Marillion - Fugazi (Album, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Script For A Jester's Tear [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Misplaced Childhood [1985]
AlbumStudyjny12 marca 1984
  • od listopada 1983 do lutego 1984 roku
  • - Abbey Road Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - The Manor
  • - Eel Pie Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Sarm West Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Maison Rouge (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Rockfield Studios (Monmouth, Wielka Brytania)
  • - Sarm East Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Fugazi to drugi studyjny album brytyjskiej neoprogresywnej grupy rockowej Marillion, wydany w 1984 roku. Wyprodukowany przez Nicka Taubera, został nagrany między listopadem 1983 a lutym 1984 w różnych londyńskich studiach i był pierwszym, w którym pojawił się perkusista Ian Mosley, po zwolnieniu oryginalnego perkusisty zespołu Micka Pointera.

Według AllMusic, album "usprawnił zawiłości progresywnego rocka grupy na rzecz bardziej prostej, hard rockowej tożsamości". Zbudowany na sukcesie swojego poprzednika, Script for a Jester's Tear, Fugazi osiągnął w Wielkiej Brytanii pozycję 5 utrzymując się na liście przebojów przez 20 tygodni i zdobył tam status Złotej Płyty 9 czerwca 1985 roku za sprzedaż 100.000 egzemplarzy.

Po pierwszym albumie i jego trasie koncertowej Marillion znalazł się w tyle z harmonogramem i był pod presją wytwórni EMI Records, by dostarczyć kolejne wydawnictwo. Producent Nick Tauber ciężko pracował z zespołem, zatrzymując się w różnych studiach nagraniowych, by napisać piosenki i znaleźć perkusistę zastępującego Micka Pointera, który został zwolniony. Amerykański perkusista Jonathan Mover przeszedł przesłuchanie w Londynie we wrześniu 1983 roku, a dwa dni później wystąpił z Marillion w Niemczech.

Marillion osiadł w Rockfield Studios w Walii, aby skomponować kilka piosenek. Według wywiadu z Moverem, poszczególni członkowie zespołu pracowali nad różnymi utworami oddzielnie, kiedy frontman zespołu, Fish, zapytał czy zgadzają się z jego nowym pomysłem, że powinien to być album koncepcyjny, taki jak The WallPink Floyd. Starsi członkowie zespołu powiedzieli "może", ale nowy perkusista Mover powiedział, że to zły pomysł, że obecny zbiór utworów nie jest związany z żadnym tematem i będzie musiał zostać przerobiony. Według Movera, Fish odebrał to jako wyzwanie dla swojego autorytetu i ten został zwolniony z zespołu. Fish powiedział później: "Jonathan Mover zostawił mnie na lodzie, ale muzycy kochali go, bo był super-techniczny. Czułem się skołowany. Jedyne, o czym mógł mówić, to perkusja, ale nie pasował do społecznego elementu zespołu". Mover otrzymał współautorstwo za singiel "Punch and Judy". Co ciekawe, zespół tak był opóźniony z produkcją tego albumu, że musiał rozpocząć trasę promującą go, jeszcze przed ukazaniem się płyty na półkach sklepowych.

Jako część serii pierwszych ośmiu studyjnych albumów Marillion, EMI Records ponownie wydało Fugazi 23 lutego 1998 roku z 24-bitowym, cyfrowym remasteringiem dźwięku i drugą płytą zawierającą dodatkowe utwory. Wersja zremasterowana została również udostępniona bez płyty bonusowej w 2000 roku i ponownie w 2005 roku jako japońska replika mini-LP. W 2012 roku został wydany nowy 180 gramowy winyl, identyczny z oryginalnym wydaniem z 1984 roku.

Zobacz również

Marillion - Misplaced Childhood
Misplaced Childhood
Album, 1985
  2 od 59.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Marillion - Fugazi1984
Winyl, LP, Stereo, Gatefold, Wielka Brytania
EMI
EMC 2400851
Marillion - Fugazi1984
Winyl, LP, Gatefold, Europa
EMI
1C 064 2400851, 2400851
Marillion - Fugazi1998
2 CD, CD, Wszystkie nośniki, Reedycja, Remastering, Wielka Brytania i Europa
EMI
7243 4 93369 2 6, 4 93369 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta