Marillion - Afraid Of Sunlight (Album, 1995): oprawa graficzna przedniej okładki
Holidays In Eden [1991]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
This Strange Engine [1997]
AlbumStudyjny24 czerwca 1995
 • od stycznia do marca 1995 roku
 • - The Racket Club
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 15.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Afraid of Sunlight to ósmy studyjny album grupy Marillion, wydany wczesnym latem 1995 roku. Była to ich ostatnia płyta dla wytwórni EMI, która jednak w dalszym ciągu wydawała wcześniejszy materiał zespołu na kompilacjach i reedycjach, a także dystrybuowała kilka ich późniejszych nagrań. Materiał powstał na początku roku, od stycznia do marca i został zarejestrowany w angielskim studiu The Racket Club. Producentem płyty był Dave Meegan, współpracujący z zespołem od początku lat 90., i który 10 lat wcześniej, jeszcze za czasów Fisha, był inżynierem dźwięku podczas nagrywania albumu Fugazi.

Afraid of Sunlight był pierwszym studyjnym albumem Marillion, który nie znalazł się w Top 10 na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart, osiągając szczyt na miejscu #16 i wypadając z Top 75 po zaledwie dwóch tygodniach. Dotarł jednakże do pozycji #8 w Holandii, w którym to kraju zespół ma największą rzeszę fanów. Pomimo słabych notowań na listach, wydawnictwo to stało się jednym z najbardziej krytycznie uznanych albumów zespołu i zostało zawarte na zestawieniu "Nagrań roku 1995" magazynu Q. Płyta została również retrospektywnie opisana przez serwis AllMusic jako szczyt rosnącego, imponującego dorobku Marillion[1] oraz jako najbardziej konsekwentne jak dotąd wydawnictwo[2] zespołu.

W ramach serii wznowień pierwszych ośmiu studyjnych albumów Marillion, EMI Records ponownie wydało to wydawnictwo 22 marca 1999 roku, z 24-bitowo zremasterowanym dźwiękiem oraz drugą płytą zawierającą dodatkowe utwory[3]. W 2013 roku ukazał się nowy, 180 gramowy winyl, identyczny z oryginalnym wydaniem z 1995 roku[4].

Materiał i koncept

Choć nie jest to album koncepcyjny jako taki, to jednak Afraid of Sunlight wielokrotnie analizuje destrukcyjną stronę sławy. W szczególności otwierający płytę utwór "Gazpacho" analizuje hollywoodzki styl życia i zdaje się odwoływać do osoby OJ Simpsona[5]. "Cannibal Surf Babe" to pastisz Beach Boys zainspirowany horrorami. "Out of This World" jest poświęcony rekordziście świata w prędkości lądowej i wodnej, Donaldowi Campbellowi, który zginął w 1967 roku, a sam utwór zainspirował nurka Billa Smitha do poszukiwania wraku jego pojazdu Bluebird K7. Główny wrak został odzyskany z Coniston Water 8 marca 2001 roku. Zarówno Steve Hogarth, jak i Steve Rothery byli obecni przy jego wynurzaniu[6]. Tytułowy utwór odnosi się do poszukiwaczy adrenaliny, co często kończy się ich śmiercią, takich jak na przykład postać Jamesa Deana, natomiast "King" jest o Elvisie Presleyu, Kurcie Cobainie i Michaelu Jacksonie. Utwór "Beyond You" przypomina produkcje Phila Spectora w technice Wall of Sound (spectorowska ściana dźwięku) i został zmiksowany w mono[7].

Odbiór krytyczny

Krytyk AllMusic Alex S. Garcia w swojej retrospektywnej recenzji przyznał Afraid of Sunlight ocenę czterech z pięciu możliwych gwiazdek. Zauważył, że album ma kilka bardzo pięknych melodycznych momentów i być może lepsze połączenie spokojnych i agresywnych [sic] melodii niż na poprzednich albumach stworzonych ze Stevem Hogarthem[8]. Jeri Montesano nazwał go szczytem rosnącego, imponującego dorobku Marillion[1] podczas recenzowania pierwszego albumu z ery Hogartha, Seasons End (1989). Jego kolega Jason Ankeny nazwał album najbardziej konsekwentnym jak dotąd wydawnictwem Marillion[2]. W recenzji z magazynu Q, Afraid of Sunlight został opisany jako 40-minutowa podróż, która dotyka spuścizny Briana Wilsona, Todda Rundgrena i The Beatles, a jednocześnie wskazuje na eksperymentalne drobiazgi od Jellyfish czy Split Enz[9].

Adnotacje

 1.   12Montesano, Jeri: "Season's End - Marillion - Songs, Reviews, Credits". AllMusic.
 2.   12Ankeny, Jason: "Marillion - Biography & History". AllMusic.
 3. "Album: Afraid of Sunlight". Bert ter Steege.
 4. "Afraid of Sunlight". The Official Marillion Website.
 5. Były amerykański footballista, dziennikarz, aktor (najbardziej znany z roli detektywa Nordberga w serii filmów The Naked Gun, pol. Naga Broń) i skazany przestępca. Niegdyś popularna postać wśród amerykańskiej publiczności, jest najbardziej znany z tego, że został osądzony za zabójstwo swojej byłej żony, Nicole Brown Simpson i jej przyjaciela, Rona Goldmana. Simpson został uniewinniony w sądzie karnym, ale później został uznany za odpowiedzialnego za oba zabójstwa w procesie cywilnym.
 6. Hogarth, Steve (8 Marzec 2001): "A Day in the Lakes". The Official Marillion Website.
 7. Kelly, Mark (1999): "Afraid of Sunlight" (Notatki z wydania) [booklet]. EMI Records. s. 21.
 8. Garcia, Alex S.: "Afraid of Sunlight - Marillion | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
 9. "Recenzja płyty". Q (sierpień 1995).

Zobacz również

Marillion - Fugazi
Fugazi
Album, 1984

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Marillion - Afraid Of Sunlight1995
CD, Europa
EMI United Kingdom
7243 8 33874 2 7, CDEMD 1079
Marillion - Afraid Of Sunlight1995
Kaseta, Wielka Brytania
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
EMI United Kingdom
7243 8 33874 4 1
Marillion - Afraid of Sunlight1999
2 CD, CD, Remastering, Reedycja, Remastering, CD-Extra, Stany Zjednoczone
Sanctuary Records, Never Records
NR 4513

Opinie

Utwór otwierający album jest ładny, ale dwa następne są jeszcze lepsze. "Cannibal Surf Babe" robi miłą niespodziankę, gdyż nowe wpływy z połowy lat 90-tych się tutaj ujawniają. "Beautiful" jest naprawdę piękny i bardzo dobry pod każdym względem. "Afraid of Sunrise" również robi wrażenie i w tym momencie album jest prawie jak arcydzieło. To, co dalej jest jednak mniej wyjątkowe. Najlepszy z całej reszty może być utwór tytułowy "Afraid of Sunlight", a "Out of This World" to jedyny numer, który nie zrobił na mnie wrażenia przy pierwszym przesłuchaniu, ale przy kolejnych już wydał się o wiele ciekawszy. Reszta jest w porządku.