New Order - Music Complete (Album, 2015): oprawa graficzna przedniej okładki
Lost Sirens [2013]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Plastic [2015]
AlbumStudyjny25 września 2015
 • pomiędzy 2014 a 2016 rokiem
 • - 80 Hertz Studios
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 6 minut czytania

Music Complete to dziesiąty studyjny album angielskiego rockowego zespołu New Order. Został wydany 25 września 2015 roku przez Mute Records, ich debiut w tej wytwórni[1]. Materiał był nagrywany w latach 2014-15 w angielskim studiu 80 Hertz w Manchesterze, a jego produkcją zajmował się Stuart Price oraz Tom Rowlands. Na płycie znalazły się gościnne wokale Elly Jackson z La Roux, Iggy Popa i Brandon Flowers z The Killers.

Podczas lata 2015, New Order promował album poprzez media internetowe, na Lollapalooza Chile z utworami "Singularity" i "Plastic", oraz półminutowymi urywkami bezpośrednio na swoim koncie YouTube. Członkini-założycielka Gillian Gilbert powróciła do zespołu po dziesięcioletniej przerwie, a basista Tom Chapman zastąpił członka-założyciela Petera Hooka, który odszedł z powodu kreatywnych i osobistych różnic.

Muzycznie, album jest bardziej elektroniczny niż jego dwaj poprzednicy i jest to pierwsze od dekady wydawnictwo New Order z nowym materiałem. Ich poprzedni oryginalny album, Lost Sirens z 2013, składał się wyłącznie z niewydanych archiwalnych nagrań z lat 2003-04. Okładka została zaprojektowana przez wieloletniego współpracownika Petera Saville'a i składa się z montażu linii w czterech schematach kolorystycznych: czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim. Rozmieszczenie kolorów zmienia się w zależności od formatu wydania.

Music Complete został wydany na CD, LP (zarówno na przezroczystym winylu, jak i standardowym czarnym), oraz digital download 25 września 2015 roku, z 8-płytowym box setem deluxe wydanym 20 listopada. Otrzymał ogólnie pozytywne recenzje od krytyków. Trasa koncertowa wspierająca album trwała od 4 listopada 2015 do 20 grudnia 2015.

Tło powstania

Music Complete charakteryzuje się powrotem do bardziej elektronicznego kierunku w porównaniu do poprzednich dwóch albumów New Order, które były bardziej oparte na gitarze[2]. Jest to pierwszy album bez byłego basisty Petera Hooka, a także nagraniowy debiut Toma Chapmana i powrót Gillian Gilbert, która opuściła zespół w 2001 roku, ale koncertowała z nim od 2011 roku. Gościnnie na płycie pojawiają się Denise Johnson i Dawn Zee, które wystąpiły z zespołem na trzech ostatnich albumach.

W marcu i lipcu 2014 roku zespół ujawnił swoje pierwsze nowe utwory podczas trasy koncertowej na Lollapalooza Chile i w Stanach Zjednoczonych: "Plastic" i "Singularity"[3][4].

W dniach 2 i 4 września 2014 roku, Billboard, wraz ze Stereogum i Consequence of Sound poinformowały, że New Order podpisał kontrakt z Mute Records i że przyszłe wydania są oczekiwane, w tym czasie planowane jako EP-ki, które następnie prawdopodobnie zostaną złożone razem jako album. Billboard ogłosił również autobiografię Bernarda Sumnera, Chapter and Verse, która została wydana 24 września tego samego roku[5][6][7].

22 czerwca, oficjalna strona New Order ogłosiła datę wydania i tytuł albumu, Music Complete. Na stronie podano również warunki dystrybucji: CD, digital download, oraz limitowaną edycję czystego winylu, wraz z ekskluzywną 8-częściową kolekcją winylową deluxe, która zawiera album plus rozszerzone wersje wszystkich 11 utworów na kolorowym winylu[8].

22 czerwca, 30 czerwca i 7 lipca oficjalny kanał New Order w serwisie YouTube zamieścił trzy osobne teasery zawierające fragmenty muzyki z albumu[9][10][11].

W dniu 29 lipca, "Restless" został wydany jako pierwszy singiel z albumu[12]. W dniu 19 października, "Tutti Frutti" ukazał się jako drugi singiel. Trzeci, "Singularity", pojawił się 18 marca 2016 roku[13]. "People On The High Line" ma zostać wydany jako czwarty singiel, ogłoszony wraz z konkursem na teledysk dla fanów[14].

