Led Zeppelin - IV
   Led Zeppelin III [1970]
   Dyskografia
   Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
   Houses Of The Holy [1973]

   Informacje o płycie

   Niezatytułowany, czwarty studyjny album angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, powszechnie jednak znany jako Led Zeppelin IV, został wydany 8 listopada 1971 roku przez Atlantic Records. Został wyprodukowany przez gitarzystę Jimmy'ego Page'a i nagrany między grudniem 1970 a lutym 1971 roku, głównie w wiejskim domu Headley Grange. Album wyróżnia się tym, że zawiera utwór "Stairway to Heaven", który stał się niejako wizytówką zespołu i ich najbardziej znanym nagraniem.

   Nieformalne otoczenie w Headley Grange zainspirowało zespół i pozwoliło im spróbować różnych aranżacji z materiałem oraz tworzyć utwory w różnych stylach. Po tym jak poprzedni album zespołu Led Zeppelin III otrzymał obojętne recenzje od krytyków, zdecydowali, że ich czwarty album zostanie oficjalnie bez tytułu i będzie reprezentowany przez cztery symbole wybrane przez każdego członka zespołu, bez podawania nazwy i innych szczegółów na okładce. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch albumów, do zespołu dołączyli gościnni muzycy. Dołączając do Roberta Planta (wokal), Jimmy'ego Page'a (gitara), Johna Paul Jonesa (bas, multiinstrumentalista) i Johna Bonhama (perkusja), dodatkowa wokalistka z Fairport Convention, Sandy Denny wykonuje wokale w "The Battle of Evermore", a pianista Rolling Stones, Ian Stewart pojawia się w "Rock and Roll". Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, większość materiału została napisana przez zespół, choć znalazł się jeden cover, hard rockowa reinterpretacja bluesowego utworu Memphis Minnie "When the Levee Breaks".

   Płyta odniosła sukces komercyjny i krytyczny i jest najlepiej sprzedającym się albumem Led Zeppelin, który rozszedł się w nakładzie ponad 37 milionów egzemplarzy na całym świecie. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się albumów w USA, a krytycy regularnie umieszczają go na listach największych albumów wszech czasów.


   Cztery symbole reprezentujące (od góry z lewej do do dołu z prawej strony) - Page, Jones, Bonham i Plant

     - symbol Sandy Denny
   W miejsce tytułu, Page zdecydował, że każdy członek może wybrać osobisty emblemat na okładkę. Początkowo myśląc o jednym symbolu, zdecydował, że może być ich cztery, przy czym każdy z członków zespołu wybrał swój własny symbol. Page zaprojektował swój i nigdy nie ujawnił publicznie żadnych argumentów przemawiających za nim. Argumentowano, że jego symbol pojawił się już w 1557 roku, jako reprezentacja Saturna. Symbol ten jest czasami nazywany "ZoSo", chociaż Page wyjaśnił, że w rzeczywistości nie miał być słowem. Symbol Jonesa, który wybrał z Księgi Znaków Rudolfa Kocha, to pojedyncze koło przecinające trzy vesica piscis (rybie pęcherze) (triquetra). Ma on symbolizować osobę, która posiada zarówno pewność siebie, jak i kompetencje. Symbol Bonhama, czyli trzy blokujące się (boromejskie) pierścienie, został wybrany przez perkusistę z tej samej książki. Reprezentuje ona triadę matki, ojca i dziecka, ale, będąc odwróconą, jest również znakiem piwa Ballantine. Symbol piórka w kręgu był własnym projektem Planta, opartym na znaku rzekomej cywilizacji Mu. Piąty, mniejszy symbol wybrany przez wokalistkę Sandy Denny reprezentuje jej wkład w "The Battle of Evermore" - figura, złożona z trzech trójkątów równobocznych, pojawia się na wewnętrznej okładce płyty, służąc jako gwiazdka.

   Album był promowany poprzez serię reklam zapowiadających ukazanie się nowego wydawnictwa grupy, przedstawiających poszczególne symbole na okładce albumu. Płyta weszła na brytyjską listę przebojów na pozycji 10 i wskoczyła po tygodniu na pierwszą lokatę, spędzając w sumie na niej 90 tygodni. W Stanach Zjednoczonych był to najlepiej sprzedający się album Led Zeppelin, ale nie znalazł się na szczycie listy Billboard, osiągając 2 miejsce za There's a Riot Goin' On grupy Sly and the Family Stone oraz MusicCarole King.

   Album był kilkakrotnie wznawiany w latach 70., włączając w to tłoczenie winylu liliowego w 1978 i set boxu w 1988 roku. Został wydany po raz pierwszy na płycie CD w 1983, ale Page skrytykował brak kontroli jakości, mówiąc, że nie zostały użyte taśmy master pierwszej generacji, a wykorzystane taśmy były nadmiernie szumiące. W 1990 roku sam zremasterował album, próbując zaktualizować katalog. Kilka utworów z tego wydania zostało użytych w tym samym roku do kompilacji Led Zeppelin Remasters i Led Zeppelin Boxed Set. Wszystkie zremasterowane utwory zostały ponownie wydane na The Complete Studio Recordings, podczas gdy album został indywidualnie wznowiony na płytach CD w 1994 roku.

   W dniu 27 października 2014 roku została ponownie wydana zremasterowana wersja Led Zeppelin IV wraz z Houses of the Holy. Wydanie jest dostępne w sześciu formatach: standardowa edycja CD, edycja deluxe na 2 CD, standardowa wersja LP na winylu, dwupłytowa edycja deluxe na winylu, super deluxe na 2 CD plus 2 winyle LP z książką w twardej oprawie oraz jako cyfrowe pliki w wysokiej rozdzielczości 96k/24-bitowe do pobrania. Edycje deluxe i super deluxe zawierają materiał dodatkowy. Ponowne wydanie zostało wydane z odwróconą kolorową wersją okładki oryginalnego albumu jako okładki płyty bonusowej. Wersja zremasterowana albumu spotkała się z szerokim uznaniem krytyków, w tym magazynu Rolling Stone, którzy uznali remastering Page'a za "olśniewający".

   Zobacz również

   Led Zeppelin - Presence
   Presence
   Album, 1976
     1 za 37.00 zł  Kup teraz
   Led Zeppelin - Led Zeppelin
   Led Zeppelin
   Album, 1969
     2 od 55.00 zł  Kup teraz
   Led Zeppelin - Houses Of The Holy
   Houses Of The Holy
   Album, 1973
     1 za 35.00 zł  Kup teraz

   Certyfikaty i sprzedaż

   Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
     Argentyna60,000
     Australia630,000
     Brazylia100,000
     Kanada2,000,000
     Szwajcaria50,000
     Niemcy750,000
     Hiszpania100,000  Platynowa płyta
     Francja600,000
     Wielka Brytania1,800,000
     Włochy100,000  Platynowa płyta
     Holandia100,000
     Stany Zjednoczone23,000,000  23 x Platynowa płyta
   Podsumowanie regionów
   Cały świat37,000,000 ^
   29,000,000 *
   ^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży
   * Liczba sprzedanych egzemplarzy na podstawie danych o sprzedaży z różnych krajów, potwierdzona certyfikatami

   Góra