Metallica - Master of Puppets (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
   Ride the Lightning [1984]
   Dyskografia
   Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
   ...And Justice for All [1988]

   Statystyki ocen profesjonalnych krytyków

   9.6
   Ocena 9.6 / 10

   Najwyższa
   10
   Najniższa
   7.5
   Na podstawie 13 recenzji krytyków
   Zobacz oceny krytyków

   Informacje o płycie

   Master of Puppets to trzeci studyjny album amerykańskiej grupy Metallica, wydany 3 marca 1986 roku przez Elektra Records. Nagrany w Sweet Silence Studios z producentem Flemmingiem Rasmussenem, był pierwszym albumem zespołu w tej wytwórni, a także ich ostatnim wydawnictwem, na którym wystąpił basista Cliff Burton, który zginął w katastrofie autobusowej w Szwecji podczas trasy koncertowej promującej tę płytę. Album osiągnął miejsce #29 na Billboardzie 200 i stał się pierwszym albumem thrash metalowym, który uzyskał status platynowej płyty. W 2003 roku zdobył certyfikat 6×platyny, nadany przez Recording Industry Association of America (RIAA) za sprzedaż sześciu milionów egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Album uzyskał również status sześciokrotnej platyny w Kanadzie oraz złota w Wielkiej Brytanii.

   Master of Puppets spotkał się z uznaniem krytyków i znalazł się na liście najlepszych albumów kilku muzycznych wydawnictw. Jego wirtuozowska muzyka i wściekłe, polityczne teksty cieszyły się uznaniem recenzentów spoza społeczności metalowej. Album uważany jest za najważniejszy dorobek zespołu w tym okresie i jest jednym z najbardziej wpływowych albumów heavy metalowych. Krytycy przypisują mu konsolidację amerykańskiej sceny thrash metalu z jej nastrojowymi i skrupulatnie wykonywanymi piosenkami. Utwory, w tym albumy hołdowe, znalazły się w repertuarze wielu zespołów ze wszystkich gatunków metalowych. Master of Puppest został uznany za "istotny pod względem kulturowym, historycznym lub estetycznym" do tego stopnia, że w 2016 roku został wpisany do Narodowego Rejestru Ewidencji przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych. Na wyróżnienie to zasłużyło zaledwie 450 wydawnictw, z których pierwszym metalowym był właśnie Master of Puppets.

   Okładka została zaprojektowana przez Metallicę i Petera Menscha, a namalowana przez Don Brautigama. Przedstawia cmentarne pole białych krzyży na sznurkach, manipulowane przez parę rąk na krwistoczerwonym niebie. Zamiast wydania singla lub filmu wideo w Stanach Zjednoczonych w celu promocji Master of Puppets, Metallica wyruszyła w pięciomiesięczną trasę koncertową po Ameryce, wspierając Ozzy'ego Osbourne'a. Europejskie tournée zostało odwołane po śmierci Burtona we wrześniu 1986 roku, a zespół powrócił do domu na przesłuchanie nowego basisty. Metallica uczciła 20 rocznicę wydania albumu grając go w całości na koncercie Escape from the Studio '06 w 2006 roku.

   Zobacz również

   Metallica - The Ballads
   The Ballads
   Kompilacja, 1993
   Metallica - Metallica
   Metallica
   Album, 1991

   Certyfikaty i sprzedaż

   Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
     Belgia25,000  Złota płyta
     Kanada600,000  6 x Platynowa płyta
     Niemcy500,000  Platynowa płyta
     Finlandia81,051  Platynowa płyta
     Wielka Brytania300,000  Platynowa płyta
     Włochy50,000  Złota płyta
     Nowa Zelandia15,000  Platynowa płyta
     Stany Zjednoczone6,000,000  6 x Platynowa płyta

   Góra