Oprawa graficzna

Oprawę graficzną dla Music Complete stworzył wieloletni dyrektor artystyczny i współpracownik New Order, Peter Saville. Grafika przedstawia montaż linii w kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim. W zależności od rodzaju formatu, schematy kolorystyczne różnią się. W przypadku CD, zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po prawej stronie, są to: żółty, czerwony, niebieski, zielony. Płyty LP są czerwone, żółte, zielone i niebieskie. Cyfrowe pliki do pobrania są w zwykłym formacie: niebieskim, zielonym, czerwonym i żółtym. Szata graficzna edycji deluxe jest taka sama jak albumu, ale wszystkie sześć kolorowych okładek winylowych jest w innym stylu i nie ma koloru. Sześć kolorowych winyli ma zakres od czerwonego do fioletowego[15][16][17][18][19][20].

Wydanie

Music Complete ukazał się 25 września w pięciu różnych formatach: CD, regularna i limitowana edycja przezroczystego podwójnego LP, cyfrowe pliki do pobrania, oraz 8-częściowy deluxe vinyl box set. Do wszystkich zamówionych płyt CD i LP dołączone są pliki MP3 i audio do pobrania. Zestaw deluxe zawiera przezroczysty podwójny LP, wraz z rozszerzonymi wersjami wszystkich 11 utworów na sześciu różnych kolorach winylu. Zestaw pudełkowy został wydany 6 listopada 2015 roku. Limitowana edycja reedycji została wydana na Love Record Stores Day, 20 czerwca 2020 roku. Podwójny LP został wytłoczony na pomarańczowym winylu i wydany w gatefoldowym etui. Wydanie zawierało 12-stronicową książeczkę.

Trasa koncertowa

Zespół wyruszył w początkową trasę koncertową w ramach wsparcia Music Complete od 4 listopada 2015 do 20 grudnia 2015 roku, z koncertami odbywającymi się w całej Europie i Wielkiej Brytanii plus przystanki na festiwalu Clockenflap w Hongkongu i Day for Night Festival w Stanach Zjednoczonych[21]. Przyszłe plany koncertowe obejmowały Sónar Festival w Barcelonie w 2016 roku[22].

Odbiór krytyczny

Music Complete otrzymał ogólnie pozytywne recenzje od krytyków. Na Metacritic, album ma średnią ważoną ocenę 76 na 100 w oparciu o 21 recenzji, co wskazuje na "ogólnie przychylne recenzje"[23]. S. Worthy z Mixmag opisał płytę jako album z wybitnym popem, rozedrganym dance-rockiem i zawiłymi elektronicznymi nastrojami[24]. Barry Walters z Rolling Stone napisał: Tak jak samobójstwo Curtisa zainspirowało jego kolegów z zespołu do ponownego wymyślenia siebie jako New Order w 1980 roku, odejście Hooka uwalnia ich do stworzenia najbardziej zróżnicowanego i znaczącego dzieła od dziesięcioleci[25]. Michael Roffman z Consequence of Sound nazwał Music Completerzadkim LP z późnej ery, który rozkwita życiem, jednocześnie będąc echem przeszłości[26], podczas gdy Tim Jonze z The Guardian napisał, że album odbiera się jak najświeższą rzecz, jaką zrobili od wieków[27].

Krytyk Pitchfork T. Cole Rachel nazwał go ich najbardziej wyrafinowanym albumem od czasów Technique i zauważył, że Music Complete brzmi jak "klasyczny New Order" i że album z pewnością nie robi nic, by umniejszyć ogromne dziedzictwo New Order, ale też niekoniecznie je rozszerza[28]. Stephen Dalton z Uncut uważał, że miejscami się wlecze i ślimaczy, ale jest z pewnością najlepszym albumem New Order od czasów Technique, i prawdopodobnie ich najbardziej zróżnicowanym muzycznie w historii[29]. W mniej przychylnej recenzji, Tim Sendra z AllMusic nazwał go rozwodnionym i mało inspirującym albumem zespołu, który stracił wątek dawno temu i teraz może tylko uchwycić okazjonalny przebłysk tego, co uczyniło go początkowo tak wielkim[30]. Kończąc mniej przychylną recenzję na 1 z 5 gwiazdek, Shaun Connors z Truck & Driver napisał: ...pełen rozmokłego, nieinspirowanego, samolubnego materiału, który brzmi jak misz-masz stron B z lat 80-tych. Oszczędź swoje pieniądze[31].

