledyskiem.

Wersja live "Never Be Mine" znalazła się na jej płycie Before The Dawn, wydanej w 2016 roku. Utwór nigdy nie był wykonywany przed publicznością, jednak Bush zdecydowała się na włączenie wersji live do nagrania.

Odbiór krytyczny

Podczas gdy słynny mistyczny głos Bush prawdopodobnie wystarczyłby, by utrzymać w jednolitej spójności różne wątki The Sensual World, album bierze swój znak i koloryt również z hipnotycznie głębokiego kołysania się dud w utworze tytułowym[4] napisał Robert Sandall w magazynie Q. Dodał także: Tu i ówdzie pojawia się kilka mocnych akordów, przede wszystkim w "Love And Anger", ale dominującym nastrojem jest orientalna zaduma, podobna w odczuciu do tej osiągniętej poprzednio przez Japan. A ostatni utwór po stronie A, "Heads We're Dancing", oddaje ten tajemniczo wirujący bas, któremu patronuje Mick Karn[4]. Magazyn Slant umieścił album na #55 pozycji na swojej liście "Najlepszych Albumów lat 80-tych", pisząc, Obdarowana jednym z najbardziej wyrazistych głosów w muzyce, Bush zabiera każdy utwór dalej niż by nawet musiała, w wyniku czego powstaje album, który tworzy swój własny, niepowtarzalny świat[5].

Adnotacje

  1. Cromelin, Richard / Hunt Dennis (11 stycznia 1991): "Grammys—Round 1 : Pop music: Phil Collins' 8 nominations lead the pack and Quincy Jones sets a record with his 74th nod. The winners will be revealed on 20 Feb.". Los Angeles Times.
  2. Littlejohn, Maureen: "The Sensual Woman". Magazyn Network.
  3. "Official UK Download Chart Book". DigitalStar.org.uk.
  4.   12Sandall, Robert (listopad 1989): "Welcome back to the fey, pattery, indeed sproingy world of Kate Bush" Q (38).
  5. "The 100 Best Albums of the 1980s". Slant (5 marca 2012).

Zobacz również

Kate Bush - The Whole Story
The Whole Story
Kompilacja, 1986
Kate Bush - Lionheart
Lionheart
Album, 1978
Kate Bush - Army Dreamers
Army Dreamers
Singiel, 1980
  1 za 5.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:57
4:42
5:06
3:12
5:21
4:46
3:30
3:44
4:07
3:38
3:48

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Kate Bush - The Sensual World1989
CD, Europa
EMI
CDP 7930 7 82, CDEMD 1010
Kate Bush - The Sensual World1989
CD, Europa
EMI
CDP 7930 7 82, CDEMD 1010
Kate Bush - The Sensual World
CD, Reedycja, Europa
EMI
CDP 7930 7 82, CDEMD 1010

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada50,000  Złota płyta
  Francja95,300  Złota płyta
  Wielka Brytania330,000  Platynowa płyta
  Japonia20,010
  Stany Zjednoczone500,000  Złota płyta
Podsumowanie regionów
Cały świat1,500,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży