Metallica - Load (Album, 1996): oprawa graficzna przedniej okładki
Metallica [1991]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Reload [1997]
AlbumStudyjny4 czerwca 1996
 • od 1 maja 1995 do 1 lutego 1996 roku
 • - Right Track Recording (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • - The Plant Studios (Sausalito, Stany Zjednoczone)
 • - Record Plant (Sausalito, Stany Zjednoczone)
Obecnie posiadamy w magazynie   1  egzemplarz  tej płyty przygotowawany do sprzedania

Informacje o płycie

 5 minut czytania

Load to szósty studyjny album amerykańskiego zespołu heavy metalowego Metallica, wydany 4 czerwca 1996 roku przez Elektra Records w Stanach Zjednoczonych i Vertigo Records na całym świecie. Został nagrany w The Plant Studios w Sausalito w Kalifornii między majem 1995 a lutym 1996 roku. Album ukazał bardziej hard rockową stronę Metallica niż typowy thrash metalowy styl zespołu, który wyalienował znaczną część jego fanów[1][2][3]. Zawierał również wpływy takich gatunków jak Southern rock, blues rock, country rock i rock alternatywny. Perkusista Lars Ulrich powiedział o bardziej odkrywczym charakterze tego wydawnictwa następujące słowa: Ten album i to, co z nim robimy - dla mnie to jest to, o co chodzi w Metallice: odkrywanie różnych rzeczy. Jak tylko przestaniesz eksplorować, to po prostu usiądź i kurwa umrzyj[4]. Load to pierwszy z albumów Metalliki, na którym znalazły się kompozycje tylko trzech autorów nagrań, drugi to Hardwired...To Self-Destruct z 2016 roku. Trwające 79 minut wydawnictwo, jest najdłuższym studyjnym albumem grupy.

Load zadebiutował i spędził cztery kolejne tygodnie na pierwszym miejscu na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200. Sprzedał 680.000 sztuk w pierwszym tygodniu, co czyni go najlepszym tygodniem otwarcia w karierze zespołu, jak również największym debiutem w 1996 roku. Album uzyskał w Stanach Zjednoczonych status pięciokrotnie platynowej płyty za sprzedaż pięciu milionów egzemplarzy. Cztery single, "Until It Sleeps", "Hero of the Day", "Mama Said" i "King Nothing", zostały wydane w ramach kampanii marketingowej albumu.

Nagrywanie i materiał

Load, wydany około pięć lat po komercyjnie udanym albumie Metallica, ukazał zespół przesuwający się w stronę hard rocka i odchodzący od swoich thrash metalowych korzeni. Podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw, czternaście utworów z tego albumu powstało jako surowe dema stworzone przez głównych autorów Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha w studiu nagraniowym Ulricha mieszczącym się w jego piwnicy i noszącym nazwę "The Dungeon". Na początku 1995 roku zespół przybył z trzydziestoma demówkami do The Plant Studios, gdzie pracował przez około jeden rok. Metallica współpracowała z producentem Bobem Rockiem, który był za sterami podczas procesu nagrywania poprzedniego albumu Metallica.

Pisanie piosenek niemal całkowicie odchodzi od stylu thrash metalu, który charakteryzował brzmienie zespołu w latach 80-tych. W miejsce staccato riffów, Hetfield i główny gitarzysta Kirk Hammett eksperymentowali z brzmieniami i stylami bluesowo-rockowymi. Dodatkowo, Ulrich przyjął minimalistyczne podejście do nagrań perkusyjnych, porzucając tempo i złożone wzorce perkusji dwubębnowej z poprzednich albumów oraz stosując prostsze techniki i style gry. Hetfield wykazał się liryczną ewolucją, pisząc swoje najbardziej osobiste i introspekcyjne teksty. "Until It Sleeps", główny singiel albumu, mówił o nieudanej walce z rakiem jego matki, a "Mama Said" badał również jego związek z nią. Wszystko to oznaczało odejście od politycznych i społecznych wydźwięków ...And Justice For All oraz Master of Puppets. Hammett, zachęcony przez producenta Boba Rocka, również po raz pierwszy zagrał na gitarze rytmicznej, wcześniej wykonując tylko wiodące partie z Hetfieldem grającym wszystkie partie rytmiczne, aby uzyskać bardziej zdecydowane wrażenie, w przeciwieństwie do luźniejszego uczucia, którego tutaj szukali[5]. Hammett kontynuował grę rytmiczną aż do Death Magnetic, kiedy to Hetfield po raz kolejny zagrał wszystkie partie rytmiczne[6].

