Miles Davis - Tutu (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
You're Under Arrest [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Cookin' At The Plugged Nickel [1987]
AlbumStudyjny28 listopada 1986
  • - Capitol Studios (Los Angeles, Stany Zjednoczone)
  • - Clinton Recording Studio (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Tutu to album amerykańskiego trębacza jazzowego Milesa Davisa, wydany w 1986 roku przez Warner Bros. Records. Został nagrany głównie w Capitol Studios w Los Angeles i Clinton Recording w Nowym Jorku, z wyjątkiem utworu "Backyard Ritual", który został nagrany w Le Gonks w West Hollywood. Davis otrzymał w 1987 roku nagrodę "Best Jazz Instrumental Performance, Soloist Grammy Award" za swoje wykonanie na albumie.

Pierwotnie planowana jako współpraca z wokalistą pop/autorem piosenek Princem, Davis ostatecznie współpracował z basistą/multiinstrumentalistą Marcusem Millerem. Miller napisał i zaaranżował wszystkie utwory, z wyjątkiem "Tomaas" (napisanym wspólnie z Davisem), "Backyard Ritual" (autorstwa George'a Duke'a) i "Perfect Way" (autorstwa grupy pop Scritti Politti). Muzyka jest silnie inspirowana przez R&B i funk z połowy lat osiemdziesiątych, z wyraźnym wykorzystaniem syntezatorów, sekwencerów i automatów perkusyjnych.

Płyta Tutu podzieliła krytyków i słuchaczy, gdy ukazała się w 1986 roku. Podobnie jak główny album Davisa z 1970 roku, Bitches Brew, napisał Paul Tingen (autor pracy Miles Beyond: The Electric Explorations of Miles Davis, 1967–1991, Tutu stał się jednym z albumów "definiujących jazz" swojej dekady i przyciągnął młodą, nową publiczność, jednocześnie alienując wielu innych słuchaczy jazzowych z powodu silnego uzależnienia od maszyny perkusyjnej i syntezatorów. Wielu krytyków uważało, że muzyka jest niezwykle elegancka, zaprojektowana do słuchania na co dzień i w dużej mierze jest dziełem Millera. Na łamach The New York Times w tym samym roku publicysta Robert Palmer napisał, że płyta "brzmi już dziwnie przestarzale" i jest mało ambitna, z tymi syntezatorami, które "mają jaskrawe faktury tak nazbyt znane z głównego nurtu pop jazzu końca lat 70-tych" i elektronicznymi rytmami, którym brakuje innowacji współczesnych płyt hip-hopowych.

Zobacz również

Miles Davis - The Essential Miles Davis
The Essential Miles Davis
Kompilacja, 2001
  1 za 15.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
5:15
5:32
6:18
4:45
4:49
4:32
5:49
5:05

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Miles Davis - Tutu1986
CD, Japonia
Warner Bros. Records
32XD-480
Miles Davis - Tutu1988
Winyl, LP, Polska
Polskie Nagrania Muza
SX 2687

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Francja100,000  Złota płyta