Michael Jackson - Forever, Michael (Album, 1975): oprawa graficzna przedniej okładki
Music & Me [1973]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Off the Wall [1979]
AlbumStudyjny16 stycznia 1975
  • od października do grudnia 1974 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Forever, Michael to czwarty studyjny album amerykańskiego piosenkarza Michaela Jacksona, wydany przez wytwórnię Motown Records 16 stycznia 1975 roku. Edward Holland, Jr,Brian Holland, Hal Davis, Freddie Perren, i Sam Brown III pełnili na tym wydawnictwie rolę producentów. Jest to ostatnia płyta przed solowym przełomem Jacksona z jego następnym albumem, Off the Wall, który ukaże się w 1979 roku.

Z wyjątkiem pozycji #101 na Billboardzie 200 i #10 na Billboardzie Top R&B Albums, albumowi Forever, Michael nie udało się zanotować obecności na listach przebojów poza Stanami Zjednoczonymi. W przeciwieństwie do poprzednich studyjnych wydawnictw Jacksona, album nie był komercyjnie udany na całym świecie. Jednakże, Forever, Michael był ogólnie dobrze przyjęty przez współczesnych krytyków muzycznych. Jako część promocji płyty, ukazały się trzy single, z których wszystkie były umiarkowanymi sukcesami komercyjnymi na Billboard Hot 100 i innych listach przebojów muzycznych na całym świecie.

Album pomógł jednak wrócić Jacksonowi do Top 40, wspomagany przez single "We're Almost There" i "Just a Little Bit of You", oba napisane przez braci Holland (Eddiego i Briana) z trio Holland-Dozier-Holland.

W 1981 roku, Motown wydało "One Day In Your Life" jako singiel, w połączeniu z albumem kompilacyjnym o tej samej nazwie. Singiel osiągnął pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii, stając się szóstym najlepiej sprzedającym się singlem 1981 roku w tym kraju. Piosenki z albumu zostały ponownie wydane w 2009 roku po śmierci Jacksona w czerwcu tego samego roku jako część 3-płytowego albumu kompilacyjnego zatytułowanego, Hello World: The Motown Solo Collection.

Historia powstania

Większość utworów została nagrana w 1974 roku, a album pierwotnie miał być wydany w tym samym roku. Ale z powodu popytu na wielki hit The Jackson 5 "Dancing Machine", produkcja nad solową płytą Jacksona została opóźniona do czasu aż popularność tej piosenki spadnie.

Na Forever, Michael widoczne już są zmiany w stylu muzycznym 16-latka, który przyjął łagodniejsze dźwięki soul. Będzie je nadal rozwijać na swoich późniejszych dziełach solowych dla Epic Records, wytwórni, z którą zwiąże się do końca swojego życia.

Album był czwartym wydawnictwem Jacksona jako solowego artysty i okazał się jego ostatnim wydanym w Motown, zanim on oraz jego bracia z Jackson 5 (z wyjątkiem Jermaine'a, który pozostanie z Motown do 1983 roku) odejdą do CBS Records po wydaniu ich dziesiątej płyty, Moving Violation.

To jest jedyny studyjny album Jacksona, który nie dzieli tytułu z jedną z piosenek z płyty (nie licząc pośmiertnego albumu z 2010 roku Michael). Chociaż jego głos już pokazywał oznaki zmiany na jego poprzednim albumie Music & Me dwa lata wcześniej, to był również pierwszy album, na którym Jackson śpiewał tenorem, a nie chłopięcym sopranem.

Okładka

Wersja albumu na wydaniu kompaktowym z lat 90-tych różni się nieco graficznie od winylowego, gdyż usuwa białą obwódkę wokół zdjęcia Jacksona z przedniej okładki i zamiast tego powiększa obraz. Ponadto tekst "Forever, Michael" jest zmieniony na bardziej prosty i pojawia się też "Michael Jackson". Oba są napisane inną czcionką.

Zobacz również

Michael Jackson - Thriller
Thriller
Album, 1982
  1 za 29.00 zł  Kup teraz
Michael Jackson - Live And Dangerous
Live And Dangerous
Album, 1992
  1 za 39.00 zł  Kup teraz
Michael Jackson - Scream
Scream
Kompilacja, 2017

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Michael Jackson - Forever, Michael1975
Winyl, LP, Gatefold, Stany Zjednoczone
Motown
M6-825S1