New Order - Waiting for the Sirens' Call (Album, 2005): oprawa graficzna przedniej okładki
Get Ready [2001]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Lost Sirens [2013]
AlbumStudyjny28 marca 2005
  • od 2003 do 2004 roku
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Waiting for the Sirens' Call to ósmy studyjny album angielskiego rockowego zespołu New Order, wydany 28 marca 2005 roku w Wielkiej Brytanii i 25 kwietnia 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, a poprzedzony był singlem "Krafty" w lutym. Ukazały się także dwa dodatkowe single: "Jetstream", w którym wokalnie udziela się Ana Matronic ze Scissor Sisters, oraz tytułowy utwór albumu. Płyta pojawiła się w momencie, gdy zespół doświadczał bezprecedensowej rozpoznawalności w mediach. Album dotarł do #5 pozycji brytyjskiej listy przebojów UK Albums Chart oraz osiągnął na tym rynku status srebrnej płyty.

Produkcja

Waiting for the Sirens' Call to nagraniowy i współautorski debiut Phila Cunninghama w New Order, chociaż grał on już na żywo z zespołem od trasy koncertowej Get Ready w latach 2001-2002. Jest to pierwszy album formacji stworzony bez Gillian Gilbert, która opuściła zespół w 2001 roku, aby zająć się swoją rodziną. Materiał został nagrany w studiach Real World w latach 2003-2004 i wydany nakładem London Records oraz Warner Bros. Records, a koszty produkcji wyniosły 700.000 funtów. Producentami nagrań (poza New Order) byli także John Leckie, Stephen Street oraz Stuart Price. Podczas sesji zespół zarejestrował również siedem utworów przeznaczonych na kolejny album, który jednak nigdy nie został ukończony zgodnie z planem. Piosenki te zostały odłożone na półkę, kiedy Peter Hook opuścił zespół w 2007 roku. Jeden utwór, "Hellbent", został ostatecznie wydany w 2011 roku, a wszystkie siedem (plus remiks "I Told You So") ukazały się jako album Lost Sirens w 2013 roku.

Ten album był pierwszym i jedynym albumem New Order, który posiadał utwór tytułowy. To pasuje do ich obecnego trendu używania tytułów piosenek, które są w tekstach piosenek, praktyka, którą New Order rzadko stosowali przed ich albumem z 2001 roku Get Ready. Japońskie wydanie zawiera kilka alternatywnych wersji "Krafty" jako utwory bonusowe, w tym jedną zaśpiewaną po japońsku. To był pierwszy raz, kiedy główny wokalista Bernard Sumner wystąpił w języku innym niż angielski na płycie. Tekst został przetłumaczony przez Masafumi Gotō. Amerykańskie wydanie tego albumu zawiera jeden dodatkowy utwór, remiks "Guilt Is a Useless Emotion".

Promocja

Promocyjne plakaty albumu wykorzystywały nowo opracowaną technologię Hypertag, która umożliwiała fanom pobranie darmowej zawartości na ich telefony komórkowe, w tym dzwonków, tapet lub podglądów utworów, w zależności od możliwości telefonu użytkownika. Było to jedno z pierwszych wdrożeń takiej technologii w przemyśle muzycznym.

Odbiór krytyczny

John Bush z serwisu AllMusic był nieco krytyczny w stosunku do nowej płyty formacji. W swojej recenzji stwierdził: Jeśli ambicją New Order było jedynie umocnienie się w wyobraźni fanów jako członkowie działającego zespołu (w stylu współczesnych Echo & the Bunnymen czy nawet Duran Duran), to album jest sukcesem. Niestety jednak, przymiotniki, które powinny być przypisane tej płycie - robocza, zwyczajowa, niepozorna - nie sprawią, że fani muzyki zaleją sklepy płytowe w poszukiwaniu egzemplarzy. Bernard Sumner pokazał efekty pisarskiej posuchy, powracając do starych muzycznych tematów, które już wcześniej odwiedził (i do których powracał) i pisząc teksty, które w porównaniu z singlem "Regret" z 1993 roku czynią go klasykiem kariery[1].

Adnotacje

  1. Bush, John: "Waiting for the Sirens' Call - New Order | Songs, Reviews, Credits | AllMusic". AllMusic.

Zobacz również

New Order - Blue Monday
Blue Monday
Singiel, 1983
  1 za 49.00 zł  Kup teraz
New Order - (The Rest Of) New Order
(The Rest Of) New Order
Kompilacja, 1995
New Order - Substance
Substance
Kompilacja, 1987

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
New Order - Waiting for the Sirens' Call2005
CD, Wielka Brytania i Europa
Warner Bros. Records, London Records
25646 2202 2

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Wielka Brytania60,000  Srebrna płyta
  Stany Zjednoczone840,000