Michael Jackson - Music & Me (Album, 1973): oprawa graficzna przedniej okładki
Ben [1972]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Forever, Michael [1975]
AlbumStudyjny15 kwietnia 1973
  • od marca 1972 do stycznia 1973 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Music & Me to trzeci studyjny album amerykańskiego piosenkarza Michaela Jacksona, wydany w 15 kwietnia 1973 roku w wytwórni Motown. Materiał został zarejestrowany w okresie od marca 1972 roku do stycznia 1973 i zaaranżowany przez Dave'a Blumberga, Freddiego Perrena, Gene'a Page'a i Jamesa Anthony'ego Carmichaela. Wydawnictwo wyprodukowane przez Hala Davisa jest najsłabiej sprzedającym się albumem z całego dorobku Jacksona. Było zaledwie kilkukrotnie wznawiane w latach 90. i 2000. na CD, ale w 2009 roku weszło w skład 3-płytowej kompilacji Hello World: The Motown Solo Collection. Pomimo pojawienia się gitary akustycznej na okładce, instrument ten nie był wykorzystywany przez Jacksona w żadnym utworze.

Tło powstania i produkcja

Album został wydany podczas trudnego okresu dla Jacksona, który miał w tym czasie 14 lat i doświadczał zmian wokalnych oraz stawiał czoła zmieniającemu się krajobrazowi muzycznemu. Będąc pod wpływem kolegów z wytwórni Motown Marvina Gaye'a i Steviego Wondera, młody artysta chciał zawrzeć swoje własne kompozycje na płycie, ale Motown mu na to nie wyraziło zgody. Jackson później wyrazi swoje frustracje z tego powodu swojemu ojcu, Joe Jacksonowi, a ten zajmie się kwestią rozwiązania kontraktu Michaela oraz jego braci z Motown i wynegocjuje dla nich lukratywne kontrakty z Epic Records[1].

Ponieważ Jackson był na światowej trasie ze swoimi braćmi jako członek The Jackson 5, promocja tego albumu była ograniczona. Przeróbka "With a Child's Heart" Steviego Wondera, została wydana jako singiel w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiągnęła #14 miejsce na liście Billboard R&B Singles i #50 na Billboard Pop Singles. Dwie dodatkowe piosenki ("Music and Me" i "Morning Glow") zostały wydane jako single w Wielkiej Brytanii, ale nie weszły na listy przebojów. Inny utwór, "Too Young", został wydany jako singiel we Włoszech, podczas gdy utwór "Happy" był singlem w Australii, a "Doggin' Around" był limitowaną edycją w Holandii[2]. Dziesięć lat po wydaniu tego albumu, "Happy" został wydany jako singiel w Wielkiej Brytanii, aby promować kompilacyjny album Motown 18 Greatest Hits[3]. Na potrzeby wydania albumu na płycie CD, tekst na okładce został zmieniony, a odcień zieleni był ciemniejszy.

Po tej płycie miną dwa lata zanim Motown zdecyduje się wydać kolejny solowy album Jacksona, zatytułowany Forever, Michael. Zostanie on nagrany przez Jacksona wkrótce po Music and Me, ale będzie odłożony na półkę po zaskakującym sukcesie singla "Dancing Machine" z Jackson 5. Album będzie później poddany overdubbingowi i wydany w 1984 roku jako Farewell My Summer Love, zarabiając na sukcesie albumu Thriller[4]. Oryginalny miks materiału, wraz z jego remiksami z 1984 roku, pojawi się jako część wspomnianego wcześniej Hello World: The Motown Solo Collection w 2009 roku[5].

Album kompilacyjny

Music & Me jest czasami mylony z albumem kompilacyjnym Michaela Jacksona o tej samej nazwie, który Motown Records wydało na CD w latach 90-tych. Kompilacja ta oryginalnie ukazała się w 1982 jako Motown Legends: Michael Jackson na winylu (w USA pojawiła się 1985 roku). Składanka zawierała wszystkie utwory z albumu z 1973 roku (z wyjątkiem "Doggin' Around"), z kilkoma innymi nagraniami z pozostałego dorobku Jacksona.

Odbiór krytyczny

Album otrzymał przychylne recenzje od krytyków muzycznych. W swojej recenzji dla AllMusic, Ron Wiynn napisał, że piosenki z albumu "nie były wyróżniające się" i że Jackson brzmiał niepewnie i niezainteresowany wokalnie. Dodał również, że produkcja i aranżacje były rutynowe w najlepszym wypadku, czasami gorsze[6]. W swojej recenzji dla Vilage Voice, Robert Christgau napisał, że Michael nie jest czarnym Donny Osmondem, ponieważ ma poczucie naturalnego rytmu, ale jest piosenkarzem nie marionetką, choć zakończył mówiąc, że jeśli [Jackson jest] prawdziwym interpretatorem[7] to nie rozumie skąd pochodzą interpretacje.

Adnotacje

  1. Michael Jackson: All the Songs: The Story Behind Every Track. Octopus (4 Październik 2018). s. 105–. ISBN. 978-1-78840-123-4.
  2. Atkinson, Terry (28 Kwiecień 1973): "Michael Jackson’s “Music & Me”". Los Angeles Times.
  3. Halstead, Craig (2003): Michael Jackson: The Solo Years. Authors OnLine. ISBN. 0-7552-0091-8.
  4. Michael Jackson the Solo Years. Authors On Line Ltd (2003). s. 12–. ISBN. 978-0-7552-0091-7.
  5. Walters, Barry (5 Sierpień 2009): "Hello World – The Motown Solo Collection - Album Review". Rolling Stone.
  6. Wynn, Ron: "Music & Me - Michael Jackson | Songs, Reviews, Credits". AllMusic.
  7. Christgau, Robert (październik 1973): "Michael Jackson: Music and Me". The Village Voice.

Zobacz również

Michael Jackson - Michael
Michael
Album, 2010
  1 za 15.00 zł  Kup teraz
Michael Jackson - Scream
Scream
Kompilacja, 2017

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Michael Jackson - Music & Me1973
Winyl, LP, Superior Pressing, Stany Zjednoczone
Motown
M 767L