Papa Dance - Nasz Ziemski Eden (Album, 1989): oprawa graficzna przedniej okładki
Poniżej Krytyki [1986]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
1000000 Fanek Nie Mogło Się Mylić! [2005]
AlbumStudyjny1989
  • - Studio Tonpress KAW (Warszawa, Polska)
Posiadamy w sprzedaży   1  egzemplarz  tej płyty za 12.00 zł

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Nasz Ziemski Eden to trzeci studyjny album polskiego synth-popowego zespołu Papa Dance, wydany w 1989 roku przez wytwórnię Tonpress. Materiał został zarejestrowany w studiu Tonpress KAW w Warszawie, w okresie od listopada 1987 do marca 1988 roku[1]. Płyta odbiegała już w znacznym stopniu od stylu dwóch wcześniejszych produkcji. Można na niej usłyszeć już bardziej pop/rockowe brzmienie oraz wykorzystanie szerszej gamy instrumentów, w tym gitar, a nawet akordeonu. Było to ostatnie wydawnictwo zespołu, po którym grupa rozwiązała się w 1990 roku.

Autorem muzyki i aranżacji był ponownie duet producencki Wesołowski/Zabrodzki podpisujący się pseudonimem Adam Patoh. Liryki do utworów napisali także wcześniej obecni tekściarze, nadal ukrywający się pod pseudonimami, z jednej strony, aby nie być utożsamianymi z kulturą niską, a z drugiej, aby swobodnie oddać się finezji twórczej. Z tego powodu na albumie pojawiają się przeróżne tematy, a całość opleciona została motywem międzygalaktycznych podróżników i pielgrzymów zmierzających w stronę mitycznego Disneylandu[2]. Pod względem artystycznym wydawnictwo to było już wyraźnie dziełem niższych lotów, z kompozycjami znaczącą odstającymi poziomem od wcześniejszych nagrań zespołu.

Kompozycje i notowania

Album Nasz Ziemski Eden, podobnie jak dwa wcześniejsze wydawnictwa, obfitował jednak w przeboje notujące na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Największą popularnością cieszył się utwór "It's A Simple Song" goszczący na wokalu czeskiego artystę Petra Kotvalda oraz Annę Jurksztowicz, która udzieliła się w chórkach, za co zespół podziękował jej w napisach na okładce. Piosenka dotarła do #4 miejsca zestawienia, przebywając na tej pozycji przez 2 tygodnie, a łącznie na liście przez 12. Identyczną #4 pozycję zajął także utwór "Nietykalni", który dzisiaj, z perspektywy czasu, można uznać za najbardziej disco popolowy w całym dorobku zespołu.

Na liście przebojów Trójki pojawiła się także piosenka "Ciało I Talent", która dotarła do #9 pozycji oraz "Twój Ziemski Eden", jednakże ta druga kompozycja nie zdołała opuścić poczekalni i trafić do głównego zestawienia, zajmując jedynie swoją szczytową #36 lokatę. Sporym zaskoczeniem jest z pewnością brak obecności na liście utworu "Nasz Disneyland", bardzo przebojowego nagrania, który został nawet wydany rok wcześniej jako dwunastocalowy singiel w rozszerzonej do 7 minut wersji. W sumie, z albumu Nasz Ziemski Eden, pojawiły się cztery kompozycje na LP3, z czego trzy notowały w Top 10.

Według informacji znajdujących się na okładce płyty, nagrania zostały zrealizowane przy użyciu następującego sprzętu: instrumenty klawiszowe CASIO 3000, sampler AKAI S612, digital perc.: RX-11, RX-5, gitary: Fender Stratocaster oraz Ibanez Musician, gitara basowa: B Electric guitars.

Wydania

Nasz Ziemski Eden oryginalnie ukazał się na winylu w 1989 roku od wytwórni Tonpress (#SX-T 124). Rok później pojawiło się wydanie na kasecie magnetofonowej od firmy Polmark (#PK-169). Ten nakład ponownie, podobnie jak w przypadku Poniżej Krytyki, różnił się całkowicie oprawą graficzną, ale tym razem posiadał identyczną listę utworów. W 1991 roku, Tonpress udostępnił album na płycie kompaktowej i było to drugie w tym czasie wydawnictwo w całej dyskografii zespołu, dostępne na CD[3]. Edycja ta posiadała trzy nagrania bonusowe pochodzące z maksi singla "Nasz Disneyland" i posiadało numer katalogowy #CD-T 015.

Kolejne reedycje na CD pojawiły się już w latach dwutysięcznych, a pierwsza w 2000 roku w prywatnej wytwórni Tomi (#CD 007), na licencji Tonpress i posiadała 5 bonusowych nagrań. W 2002 ukazała się po raz pierwszy reedycja ze zremasterowanym dźwiękiem: Andromeda (#CD 0991) a w 2003, również zremasterowana, od Agencji Artystycznej MTJ ‎(#CD 10254), z identycznymi nagraniami bonusowymi, jak na edycji Tonpressu z 1991 roku. Od roku 1989 album Nasz Ziemski Eden nie został ponownie wydany na winylu.

Adnotacje

  1. Notatki z wydania Tonpress: #SX-T 124
  2. Witkowski, Mateusz (sierpień 2019): "Wielki synthpopowy szwindel?". dwutygodnik.com - strona kultury.
  3. Rok wcześniej, w 1990 roku na rynek amerykański przygotowana została kompilacja The Best Of Papa Dance Volume I.

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
5:10
3:42
4:01
3:58
4:15
3:36
4:54
3:58
3:33
3:47
1:01

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Papa Dance - Nasz Ziemski Eden1989
Winyl, LP, Polska
Tonpress
SX-T 124
Papa Dance - Nasz Ziemski Eden2002
CD, Polska
Andromeda
CD 0991
Papa Dance - Nasz Ziemski Eden2003
CD, Reedycja, Remastering, Polska
  1 za 12.00 zł  Kup teraz
Agencja Artystyczna MTJ
CD 10254