Mike Oldfield - Hergest Ridge (Album, 1974): oprawa graficzna przedniej okładki
Tubular Bells [1973]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
The Orchestral Tubular Bells [1975]
AlbumStudyjny28 sierpnia 1974
  • - The Manor
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 19.00 zł  oraz w magazynie znajduje się  1  egzemplarz  w przygotowaniu do sprzedania

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Hergest Ridge to drugi studyjny album angielskiego muzyka i kompozytora Mike'a Oldfielda, wydany 28 sierpnia 1974 roku przez Virgin Records. Nieoczekiwany komercyjny i krytyczny sukces jego debiutanckiego albumu Tubular Bells (1973) miał wpływ na Oldfielda, który zdecydował się nie wyruszać w trasę koncertową i unikał prasy. Zamiast tego przeniósł się do Hergest Ridge na granicy Anglii z Walią i napisał kontynuację "dzwonów", które nagrał w 1974 roku w studiu The Manor w Oxfordshire, a Tom Newman powrócił jako koproducent. Podobnie jak pierwszy album Oldfielda, jest to pojedyncza kompozycja podzielona na dwie części obejmujące różne nastroje i style muzyczne.

Przez trzy kolejne tygodnie album ten był numerem #1 na brytyjskiej liście UK Albums Chart, zanim został wyparty przez jego poprzednią płytę Tubular Bells. Dzięki temu Oldfield wpisał się do nielicznego grona artystów, którzy wyprzedzili się na liście przebojów własnymi wydawnictwami. Takim osiągnięciem poszczycić się mogą jeszcze tylko The Beatles oraz Bob Dylan. W 2010 roku album został ponownie wydany z nowymi miksami dźwięku stereo i przestrzennym 5.1 surround, bonusowym materiałem oraz nową okładką.

Podobnie jak Tubular Bells, album podzielony jest na dwie części, choć Hergest Ridge bardziej ekonomicznie wykorzystuje różne tematy i ma bardziej wyrafinowany rozwój muzyczny niż jego wielowątkowy i szybko zmieniający się poprzednik. Oldfield jest nowatorski na Hergest Ridge w innowacyjny sposób budując złożone tekstury. Często nakłada na siebie warstwy gitary elektrycznej nagrane wcześniej przy mocnym wzmocnieniu brzmienia (aby uzyskać podobną jakość organową), a następnie znacznie zmniejszając głośność poprzez użycie Glorfindel Boxa (niestandardowego zespołu efektów gitarowych umieszczonego w sklejce i "niezwykle zawodnego w działaniu"[1]) oraz kanału kompresji z Manor Mixing Console, jak to zrobił w sekcji "Guitars Sounding Like Bagpipes" z Tubular Bells Part 2. Tekstury są dalej rozbudowywane przy użyciu różnych barw organów i wykorzystaniu głosu jako instrumentu (głos jednak nigdy nie jest traktowany priorytetowo i jest celowo redukowany w jak największym stopniu).

Adnotacje

  1. "Tubular.net - Tubular Bells". Tubular.net.

Zobacz również

Mike Oldfield - Tubular Bells
Tubular Bells
Album, 1973
  2 od 12.00 zł  Kup teraz
Mike Oldfield - Episodes
Episodes
Kompilacja, 1984
  1 w magazynie  Zobacz
Mike Oldfield - To France
To France
Singiel, 1984
  1 za 19.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Mike Oldfield - Hergest Ridge1974
Winyl, LP, Wielka Brytania
Virgin
V2013, V.2013
Mike Oldfield - Hergest Ridge1974
Winyl, LP, Stany Zjednoczone
Virgin
VR 13-109
Mike Oldfield - Hergest Ridge1984
CD, Wielka Brytania
  1 za 19.00 zł  Kup teraz
Virgin
CDV 2013
Mike Oldfield - Hergest Ridge
Winyl, LP, Reedycja, Francja
  1 w przygotowaniu Zobacz
Virgin
202616

Opinie

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania100,000  Złota płyta
Podsumowanie regionów
Cały świat2,000,000 ^
^ Liczba sprzedanych egzemplarzy niepotwierdzona oficjalnymi danymi sprzedaży