Matt Bianco - Matt Bianco (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Whose Side Are You On [1984]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Indigo [1988]
AlbumStudyjny1986
  • - Sarm West Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - PWL Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - The Workhouse Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Mayfair Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  • - Marquee Studios (Londyn, Wielka Brytania)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Matt Bianco to drugi studyjny album brytyjskiego zespołu Matt Bianco, wydany na przełomie marca i kwietnia 1986 roku przez wytwórnię WEA. Materiał powstawał w latach 1985-86 i został zarejestrowany w kilku londyńskich studiach nagraniowych. W skład zespołu na tym wydawnictwie wchodzili wokalista Mark Reilly i muzyk Mark Fisher. Jenni Evans wykonuje poboczne wokale w prawie każdym utworze oraz główny w dwóch nagraniach, ale nie została wymieniona jako oficjalny członek zespołu.

Powstawanie albumu

Jenni Evans i Mark Fisher zostali sprowadzeni po odejściu polskiej wokalistki Basi Trzetrzelewskiej i klawiszowca Danny'ego White'a, którzy opuścili oryginalne trio, aby rozpocząć jej solową karierę pod nazwą Basia. Evans opuściła zespół krótko po tym albumie, ale Fisher stał się długoletnim członkiem grupy. Jako klawiszowiec i kompozytor, obeznany w technologii studyjnej, nadał zespołowi bardziej współczesne brzmienie w porównaniu z wcześniejszymi dokonaniami formacji. Zdecydowanie wzrosło wykorzystanie syntezatorów: Yamahę DX-7 można usłyszeć w postaci basowych klapsów w większości utworów, ale wybór stałych muzyków sesyjnych pozostał prawie niezachwiany na tym albumie.

Po wydaniu płyty, trzynastoosobowa formacja Matt Bianco rozpoczęła trasę koncertową po Europie, podczas której wystąpiła przed publicznością liczącą w sumie ponad 250 000 uczestników.

Notowania

Pod względem pozycji na liście przebojów w Wielkiej Brytanii, album ten odniósł większy sukces niż debiutancka płyta grupy, osiągając na UK Albums Chart miejsce #26. Z albumu wydane zostały także trzy single, chociaż tylko "Yeh Yeh" zdołał dotrzeć do Top 50. Został on wydany jako singiel we wrześniu 1985 roku, około sześć miesięcy przed ukazaniem się albumu. Utwór ten był przeróbką hitu, który w 1965 roku był numerem jeden w Wielkiej Brytanii w wykonaniu Georgie Fame and the Blue Flames. Wersja Matt Bianco osiągnęła natomiast pozycję #13 i przebywała na brytyjskich listach przebojów przez 10 tygodni.

Pozostałe dwa single z tego albumu, "Just Can't Stand It" i "Dancing in the Street", zostały wydane w 1986 roku, a na brytyjskiej liście przebojów przebywały tylko przez 2 i 3 tygodnie i zajęły odpowiednio pozycje #66 i #64. Album był jednak numerem jeden w Austrii oraz zanotował obecność w Top 10 w co najmniej 5 krajach. Nie pojawił się jednak na liście przebojów Billboardu w Stanach Zjednoczonych.

Wydania

Album oryginalnie ukazał się w trzech formatach: na płycie winylowej, kompaktowej oraz na minikasetach magnetofonowych. Wersje CD i LP tej płyty różnią się nieznacznie: utwór "Yeh Yeh" pojawia się jako 12" Dance Mix na płycie CD i w niektórych wydaniach LP, podczas gdy wersja 7" pojawia się tylko na niektórych płytach winylowych. Tymczasem zarówno wersja 7" jak i 12" pojawia się na niektórych (ale nie wszystkich) wydaniach kasetowych albumu.

Matt Bianco doczekał się wznowienia na CD w 1997 roku, ale docelowym rynkiem tego wydania była tylko Japonia. W 2017 roku ukazała się jednak dwupłytowa, luksusowa edycja w formie Digipak od wytwórni Cherry Pop, która oprócz oryginalnego albumu zawierała także bonusowe nagrania. Dodatkowy materiał obejmował wersje singlowe, remiksy, b-side'y oraz alternatywne wersje niektórych utworów. Ponadto obecne były również wykonania na żywo z trzech różnych koncertów, między innymi w Amsterdamie i Paryżu. Oryginalny materiał nie został jeszcze wydany w zremasterowanej wersji.

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
5:23
3:54
4:32
3:49
4:37
3:53
3:52
5:33
3:43
5:31

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Matt Bianco - Matt Bianco1986
Winyl, LP, Japonia
WEA
P-13287
Matt Bianco - Matt Bianco1986
Winyl, LP, Stany Zjednoczone
Atlantic
81659-1, 7 81659-1
Matt Bianco - Matt Bianco1986
Winyl, LP, Wielka Brytania i Europa
WEA
240 880-1, WX 35

Opinie

Wyraźnie da się odczuć brak Basi na tym albumie, ponieważ nieco inna jakość została na nim zaprezentowana. Nadal jednak jest to niezły Jazzdance, a "Yeh Yeh" łatwo wpada w ucho.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Szwajcaria25,000  Złota płyta