Metallica - Ride the Lightning (Album, 1984): oprawa graficzna przedniej okładki
Kill 'Em All [1983]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Master Of Puppets [1986]
AlbumStudyjny27 lipca 1984
  • od 20 lutego do 14 marca 1984 roku
  • - Sweet Silence Studios
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 4 minuty czytania

Ride the Lightning to drugi studyjny album amerykańskiego zespołu heavy metalowego Metallica, wydany 27 lipca 1984 roku przez niezależną wytwórnię Megaforce Records. Album został nagrany w ciągu trzech tygodni z producentem Flemming Rasmussenem w Sweet Silence Studios w Kopenhadze w Danii. Okładka, oparta na koncepcji zespołu, przedstawia krzesło elektryczne, w które uderza piorun płynący z logo zespołu. Tytuł został zaczerpnięty z fragmentu powieści Stephena KingaThe Stand (pol. Bastion). Choć zakorzeniony w gatunku thrash metalowym, album ukazał muzyczny rozwój zespołu i liryczne wyrafinowanie. Było to częściowo spowodowane tym, że basista Cliff Burton przedstawił podstawy teorii muzyki reszcie zespołu i miał większy wkład w pisanie piosenek. Zamiast polegać w dużej mierze na szybkich tempach jak w przypadku debiutu Kill 'Em All, Metallica poszerzyła swoje podejście o gitary akustyczne, rozbudowane instrumentarium i bardziej złożone harmonie. Całkowite koszty nagrania zostały pokryte przez europejską wytwórnię Music for Nations, ponieważ Megaforce nie był w stanie tego zrobić. Jest to ostatni album, na którym znalazły się utwory byłego głównego gitarzysty Dave'a Mustaine'a, a także pierwszy album, na którym znalazły się utwory jego zastępcy, Kirka Hammetta. Trwający 47 minut jest to najkrótszy studyjny album zespołu.

Grupa Metallica promowała album na trasie koncertowej Ride the Lightning Tour pod koniec 1984 roku w Europie, a w pierwszej połowie 1985 w Ameryce Północnej. Zespół występował na najważniejszych festiwalach muzycznych, takich jak Monsters of Rock i Day on the Green pod koniec tego roku. Dwa miesiące po wydaniu, Elektra Records podpisała z Metallicą wieloletni kontrakt i wydała reedycję płyty. Ride the Lightning dotarł w latach osiemdziesiątych do pozycji #100 na Billboardzie 200[1] bez żadnej promocji ze strony rozgłośni radiowych. Chociaż początkowo na rynek amerykański trafiło 75.000 egzemplarzy, do listopada 1987 roku album rozszedł się w nakładzie aż pół miliona kopii. W 2012 roku otrzymał certyfikat sześciokrotnej platyny nadany przez amerykański przemysł muzyczny (RIAA) za sprzedaż 6 milionów egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Wiele publikacji rockowych umieściło Ride the Lightning na swoich listach najlepszych albumów, stwierdzając, że wydawnictwo to miało ważny wpływ na rozwój gatunku.

Odbiór krytyczny

Album Ride the Lightning spotkał się z pozytywnym odzewem krytyków muzycznych, którzy postrzegali go jako wysiłek bardziej ambitny niż jego poprzednik. Zdaniem wielu z nich album potwierdził status grupy jako wiodącego zespołu heavy metalowego współczesnej epoki. Niektórzy przypisali grupie redefiniowanie norm thrash metalu nagraniem "Fade to Black", pierwszą power balladą gatunku.

Brytyjski magazyn rockowy Kerrang! stwierdził, że dojrzałość albumu i muzyczna inteligencja pomogły Metallice poszerzyć granice heavy metalu. Greg Kot z Chicago Tribune określił Ride the Lightning jako bardziej wyrafinowane rozszerzenie debiutu grupy[2]. W retrospektywnej recenzji Channing Freeman ze Sputnikmusic nazwał go jednym z niewielu albumów, które mogą być jednocześnie czarujące i potężne. Chwalił występ wokalny Hetfielda i doszedł do wniosku, że Metallica "strzela wszystkimi cylindrami"[3].

Steve Huey z AllMusic uznał album za bardziej ambitny i niezwyklejszy wysiłek niż Kill 'Em All. Ride the Lightning nazwał "ponadczasowym metalowym klasykiem" ze względu na bogatą wyobraźnię muzyczną zespołu i teksty, które unikały typowo metalowych tematów[4]. The Rolling Stone Album Guide postrzegał album jako wielki krok naprzód w rozwoju zespołu i jako album, który ustanowił koncepcję dla dwóch ich kolejnych płyt[5].

Colin Larkin, piszący w Encyklopedii Muzyki Popularnej, wyróżnił "For Whom the Bell Tolls" jako przykład rosnącego potencjału muzycznego Metalliki. Martin Popoff uważa Ride the Lightning za album, w którym "ekstremalny metal stał się sztuką". To był dosłownie pierwszy album od czasu (Judas Priest, 1976) Sad Wings of Destiny, na którym zmieniły się zasady. To był nowy rodzaj ciężkości: miękka, dzika, ale wybuchowa produkcja była niesamowita, a szybkość nadludzka[6], stwierdza Popoff. Recenzując reedycję w 2016 roku, Jason Anderson z Uncut uważa Ride the Lightning za drugi najlepszy album Metalliki, który wyznaczył tempo dla metalu w nadchodzących latach[7].

Adnotacje

  1. Album powrócił na tę listę 7 maja 2016 roku, plasując się na swojej obecnie najwyższej pozycji numer #48. W tym roku miało miejsce wydanie zremasterowanej edycji z wytwórni zespołu Blackened Recordings.
  2. Kot, Greg (1 grudnia 1991): "A Guide to Metallica's Recordings". Chicago Tribune.
  3. Freeman, Channing (23 września 2011): "Review: Metallica - Ride the Lightning | Sputnikmusic". Sputnikmusic.
  4. Huey, Steve: "Ride the Lightning - Metallica | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.
  5. Kemp, Rob (2004): "Recenzja płyty" Rolling Stone Album Guide (4 edycja). s. 538.
  6. Popoff, Martin (2005): "Recenzja płyty" The Collector's Guide to Heavy Metal: Volume 2 - The Eighties. s. 222–223.
  7. Anderson, Jason (26 maja 2016): "Metallica – Kill Em All/Ride The Lightning". Uncut.

Zobacz również

Metallica - Garage Inc.
Garage Inc.
Kompilacja, 1998
  1 za 25.00 zł  Kup teraz
Metallica - The Ballads
The Ballads
Kompilacja, 1993
Metallica - One
One
Singiel, 1989
  1 w magazynie  Zobacz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Metallica - Ride the Lightning1989
CD, Europa
Vertigo, Phonogram
838 140-2
Metallica - Ride The Lightning2016
Winyl, LP, Reedycja, Remastering, Niemcy
Blackened Recordings
00602547885241, BLCKND004RD-1

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Australia70,000  Platynowa płyta
  Kanada100,000  Platynowa płyta
  Niemcy500,000  Platynowa płyta
  Dania40,000  2 x Platynowa płyta
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
  Stany Zjednoczone6,000,000  6 x Platynowa płyta