Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Das Boot (niemiecka wymowa: [das ˈboːt], po niemiecku: "Okręt") to napisany i wyreżyserowany w 1981 roku niemiecki film wojenny Wolfganga Petersena, wyprodukowany przez Güntera Rohrbacha, w którym występują Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer i Klaus Wennemann. Wystawiany był zarówno w wersji kinowej, jak i telewizyjnej (1985), w kilku różnych domowych wersjach wideo o różnym czasie realizacji oraz w wersji reżyserskiej, nadzorowanej przez Petersena w 1997 roku.

Ekranizacja niemieckiej powieści Lothara-Günthera Buchheima z 1973 roku o tej samej nazwie, której akcja rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej, przedstawia niemiecki okręt podwodny U-96 i jego załogę, która wyrusza na niebezpieczny patrol w "Bitwie o Atlantyk". Film przedstawia zarówno ekscytację bitwy, jak i nudę bezowocnego polowania, a także pokazuje mężczyzn służących na pokładach U-bootów jako zwyczajne jednostki z pragnieniem zrobienia wszystkiego, co w ich mocy dla swoich towarzyszy i kraju.

Oficjalna ścieżka dźwiękowa zawiera tylko kompozycje Klausa Doldingera, z wyjątkiem "J'attendrai" śpiewanej przez Rinę Ketty. W ścieżce dźwiękowej ("Filmmusik"), która ukazała się po premierze wersji reżyserskiej ("The Director's Cut"), pominięto "J'attendrai".

Piosenki, które pojawiają się w filmie, ale nie są uwzględnione na płycie to "La Paloma" w wykonaniu Rosity Serrano, "Erzherzog-Albrecht-Marsch" (popularny marsz wojskowy), "It's a Long Way to Tipperary" w wykonaniu Chóru Armii Czerwonej, "Heimat, Deine Sterne" i "Westerwald-Marsch".

Klaus Doldinger najwyraźniej czuł, że to dar niebios, ponieważ zrobił wszystko co w jego mocy, aby stworzyć ścieżkę dźwiękową, która była tak samo wspaniałym dziełem jak film, któremu towarzyszyła. Wykorzystując swoje muzyczne zdolności artysta stworzył muzykę, która bardziej przypominała symfonię niż ścieżkę dźwiękową.

W swoich epizodycznych momentach, w których domagano się jedynie przypadkowej muzyki, Doldinger skomponował mini-eposy ruchu i emocji. Jego subtelne, aczkolwiek głębokie wykorzystanie syntezatorów, a także orkiestry symfonicznej i gitary klasycznej stworzyło atmosferę, która sprawiła, że materiał filmowy pod morzem był napięty i duszny, pełen rodzaju adrenaliny, która wprawiała Petersona w zachwyt.

Charakterystyczna wiodąca melodia tematu głównego ze ścieżki dźwiękowej Das Boot, skomponowana i wyprodukowana przez Klausa Doldingera, rozpoczęła własne życie po tym, jak niemiecka grupa rave'owa U96 stworzyła w 1991 roku remiksowaną "wersję techno".

Tytułowy temat "Das Boot" stał się później międzynarodowym przebojem.

W bardziej poruszających fragmentach partytury, w których ma toczyć się walka, Doldinger oferuje równoczesne portrety grozy i wielkości, gdyż jego smyczki stają się tętnem zbliżającej się śmierci, a rogi i syntezatory stają się odważnym, nieustraszonym, beztroskim spojrzeniem w jej oblicze.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Klaus Doldinger - Das Boot (The Director's Cut)1997
CD, Europa
WEA
0630-18597-2, 0630 18597-2
Klaus Doldinger - Das Boot (Die Original Filmmusik)1981
Winyl, LP, Niemcy
WEA
WEA 58 366