Madonna - Like A Prayer
   Who's That Girl [1987]
   Dyskografia
   Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
   Remixed Prayers [1989]

   Statystyki ocen profesjonalnych krytyków

   8.8
   Ocena 8.8 / 10

   Najwyższa
   10
   Najniższa
   7
   Na podstawie 11 recenzji krytyków
   Zobacz oceny krytyków

   Informacje o płycie

   Like a Prayer to czwarty studyjny album amerykańskiej piosenkarki i kompozytorki Madonny, wydany 21 marca 1989 roku przez Sire Records. Madonna współpracowała nad albumem ze Stephenem Brayem, Patrickiem Leonardem i Princem, współtworząc i współprodukując wszystkie piosenki. Jej najbardziej introspekcyjne wydawnictwo w tym czasie, Like a Prayer, zostało opisane jako płyta konfesyjna. Madonna określiła album jako zbiór pieśni "o mojej matce, moim ojcu i więzach z rodziną". Album był poświęcony matce Madonny, która zmarła, gdy ta była mała.

   Album wykorzystuje żywe instrumenty i zawiera elementy muzyki dance, funku, gospel i soulu w bardziej ogólnym stylu pop. Madonna czerpała z katolickiego wychowania, co widać po tytułowym utworze albumu, który został wydany również jako jego główny singiel. Teksty poruszają tematy z dzieciństwa i dorastania Madonny, takie jak śmierć matki w "Promise to Try", znaczenie rodziny w "Keep It Together", czy jej związek z ojcem w "Oh Father". Madonna głosi także o kobiecym upodmiotowieniu w "Express Yourself".

   Płyta Like a Prayer spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyki i odniosła międzynarodowy sukces, osiągając szczyty list przebojów na wielu terytoriach, a także uzyskała certyfikat czterokrotnej platyny w Stanach Zjednoczonych nadany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (RIAA). Z płyty wydano sześć singli: utwór tytułowy, "Express Yourself", "Cherish", "Oh Father", "Dear Jessie" i "Keep It Together". "Like a Prayer" stał się siódmym hitem numer jeden Madonny na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100, podczas gdy "Express Yourself" i "Cherish" zajęły miejsce drugie, a "Keep It Together" stał się hitem z pierwszej dziesiątki. Na całym świecie album sprzedał się w ponad 15 milionach egzemplarzy.

   Dzięki towarzyszącym klipom muzycznym singli, Madonna rozwinęła swoją kreatywność i stała się znana jako wiodąca postać w tym formacie. Wideoklip do utworu "Like a Prayer" doprowadził do religijnych kontrowersji. Użycie w teledysku ikonografii katolickiej, takiej jak stygmaty i palące się krzyże oraz marzeń o kochaniu się ze świętym, spowodowało, że Watykan potępił ten film, a to zmusiło Pepsi do anulowania kontraktu sponsoringowego Madonny. Wideoklip do filmu "Express Yourself" był najdroższym filmem w czasie jego premiery. Like a Prayer był promowany trasą koncertową Blond Ambition World Tour. Pod koniec lat 80., po wydaniu tego albumu, Madonna została nazwana "Artystką Dekady" przez kilka publikacji.

   Prince zagrał na gitarze w trzech utworach z płyty Like a PrayerMadonny. Były to "Like a Prayer", "Keep It Together" i "Act of Contrition", choć artysta pozostał bez akredytacji.

   Prince i Madonna współpracowali również przy utworze "Love Song". Piosenka ta została nagrana w studiu Prince'a w Paisley Park, a Madonna ten okres wspomina następująco:

   Byliśmy przyjaciółmi i rozmawialiśmy o wspólnej pracy, więc pojechałam do Minneapolis, żeby z nim napisać kilka rzeczy, ale jedyne, co naprawdę "wykopałam", to "Love Song" [...] Skończyliśmy pisać ją na odległość, bo musiałam być w L.A., a on nie mógł opuścić Minneapolis, i szczerze mówiąc, nie mogłam znieść Minneapolis. Jak tam pojechałam, to było z 20 stopni poniżej zera i to było naprawdę okropne. Byłam zrozpaczona i nie mogłam w tych okolicznościach pisać ani pracować.

   Stephen Thomas Erlewine z AllMusic stwierdził w swojej retrospektywnej recenzji, że album ten był "najbardziej wyraźną próbą stworzenia poważnej wypowiedzi artystycznej" i, że choć artystka stara się być "poważną", prezentuje szereg dobrze napisanych piosenek popowych, dzięki czemu ten album jest jej "najlepszym i najbardziej spójnym". W książce The New Rolling Stone Album Guide Barry Walters napisał, że dzięki swoim bardziej wyrazistym utworom, które "poruszają takie tematy jak znęcanie się nad małżonkami i rodzinne zaniedbania", Like a Prayer "skutecznie podniósł rangę Madonny jako poważnej artystki".

   Zobacz również

   Madonna - Causing a Commotion
   Causing a Commotion
   Singiel, 1987
     1 za 15.00 zł  Kup teraz
   Madonna - True Blue
   True Blue
   Album, 1986
     2 od 19.00 zł  Kup teraz

   Nagrody i nominacje

   KrajRokKategoria / CeremoniaWynik
     Stany Zjednoczone1990Nagroda Grammy za nieklasyczny album z najlepszą inżynierią dźwięku
   32. ceremonia wręczenia nagród Grammy
   Laureat    Nominacja

   Certyfikaty i sprzedaż

   Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
     Argentyna60,000  Platynowa płyta
     Austria50,000  Platynowa płyta
     Australia280,000  4 x Platynowa płyta
     Brazylia500,000  2 x Platynowa płyta
     Kanada500,000  5 x Platynowa płyta
     Szwajcaria100,000  2 x Platynowa płyta
     Niemcy750,000  3 x Złota płyta
     Hiszpania400,000  4 x Platynowa płyta
     Finlandia70,818  Platynowa płyta
     Francja770,300  2 x Platynowa płyta
     Wielka Brytania1,200,000  4 x Platynowa płyta
     Hongkong, Specjalny Region Administracyjny Chin20,000  Platynowa płyta
     Japonia400,000  2 x Platynowa płyta
     Holandia100,000  Platynowa płyta
     Nowa Zelandia30,000  2 x Platynowa płyta
     Stany Zjednoczone4,000,000  4 x Platynowa płyta
   Podsumowanie regionów
   Cały świat15,000,000 ^
   ^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży

   Góra