Marc Almond - Enchanted (Album, 1990): oprawa graficzna przedniej okładki
Jacques [1989]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Tenement Symphony [1991]
AlbumStudyjny7 sierpnia 1990
  • - Sarm West Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Marcus Recording Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Advision Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Beethoven St. Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Mayfair Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Enchanted to szósty studyjny album brytyjskiego wokalisty/autora Marca Almonda, wydany 7 sierpnia 1990 roku nakładem wytwórni Parlophone / Some Bizzare w Europie oraz Capitol Records w Ameryce Północnej. Płyta zanotowała obecność na trzech europejskich listach przebojów, osiągając najwyższe #52 miejsce na brytyjskim zestawieniu UK Albums Chart. Z albumu pochodzą single: "A Lover Spurned" (przebój Top 30 w Wielkiej Brytanii z aktorką Julie T. Wallace), "The Desperate Hours" i "Waifs and Strays", który został zremiksowany przez formację The Grid.

Produkcja

Materiał został zarejestrowany w kilku studiach nagraniowych w Londynie. Almondowi towarzyszył były członek La Magia i The Willing SinnersBilly McGee oraz różni muzycy studyjni. Marc współpracował także z trzema producentami, Bobem Kraushaarem i Garym Maughanem, z których każdy nadzorował oddzielną połowę kompozycji, a Stephen Hague wyprodukował główny singiel "A Lover Spurned".

Almond opisał proces nagrywania tej płyty jako jeden z "konfliktów" pomiędzy nim a producentem Kraushaarem. Pisząc w swojej autobiografii Tainted Life, Almond opisuje, jak w nagraniu chciał spontaniczności i zaskoczenia, pasji i żwawości i że chciał być dyrygentem, machając moją batutą, gdy muzycy wchodzili i wychodzili, wykorzystując dziwne instrumenty, które tworzyłyby egzotyczne dźwięki, podczas gdy Kraushaar był technofilem, i szczęśliwie zastąpiłby wszystkich beznamiętną niezawodnością swojego komputera, gdyby tylko mógł. Almond przyznał jednak, że rok później przesłuchałem tę płytę i pokochałem ją. Bob Kraushaar wyprodukował bardzo dobrze dopracowany, cudownie brzmiący album, czego wtedy po prostu nie mogłem dostrzec[1].

Wydania

Album Enchanted został oryginalnie wydany w 1990 roku na winylu, płycie kompaktowej oraz kasetach magnetofonowych. Wydawnictwo doczekało się tylko jednego wznowienia na CD w 2002 roku, ale nie wiadomo czy materiał na tej edycji został zremasterowany. Okładka na wszystkich formatach jest jednakowa i została zaprojektowana przez studio Green Ink z fotografią Almonda i Zuleiki (modelka) autorstwa francuskiego duetu artystycznego Pierre Et Gilles. Almond stwierdził, że jest to jego ulubiona oprawa graficzna[1].

Odbiór krytyczny

Ned Raggett z serwisu AllMusic był nieco zawiedziony albumem przyznając mu jedynie 1.5 gwiazdki na 5 możliwych. Krytyk stwierdził: Album jawi się zbyt anonimowo, by odnieść prawdziwy sukces - produkcja Boba Kraushaara tym razem wydaje się być o wiele bardziej zaangażowana w tworzenie zgrabnego Euro-popu, w przeciwieństwie do wyraźnej mieszanki stylów, którą zazwyczaj stosuje Marc. Jest jednak kilka solidnych momentów, jak przewrotny "Death's Diary" i "A Lover Spurned", dramatyczna opowieść o zemście drugiej kobiety. Niezależnie od tego, jest to prawdopodobnie najbardziej rozczarowujące wydawnictwo Marca w całym dorobku[2].

Adnotacje

  1.   12Almond, Marc (1999): Tainted Life, the autobiography. Sidgwick and Jackson. s. 336 - 338.
  2. Raggett, Ned: "Enchanted - Marc Almond | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Marc Almond - The Boy Who Came Back
The Boy Who Came Back
Singiel, 1984
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Marc Almond - The Stars We Are
The Stars We Are
Album, 1988
Bronski Beat & Marc Almond - I Feel Love
I Feel Love
Singiel, 1985
  2 od 12.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Marc Almond - Enchanted1990
CD, Wielka Brytania
Parlophone
CDPCS 7344, CDP 79 4404 2

Opinie

Można uznać ten album za typową, solową produkcję Marca Almonda. Charakteryzuje ją specyficzna mieszanka stylów i unikalne, stylizowane na latynoskie brzmienie. Muszę przyznać, że gdybym śledził jego dorobek chronologicznie, płyta po płycie, to być może inaczej bym oceniał to wydawnictwo, ale niestety wcześniej poznałem jego kolejny genialny album Tenement Symphony, który powstanie rok później i niejako przez jego pryzmat oceniam inne wydawnictwa, gdyż wiem do jakiego poziomu artystycznego geniuszu potrafi się ten artysta zbliżyć.