Madness - One Step Beyond... (Album, 1979): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Absolutely [1980]
AlbumStudyjny19 października 1979
  • w 1979 roku
  • - Eden Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - T.W. Studios (Londyn, Wielka Brytania)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 49.00 zł

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

One Step Beyond... to debiutancki album brytyjskiej grupy ska-popowej Madness, wydany w październiku 1979 roku przez wytwórnię Stiff Records w Europie oraz Sire w Ameryce Północnej. Materiał został zarejestrowany w ciągu trzech tygodni w dwóch londyńskich studiach nagraniowych - Eden oraz T.W., a końcowe miksowanie miało miejsce w studiu Genetic w Streatley, Berkshire. Płyta dotarła do drugiego miejsca brytyjskiej listy przebojów UK Albums Chart i pozostawała na niej przez ponad rok.

Był to pierwszy album wyprodukowany przez zespół Clive'a Langera i Alana Winstanleya, który kontynuował produkcję kolejnych wydawnictw Madness i współpracował z takimi artystami jak Elvis Costello and the Attractions, Morrissey, Dexys Midnight Runners, They Might Be Giants i David Bowie.

Kompozycje

Tytułowy utwór, wydany jako singiel, został pierwotnie napisany i nagrany przez jamajskiego muzyka ska Prince'a Bustera, a jego wstęp "Don't watch that, watch this..." został zaadaptowany z innej jego piosenki, "The Scorcher". Północnoamerykańskie wydanie One Step Beyond... zawiera po stronie B właśnie to dodatkowe nagranie, cover "Madness" Bustera, ponieważ piosenka została tam wydana jako singiel, a utwór "The Prince" jest hołdem złożonym temu wykonawcy. Utwór "Swan Lake" zawiera temat z baletu Piotra Czajkowskiego Jezioro łabędzie.

Okładka

Zdjęcie na przedniej okładce przedstawia muzyków tworzących tzw, "Nutty Train". Zrobione zostało przez Camerona McVeya, którego zainspirowała fotografia Paula Tonkina, widniejąca na tylnej okładce płyty Handsome grupy Kilburn and the High Roads[1].

Wydania

Album One Step Beyond... ukazał się oryginalnie na płycie winylowej oraz kasecie magnetofonowej. Pierwsze wydanie na CD miało miejsce w 1989 roku, a ze zremasterowanym dźwiękiem w 2000. W 2009 i 2014 roku ukazały się reedycje, z których każda zawierała dodatkowy materiał, taki jak produkcje wideo z udziałem zespołu, sesje u Johna Peela oraz strony B singli.

Odbiór krytyczny

Album już w momencie wydania otrzymał wiele krytycznych pochwał i do dzisiaj uważany jest za ważne dzieło brytyjskiego przemysłu fonograficznego. W sondażu przeprowadzonym w 2005 roku przez tamtejszą telewizję Channel 4 w celu wyłonienia 100 największych albumów wszech czasów, wydawnictwo to znalazło się #90 miejscu.

Adnotacje

  1. Simpson, Dave (25 listopada 2014): "Suggs and Mike Barson of Madness: how we made One Step Beyond". TheGuardian.com.

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Madness - One Step Beyond...1979
Winyl, LP, Holandia
  1 za 49.00 zł  Kup teraz
Stiff Records
SEEZ 17, SEE 17
Madness - One Step Beyond...1985
Winyl, LP, Reedycja, Niemcy
Virgin
207 373, 207 373-270
Madness - One Step Beyond…1989
CD, Reedycja, Europa
Virgin
CDOVD 133, 0777 7 86430 2 9