Marillion - Marillion.com (Album, 1999): oprawa graficzna przedniej okładki
   Radiation [1998]
   Dyskografia
   Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
   Anoraknophobia [2001]

   Statystyki ocen profesjonalnych krytyków

   6
   Ocena 6 / 10

   Najwyższa
   8
   Najniższa
   1
   Na podstawie 6 recenzji krytyków
   Zobacz oceny krytyków

   Informacje o płycie

   marillion.com jest jedenastym studyjnym albumem brytyjskiej grupy Marillion, wydanym 18 października 1999 roku przez ich własną wytwórnię Intact Records i dystrybuowanym przez Castle Communications. Była to ostatnia z trzech płyt, które zespół nagrał na podstawie kontraktu z Castle Music, od momentu porzucenia przez EMI Records w 1995 roku do uzyskania niezależności w latach 2000. Płyta kontynuowała spadek popularności zespołu w głównym nurcie i stała się pierwszym albumem, który nie zdołał wspiąć się na Wyspach do Top 40, osiągając najwyższą pozycję pod numerem 53 i pozostając na listach przebojów tylko przez tydzień. Był to również pierwszy album, z którego nie wydano oficjalnie żadnych singli. Jednak "Deserve" został użyty jako singiel promocyjny, a "Rich" służył jako singiel radiowy w Brazylii.

   Nagrany w studio The Racket Club pomiędzy grudniem 1998 a sierpniem 1999 roku, marillion.com został wyprodukowany samodzielnie przez zespół z dodatkową produkcją Stevena Wilsona na pięciu z dziewięciu utworów. Utwory "Tumble Down the Years" i "Interior Lulu" zostały nagrane i zmiksowane podczas sesji nagraniowych dla Radiation (1998), ale postanowiono nie umieszczać ich na tym albumie, ponieważ zespół uważał, że utwory były niekompletne. Utwór "House" ma w sobie wpływy taneczne (trip hop) i miał roboczy tytuł "The Massive Attack Song".

   Tytuł albumu jest nawiązaniem do nowego wówczas podejścia Marillion w wykorzystywaniu Internetu do komunikowania się z fanami, a w szczególności do zapewnienia finansowania projektów, które później staną się znane jako "crowdfunding". W 1997 roku fani sfinansowali trasę po Ameryce Północnej za pomocą kampanii internetowej, której wytwórnia Red Ant nie była w stanie wesprzeć, a następny album, Anoraknophobia, będzie w całości finansowany z przedsprzedaży, uniezależniając zespół od wsparcia wytwórni płytowej, z wyjątkiem dystrybucji. Tekst "thank God for the Internet" z utworu "Interior Lulu" (choć użyty ironicznie w pierwotnym kontekście) może być również odczytany jako aluzja do działalności internetowej Marillion, a w rzeczywistości został później użyty jako slogan. Podczas przygotowywania albumu, kierownictwo zespołu zaprosiło fanów do przesłania im zdjęć paszportowych, z których 732 zostały następnie wykorzystane do stworzenia okładki do wydania slipcase. Jako jedenasty album studyjny, liczbę 11 można zobaczyć w "LL" nazwy "marillion" na okładce.

   W 2012 roku, niezależna wytwórnia Madfish, oddział Snapper Music, wydała ponownie marillion.com jako wydanie deluxe zapakowane w 36-stronicowy format digibooka z dodatkową grafiką zaprojektowaną przez Carla Glovera, oraz jako limitowane podwójne 180-gramowe wydanie winylowe z nieco zmodyfikowanym układem utworów.

   Zobacz również

   Marillion - Script For A Jester's Tear
   Script For A Jester's Tear
   Album, 1983
     1 za 24.00 zł  Kup teraz
   Marillion - Misplaced Childhood
   Misplaced Childhood
   Album, 1985
     4 od 25.00 zł  Kup teraz

   Lista utworów

   Tytuł / WykonawcaCzas
   6:16
   4:23
   6:11
   5:42
   4:59
   4:52
   4:33
   15:14
   10:15

   Góra