Adnotacje

 1. "Watch A Teaser For New Order's New Album Music Complete". Stereogum.
 2. "The Quietus ! Features ! A Quietus Interview ! Unfinished Business: New Order Interviewed". The Quietus.
 3. Dart, Chris: "New Order debut new song, 'Plastic,' at show in Chicago". music.cbc.ca. CBC.
 4. Hudson, Alex (17 Marzec 2014): "New Order Announce North American Summer Tour, Play Vancouver". exclaim.ca. Exclaim!.
 5. Smirke, Richard (2 Wrzesień 2014): "New Order Signs to Mute Records, Plans New Release in 2015". www.billboard.com. Billboard (magazine).
 6. Sesar, Misha (7 Lipiec 2015): "New Order's Music Complete Features Brandon Flowers, Iggy Pop, La Roux". Stereogum.
 7. Kaye, Ben (22 Styczeń 2015): "New Order intend to release new album in Fall 2015". consequenceofsound.net. Consequence of Sound.
 8. "New Order Announce New Album: Music Complete: 25th September 2015". www.neworder.com (22 Czerwiec 2015). New Order (22 Czerwiec 2015).
 9. "New Order - Music Complete: 1". www.youtube.com (22 Czerwiec 2015). YouTube (22 Czerwiec 2015).
 10. "New Order - Music Complete: 2". www.youtube.com (30 Czerwiec 2015). YouTube (30 Czerwiec 2015).
 11. "New Order - Music Complete: 3". www.youtube.com (7 Lipiec 2015). YouTube (7 Lipiec 2015).
 12. "Hear New Order's Triumphant New Song 'Restless'.". Rolling Stone.
 13. "MUTE • New Order • Share Erol Alkan's Remix of Singularity". MUTE.
 14. "New Order". Genero.
 15. "Music Complete Deluxe Vinyl Box Set". usstore.neworder.com. New Order.
 16. "Music Complete CD". usstore.neworder.com. New Order.
 17. "Music Complete 2LP (Black Vinyl)". usstore.neworder.com. New Order.
 18. "Music Complete HD Audio Download". usstore.neworder.com. New Order.
 19. "Music Complete Audio Download". usstore.neworder.com. New Order.
 20. "Music Complete Limited Edition 2LP (Clear Vinyl)". usstore.neworder.com. New Order.
 21. "New Order - New Order - New Order touring 2015". www.neworder.com.
 22. "New Order - New Order - New Order Announce Sonar 2016". www.neworder.com.
 23. "Reviews for Music Complete by New Order". Metacritic.
 24. Worthy, S. (18 Wrzesień 2015): "New Order". Mixmag.
 25. Walters, Barry (21 Wrzesień 2015): "Music Complete". Rolling Stone.
 26. Roffman, Michael (23 Wrzesień 2015): "New Order – Music Complete". Consequence of Sound.
 27. Jonze, Tim (24 Wrzesień 2015): "New Order: Music Complete review – fresh, danceable album with intriguing diversions". The Guardian.
 28. Rachel, T. Cole (22 Wrzesień 2015): "New Order: Music Complete". Pitchfork (website).
 29. Dalton, Stephen (Październik 2015): "New Order: Music Complete". Uncut. s. 74.
 30. Sendra, Tim: "Music Complete – New Order". AllMusic.
 31. Connors, Shaun (Styczeń 2016): "Review: Don't Order". Kelsey Publishing Group. s. 30.

Zobacz również

New Order - (The Rest Of) New Order
(The Rest Of) New Order
Kompilacja, 1995
New Order - Substance
Substance
Kompilacja, 1987
New Order - Blue Monday
Blue Monday
Singiel, 1983
  1 za 49.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
5:26
5:37
6:58
6:22
5:41
6:14
5:54
7:42
4:18
5:06
5:03

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
New Order - Music Complete2015
CD, Japonia
Traffic
TRCP 200
New Order - Music Complete2015
CD, Europa
Mute
CDSTUMM390

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania76,708  Srebrna płyta