Kim Wilde - Another Step (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Teases & Dares [1984]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Close [1988]
AlbumStudyjny3 listopada 1986
 • pomiędzy 1985 a 1986 rokiem
 • - Select Sound Studios (Knebworth, Wielka Brytania)
 • - Larrabee Sound Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
 • - Westlake Audio (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 5 minut czytania

Another Step to piąty studyjny album brytyjskiej piosenkarki pop Kim Wilde, wydany w listopadzie 1986 roku przez wytwórnię MCA Records. Materiał był rejestrowany i miksowany w trzech studiach nagraniowych: w angielskim Select Sound Studios, gdzie powstawały także jej wcześniejsze wydawnictwa, oraz w amerykańskich Westlake Audio i Larrabee Sound Studios, oba zlokalizowane w Los Angeles w Kalifornii. Album zawierał jej światowy przebój "You Keep Me Hangin' On", który osiągnął pierwsze miejsce w USA, a także brytyjskie hity w Top 10 "Another Step (Closer to You)" i "Say You Really Want Me".

Z tym wydawnictwem Kim Wilde ugruntowała swoją reputację jako artystki singlowej, ponieważ ponownie ogólna sprzedaż albumu była rozczarowująca pomimo ogromnego sukcesu piosenek z niego wydanych. Od tego czasu wyraziła swój żal, że nie włożyła więcej wysiłku w zdobycie rynku amerykańskiego po tym, jak zdobyła tam swój pierwszy przebój numer jeden.

Kompozycje

Na płycie znalazło się 12 utworów (13 na CD i kasecie) i zróżnicowany zespół autorów piosenek, a także sama Wilde, która była współautorką ponad połowy utworów. Pierwsza połowa albumu była utrzymana w szybkim tempie, natomiast druga składała się z ballad. Większość nagrań została wyprodukowana przez Ricky'ego Wilde'a, ale nie zabrakło również Roda Tempertona i Bruce'a Swediena znanego ze współpracy z Michaelem Jacksonem, a także Reinholda Heila, Richarda Jamesa Burgessa i Dicka Rudolpha.

Wszystkie utwory na Another Step były odejściem od syntezatorowego brzmienia poprzednich albumów. Było tam więcej gitar niż poprzednio: "The Thrill of It" i "I've Got So Much Love" miały charakterystyczny "rockowy" klimat. Ostatnie pięć utworów to ballady, z których najbardziej godna uwagi jest napisana przez Kim i wyprodukowana przez nią samą piosenka "Don't Say Nothing's Changed", która zamyka album.

Single i odbiór komercyjny

Pierwszym singlem z albumu był "Schoolgirl", który został wydany tylko w Australii i kilku krajach europejskich (ale nie w Wielkiej Brytanii). Ten singiel był pierwszym, którego Kim Wilde była współautorką. Pierwszym singlem wydanym na świecie był cover hitu The Supremes "You Keep Me Hangin' On". W Stanach Zjednoczonych stał się on pierwszym numerem jeden Wilde na liście Billboard Hot 100, latem 1987 roku. Osiągnął on również szczyt w Kanadzie i Australii oraz był prawie tak samo udany w Wielkiej Brytanii, gdzie dotarł do pozycji drugiej.

Kolejnym singlem, który zanotował obecność w Top 10 w Wielkiej Brytanii, był "Another Step (Closer to You)" - duet z brytyjskim piosenkarzem soul Juniorem Giscombe. Trzecim globalnym i ostatnim singlem z albumu był "Say You Really Want Me", który wywołał małe kontrowersje, gdy teledysk został zakazany, ponieważ pokazywał Kim wijącą się na łóżku i bawiącą się naszyjnikiem z pereł. Pomimo pikantnego wizerunku i rozgłosu, który towarzyszył specjalnie zremiksowanej piosence, nie rozpaliła ona list przebojów i album nie doczekał się kolejnych singli. Album dotarł do w Stanach Zjednoczonych do miejsca #40 i był jedynym albumem, który poradził sobie lepiej w Ameryce niż w Wielkiej Brytanii, gdzie osiągnął tylko #88 pozycję przy pierwszym wydaniu. Album odniósł natomiast ogromny sukces w Norwegii, gdzie znalazł się na drugim miejscu i w Kanadzie (#11) uzyskując na tym rynku status złotej płyty.

Wydanie

Album Another Step oryginalnie ukazał się na płycie winylowej, CD i kasecie magnetofonowej. Na okładce przedstawiał artystkę na tle mapy ukazującej kontynenty świata: Ameryki, Afrykę i Euroazję. Wydania na CD i kasetowe zawierały dodatkowy utwór "Victim".

Przepakowana wersja tego albumu została wydana kilka miesięcy po pierwotnej premierze, z nowym projektem okładki (szarobrązowa ukazująca siedzącą Kim) i dodatkiem bonusowych utworów (MCA Records #DKIML 1). Ta edycja dotarła do pozycji #73 na UK Albums Chart. Chociaż nie udało się ponownie wzbudzić zainteresowania, od tego czasu stał się on przedmiotem kolekcjonerskim dla fanów.

