Led Zeppelin - Led Zeppelin III (Album, 1970): oprawa graficzna przedniej okładki
Led Zeppelin II [1969]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Untitled [1971]
AlbumStudyjny5 października 1970
  • od listopada 1969 do sierpnia 1970 roku
  • - Island Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Olympic Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Ardent Studios (Memphis, Stany Zjednoczone)
  • - Headley Grange
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 39.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Led Zeppelin III to trzeci album studyjny angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, wydany na całym świecie przez wytwórnię Atlantic. Płyta ukazała się 5 października 1970 roku w Stanach Zjednoczonych oraz 23 dnia tego samego miesiąca w Wielkiej Brytanii. Pierwsze sesje nagraniowe miały miejsce w Olympic Studios w listopadzie 1969 roku, a pełny album został nagrany między majem a czerwcem 1970 roku w Headley Grange (przy użyciu Rolling Stones Mobile Studio) oraz w Olympic, a w następnym miesiącu w Island Records Basing Street Studios w Notting Hill. Miksowanie odbyło się w Ardent Studios, Memphis, w sierpniu 1970 roku, w czasie szóstej amerykańskiej trasy koncertowej grupy.

W okresie poprzedzającym wydanie albumu Led Zeppelin III w październiku 1970 roku, zespół Led Zeppelin kupił pod koniec września reklamę na całą stronę w magazynie Melody Maker.

Widniał na niej napis: "Dziękujemy za uczynienie z nas zespołu numer jeden na świecie".

Album Led Zeppelin III miał bardziej eklektyczny styl niż poprzednie wydawnictwa, dodając utwory w stylu folkowym do standardowego repertuaru hard rocka i blues rocka. Podczas gdy hard rockowe wpływy były nadal obecne, jak na przykład na "Immigrant Song", akustyczne piosenki takie jak "Gallows Pole" i "That's the Way" pokazały, że Led Zeppelin potrafili z powodzeniem grać różne style. Większość materiału zespół napisał sam, ale podobnie jak w przypadku poprzednich płyt, znalazły się wśród nich dwa utwory, które były reinterpretacjami wcześniejszych kompozycji: "Gallows Pole", oparty na tradycyjnej angielskiej piosence ludowej, autorstwa amerykańskiego wokalisty Freda Gerlacha oraz "Hats Off to (Roy) Harper", będący przeróbką bluesowej piosenki Bukka White'a.

Akustyczny materiał powstał podczas sesji pisania piosenek pomiędzy członkami zespołu Jimmy Pagem i Robertem Plantem w Bron-Yr-Aur w Walii, co wpłynęło na kierunek muzyczny. Utwory zostały nagrane w trzech miejscach. Duża część pracy została wykonana w Headley Grange, wiejskiej chacie, przy użyciu mobilnego studia Rolling Stones. Dodatkowe sesje odbywały się w bardziej tradycyjnych studiach nagraniowych, takich jak Island Studios, czy Olympic Studios w Londynie. Podobnie jak w przypadku poprzedniego albumu, zespół unikał korzystania z gościnnych muzyków, a całą muzykę grali członkowie zespołu Page (gitary), Plant (wokal), John Paul Jones (bas, klawisze) i John Bonham (perkusja). Zakres instrumentów, na których grał zespół, został znacznie poszerzony na tym albumie, a Jones, jako utalentowany multiinstrumentalista, grał na szerokiej gamie instrumentów klawiszowych i smyczkowych, w tym na różnych syntezatorach, mandolinie i kontrabasie, w uzupełnieniu do swojej zwykłej gitary basowej. Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, Page pełnił funkcję producenta na płycie, a miksy wykonywali Andy Johns i Terry Manning.

Album był jednym z najbardziej oczekiwanych w 1970 roku, a jego data wydania została wstrzymana przez skomplikowany projekt wewnętrznej okładki opartej na ruchomych elementach, z licznymi obrazami widocznymi przez otwory w okładce zewnętrznej. Płyta była natychmiastowym sukcesem komercyjnym po wydaniu i wspięła się na szczyty list przebojów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Chociaż krytycy byli zazwyczaj zdezorientowani co do zmiany stylu muzycznego i przyznali albumowi mieszane recenzje, to jednak Led Zeppelin III został uznany za ważny kamień milowy w historii zespołu i punkt zwrotny w ich muzyce.

Zobacz również

Led Zeppelin - Celebration Day
Celebration Day
Album, 2012
Led Zeppelin - In Through the Out Door
In Through the Out Door
Album, 1979
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Led Zeppelin - Houses Of The Holy
Houses Of The Holy
Album, 1973
  1 za 39.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Led Zeppelin - Led Zeppelin III1970
Winyl, LP, Francja
Atlantic
940.051
Led Zeppelin - Led Zeppelin III1994
CD, Reedycja, Remastering, Europa
Atlantic
7567-82678-2
Led Zeppelin - Led Zeppelin III
CD, Reedycja, Europa
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Atlantic
250 002, SD 19128-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Argentyna40,000  Platynowa płyta
  Australia210,000  3 x Platynowa płyta
  Kanada300,000  3 x Platynowa płyta
  Szwajcaria25,000  Złota płyta
  Niemcy250,000  Złota płyta
  Hiszpania50,000  Złota płyta
  Francja300,000  Platynowa płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Włochy50,000  Złota płyta
  Holandia50,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone6,000,000  6 x Platynowa płyta