Projekt okładki

Okładka Load jest oryginalnym dziełem sztuki zatytułowanym "Semen and Blood III" (pol. "Nasienie i krew III"). Jest to jedno z trzech opracowań fotograficznych, które Andres Serrano stworzył w 1990 roku, mieszając krew bydlęcą i własne nasienie pomiędzy dwoma arkuszami pleksiglasu[7]. Na okładce jest po prostu napisane "cover art by Andres Serrano" (pol. "okładka autorstwa Andresa Serrano"), a nie tytuł dzieła. W wywiadzie dla Classic Rock z 2009 roku Hetfield wyraził swoją niechęć do okładki płyty i jej inspiracji.

Lars i Kirk byli bardzo za sztuką abstrakcyjną, udając, że są gejami. Chyba wiedzieli, że to mnie wkurza. To było stwierdzenie wokół tego wszystkiego. Kocham sztukę, ale nie po to, żeby szokować innych. Wydaje mi się, że okładka "Load" była tylko wkurzająca. Ostatecznie zgodziłem się na te "makijaże" i te wszystkie szalone, głupie bzdury, które czuli, że muszą zrobić.[8]

Na Load po raz pierwszy pojawia się również nowe logo Metallica, które zaokrągliło kłute krawędzie wcześniejszego logo zespołu, znacznie upraszczając jego wygląd. M z oryginalnego logo zostało użyte do stworzenia symbolu w kształcie szurikena, znanego jako "gwiazda ninja", który był używany jako alternatywne logo na tym i przyszłych albumach oraz na związanych z nim okładkach. Album zawierał obszerną książeczkę zawierającą zdjęcia Antona Corbijna. Zdjęcia te przedstawiają zespół w różnych strojach, w tym białych koszulkach z szelkami, kubańskich garniturach i gotyckich ubiorach.

Odbiór krytyczny

Load otrzymał pozytywne i mieszane recenzje od krytyków. Rolling Stone uznał album za ...pomost, który łączy oldschoolowy rock dla rowerzystów z bardziej doomową stroną post-grunge'owego rocka z lat 90[9]Melody Maker wyraził zastrzeżenia co do ciężkości płyty w porównaniu z poprzednikami: Płyta Metallica jest tradycyjnie wyczerpującym wydarzeniem. Powinien cię rozkołysać do wyczerpania, pozostawić zbrutalizowanego i wyczerpanego. Ta nie jest wyjątkiem. Jest to jednak pierwsza płyta Metallica, która w każdym momencie skłania mnie do zastanowienia: "Co to kurwa było?"[10]. AllMusic uznał Load za powtarzalny, nieciekawy i źle wykonany[11].

Adnotacje

 1. Pete Prown, Harvey P. Newquist: Legends of Rock Guitar: The Essential Reference of Rock's Greatest Guitarists. s. 226.
 2. "Metallica revives old sound, 'Death Magnetic' shows band's desire to reclaim its thrash metal throne". report. Ohio.com.
 3. Moore, Doug (Październik 14, 2013): "Metallica Albums From Worst To Best". Stereogum. Spinmedia.
 4. Fricke, David (Czerwiec 27, 1998): "Metallica: Pretty Hate Machine" Rolling Stone.
 5. "From the Archive: Metallica's James Hetfield and Kirk Hammett Discuss Their 1996 Album, 'Load'".
 6. "Interview: James Hetfield Discusses Metallica's 'Death Magnetic'".
 7. "Semen & Blood II". Artnet.com.
 8. "METALLICA's JAMES HETFIELD Explains Why DAVE MUSTAINE 'Had To Go'". blabbermouth.net (3 czerwca 2009).
 9. Fricke, David (4 grudnia 1996): "Load - Rolling Stone". Rolling Stone.
 10. Melody Maker. 8 czerwca 1996. s. 49
 11. Erlewine, Stephen Thomas: "Load - Metallica | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

Metallica - Kill 'Em All
Kill 'Em All
Album, 1983
  1 za 29.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Metallica - Load1996
CD, Europa
  1 w przygotowaniu Zobacz
Vertigo
532 618-2
Metallica - Load1996
CD, Europa
Vertigo
532 618-2

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Argentyna60,000  Platynowa płyta
  Austria50,000  Platynowa płyta
  Brazylia100,000  Złota płyta
  Kanada400,000  4 x Platynowa płyta
  Niemcy1,250,000  5 x Złota płyta
  Hiszpania100,000  Platynowa płyta
  Finlandia94,384  Platynowa płyta
  Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
  Grecja31,000  Złota płyta
  Japonia200,000  Platynowa płyta
  Holandia50,000  Złota płyta
  Norwegia50,000  Platynowa płyta
  Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta
  Polska100,000  Platynowa płyta
  Szwecja40,000  Platynowa płyta
  Stany Zjednoczone5,000,000  5 x Platynowa płyta
  Urugwaj3,000  Złota płyta
Podsumowanie regionów
Europa2,000,000  2 x Platynowa płyta