Istnieją w sumie trzy warianty oprawy graficznej. Dwa opisane wyżej oraz wersji amerykańskiej (#MCAD-5903) z Kim w jeansowej kurtce (szaroróżowe odcienie).

Odbiór krytyczny

Pisząc dla Melody Maker, Caroline Sullivan nazwała Another Stepjej najlepszym LP w historii[1] i pochwaliła Wilde za przyjęcie estetyki kampu. Porównując "Missing" do twórczości Kathy Kirby, Sullivan rozwodziła się: strona druga w swojej całości [sic] mogłaby zostać przeniesiona bezpośrednio z 1962 roku, kiedy piosenka była piosenką i jako taka była traktowana odpowiednio melodramatycznie[1]. Więcej pochwał zostało zarezerwowanych dla "czułości i wzruszenia" w jej głosie, którą to cechę recenzent porównał do Marie Osmond. Druga recenzja dla Melody Maker (tym razem autorstwa Micka Mercera) była mniej pozytywna, opisując jej mały głos i bardzo ograniczony zakres[2] jako beznadziejnie nieprzekonujące, gdy zbliża się do czegokolwiek, co zdalnie przypomina terytorium ballady[2].

Australijski The Age pochwalił "You Keep Me Hangin' On" i "Hit Him", ale stwierdził, że reszta pierwszej połowy albumu jest "dość nieodróżnialna". Strona 2 została opisana jako "o wiele bardziej atrakcyjna", z samodzielnie napisanym i inspirowanym jazzem "Don't Say Nothing's Changed" wraz z poprzedzającym go "How Do You Want My Love"[3]. Brytyjski Northamptonshire Evening Telegraph uznał wokal Wilde za "atrakcyjny, ale nie porywający" i wyróżnił "I've Got So Much Love" jako strzelistą balladę w stylu Sheeny Easton[4]. Recenzent Manchester Evening News nieprzychylnie porównał "I've Got So Much Love" do twórczości Pat Benatar, ale uznał "przesłodzony soul" utworów takich jak "She Hasn't Got Time For You" i "Brothers" za nieco bardziej przyjemny[5].

Pomimo porównania odsłoniętego brzucha Wilde na przedniej okładce do Madonny i zauważenia wpływu Michaela Jacksona w "The Thrill of It", Smash Hits stwierdził, że dźwięk na albumie jest mocno zakorzeniony w jej starym stylu "Kids in America"[6] i opisał "You Keep Me Hangin' On" jako brutalną masakrę starego klasyka Supremes[6]. Krótka recenzja w brytyjskim Just Seventeen opisała piosenkarkę jako Dziewczynę, która była Madonną, zanim Madonna kiedykolwiek pomyślała o robieniu płyt[7]. Q opisał pierwszy utwór jako "niesamowicie bezbarwną wersję" i powiedział o brzmieniu płyty - jeśli śledziłeś jej dotychczasową karierę, praktycznie słyszałeś już ten album - basowe syntezatory, chrzęszczące gitary i rebeliancki krzyk, którego spodziewasz się usłyszeć emanujący od odzianej w skórę blondynki[8].

Adnotacje

 1.   12Sullivan, Caroline (1 listopada 1986): "Recenzja płyty". Melody Maker.
 2.   12Mercer, Mick (19 września 1987): "Recenzja płyty". Melody Maker.
 3. "Review – Another Step" The Age. 22 stycznia 1987.
 4. "Review – Another Step" Northamptonshire Evening Telegraph. 8 listopada 1986.
 5. "Review – Another Step" Manchester Evening News. 4 listopada 1986.
 6.   12Hibbert, Tom (5 listopada 1986): "Recenzja płyty". Smash Hits.
 7. "Review – Another Step" Just Seventeen. 2 listopada 1986.
 8. "Recenzja płyty". Q (1 stycznia 1987).

Zobacz również

Kim Wilde - Kim Wilde
Kim Wilde
Album, 1981
  1 w magazynie  Zobacz
Kim Wilde - Dancing In The Dark
Dancing In The Dark
Singiel, 1983
  1 za 9.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:10
3:32
3:18
3:51
2:55
3:35
3:40
4:12
4:44
4:23
3:53
3:53

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Kim Wilde - Another Step1986
CD, Europa
MCA Records
254 347-2, DMCF 3339
Kim Wilde - Another Step1986
Winyl, LP, Wielka Brytania
MCA Records
MCF 3339
Kim Wilde - Another Step1986
CD, Stany Zjednoczone
MCA Records
MCAD-5903
Kim Wilde - Another Step1987
CD, Japonia
MCA Records
32XD-553
Kim Wilde - Another Step1987
CD, Wielka Brytania
MCA Records
DKIML 1
Kim Wilde - Another Step2010
CD, CD, Wszystkie nośniki, Reedycja, Remastering, Wielka Brytania
Cherry Pop
CR POP D55, CRPOPD 55

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada50,000  Złota płyta