Led Zeppelin - Presence (Album, 1976): oprawa graficzna przedniej okładki
Physical Graffiti [1975]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
In Through The Out Door [1979]
AlbumStudyjny31 marca 1976
  • - Musicland Studios (Monachium, Niemcy)
Posiadamy w sprzedaży   2  egzemplarze  tej płyty w cenie od 29.00 zł do 39.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Presence to siódmy studyjny album angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, wydany przez wytwórnię Swan Song Records 31 marca 1976 roku. Podczas gdy wydawnictwo to było sukcesem komercyjnym, notując pierwsze miejsce zarówno na brytyjskiej, jak i amerykańskiej liście przebojów oraz osiągając status potrójnie platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych, to otrzymało jednak mieszane recenzje od krytyków i było najsłabiej sprzedającym się albumem studyjnym grupy, gdy byli nadal aktywni.

Album został napisany i nagrany w ostatnich miesiącach 1975 roku (listopad - grudzień), w trudnym okresie w historii zespołu. Wokalista Robert Plant wracał do zdrowia po poważnych obrażeniach, których doznał na początku tego samego roku w wypadku samochodowym. Doprowadziło to do odwołania tras koncertowych i zarezerwowania zamiast tego czasu w studiu na nagranie Presence. Cały album został ukończony w ciągu kilku tygodni w monachijskim studiu nagraniowym Musicland w Niemczech, przy czym gitarzysta i producent Jimmy Page pracował na kilka długich zmian, aby ukończyć sesje i miksowanie. Tytuł pochodzi od silnej obecności, którą grupa odczuwała podczas wspólnej pracy. Na okładce albumu, wykonanej przez studio Hipgnosis, znalazło się kilka fotografii skupionych wokół tajemniczego czarnego obiektu, nazwanego "The Object".

Presence jest zdominowany przez kompozycje Page'a oraz Planta, z tylko jednym utworem przypisywanym całej grupie i w przeciwieństwie do innych albumów Zeppelinów, nie zawiera żadnych klawiszy i mało gitary akustycznej. Ponieważ Plant wciąż wracał do zdrowia, zespół nie mógł wyruszyć w trasę koncertową, aby promować to wydawnictwo i tylko dwa utwory, w tym otwierający je dziesięciominutowy "Achilles Last Stand", zostały wykonane na żywo. Jednakże album został ponownie doceniony w retrospektywnych recenzjach za jego hard rockową dynamikę i prostotę w porównaniu do innych dzieł grupy.

Zobacz również

Led Zeppelin - Houses Of The Holy
Houses Of The Holy
Album, 1973
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Led Zeppelin - Untitled
Untitled
Album, 1971
  2 od 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Led Zeppelin - Presence1994
CD, Reedycja, Remastering, Europa
Swan Song
7567-92439-2
Led Zeppelin - Presence
CD, Reedycja, Niemcy
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Atlantic, Swan Song
259 402, SS 8416-2
Led Zeppelin - Presence
CD, Reedycja, Remastering, Repress, Europa
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Swan Song
7567-92439-2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone3,000,000  3 x Platynowa płyta