Madonna - Madame X (Album, 2019): oprawa graficzna przedniej okładki
Rebel Heart [2015]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią w dyskografii artysty
AlbumStudyjny14 czerwca 2019
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Madame X to czternasty studyjny album amerykańskiej piosenkarki i autorki tekstów Madonny, który został wydany 14 czerwca 2019 roku przez wytwórnię Interscope Records. Na to wydawnictwo twórczo wpłynęło jej emigranckie życie w Lizbonie, w Portugalii, po przeniesieniu się tam latem 2017 roku. Artystka współtworzyła i współprodukowała materiał z wieloma muzykami, takimi jak Mirwais, Mike Dean i Jason Evigan. Znajdują się na nim również gościnne występy Malumy, Quavo, Swae Lee i Anitty.

Nagrania zostały zrealizowane w okresie: luty, kwiecień - sierpień 2018 oraz w lutym 2019. Odbyły się one w czterech różnych studiach: w Portugalii, Anglii oraz w dwóch w Stanach Zjednoczonych. Album składa się z trzech głównych brzmień: muzyka latynoska, muzyka trapowa i art pop. Style te odzwierciedla także użycie trzech języków w utworach: portugalskiego, hiszpańskiego i angielskiego. Istnieją co najmniej trzy wydania różniące się oprawą graficzną oraz listą utworów: regularne, specjalne i dwupłytowe.

Album zawiera single "Medellín", "Crave", "I Rise" i "I Don't Search I Find", jak również dwa inne single promocyjne. Wszystkie cztery single osiągnęły najwyższe miejsce na liście Dance Club Songs w Stanach Zjednoczonych, przedłużając jej rekord jako artystki z największą liczbą piosenek numer jeden na liście przebojów Billboard (w sumie ma ich 50). Madonna stała się również drugą artystką, która posiada utwór numer jeden na każdym zestawieniu Billboardu w pięciu kolejnych dekadach (Cher obecnie posiada ten rekord z sześcioma dekadami). Jednakże, Madame X stał się jej pierwszym albumem, który nie wyprodukował przeboju notującego na najbardziej prestiżowym zestawieniu Billboard Hot 100.

Promująca nową płytę trasa koncertowa Madame X Tour w Ameryce Północnej i Europie, rozpoczęła się 17 września 2019 roku i zakończyła 8 marca 2020 roku. Krytycy muzyczni wydali ogólnie pozytywne recenzje albumu, chwaląc jego eksperymentalną kompozycję. Madame X zadebiutował na szczycie listy przebojów Billboard 200, stając się jej dziewiątym albumem numer jeden w Stanach Zjednoczonych. Osiągnął również drugie miejsce w kilku innych krajach, w tym w Australii, Belgii, Kanadzie, Włoszech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Zobacz również

Madonna - Erotica
Erotica
Album, 1992
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Madonna - Like A Virgin
Like A Virgin
Singiel, 1984
Madonna - La Isla Bonita
La Isla Bonita
Singiel, 1987

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Madonna - Madame X2019
CD, Stany Zjednoczone
Maverick, Interscope Records, Live Nation
B0030044-02
Madonna - Madame X2019
CD, Specjalna edycja, Europa
Maverick, Interscope Records, Live Nation
00602577609886

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Francja29,000
  Włochy25,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone169,000