Papa Dance - Papa Dance (Album, 1985): oprawa graficzna przedniej okładki
Dyskografia
Zmień płytę na kolejną w dyskografii artysty
Poniżej Krytyki [1986]
AlbumStudyjny1985
  • - Studio Wawrzyszew (Warszawa, Polska)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 3 minuty czytania

Papa Dance to debiutancki album polskiego synth-popowego zespołu Papa Dance, wydany w 1985 roku nakładem wytwórni Savitor. Materiał powstawał w okresie od jesieni 1984 do lata 1985 roku i został zarejestrowany w warszawskim studiu Sound Studio na Wawrzyszewie. Płyta została zrealizowana z pierwszym składem formacji, z wokalistą Grzegorzem Wawrzyszakiem jako jednym z pierwszych współpracowników duetu producenckiego w osobach Sławomira Wesołowskiego oraz Mariusza Zabrodzkiego. Duet ten był autorem nagrań, a na wydawnictwie opisani zostali pod pseudonimem Adam Patoh. Na instrumentach klawiszowych pojawili się Kostek Joriadis oraz Krzysztof Kasprzyk, wcześniej współpracujący z Kapitanem Nemo. W utworze "Bez sensacji" zaśpiewał perkusista Tadeusz Łyskawa. Na potrzeby niemieckiej telewizji powstał teledysk do utworu "Kamikadze wróć", a także singiel, który nosił tytuł "Kamikaze You Are Mine" zrealizowany przez wytwórnię Boogie Tunes Records z Hamburga (RFN)[1][2].

Kompozycje i notowania

Z albumu Papa Dance pochodzi kilka największych i najbardziej rozpoznawalnych przebojów grupy. Dwa z nich, "Kamikadze wróć" oraz "Pocztówka z wakacji" zostały zaprezentowane w 1985 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwszy z nich został zagrany podczas koncertu przebojów "Od Opola do Opola", na którym zdobył dzięki głosom publiczności drugie miejsce, drugi natomiast został wykonany na koncercie "Premiery". Wprawdzie występy nie zostały uznane za udane, gdyż pojawiły się głosy, że zespół nie potrafi grać i śpiewać na żywo, ale wersje studyjne tych nagrań należą do ich największych hitów, które pojawią się późniejszych kompilacjach z przebojami formacji. Dużą popularnością cieszył się także utwór "Te głupie strachy", który na Liście Przebojów Programu Trzeciego dotarł do #7 pozycji w dniu 11 stycznia 1986 roku i przebywał na tym miejscu przez dwa tygodnie. Nagranie debiutowało 21 grudnia 1985 na pozycji #40 i łącznie przebywało w zestawieniu przez 6 tygodni.

Wydania

Album Papa Dance oryginalnie ukazał się na winylu w 1985 roku. W tym samym roku pojawiło się również wydanie na kasecie magnetofonowej od wytwórni Polmark. Wydawnictwo to różniło się całkowicie szatą graficzną okładki oraz kolejnością utworów, a także zawierało trzy inne nagrania. Nie były obecne piosenki: "Kamikadze Wróć!", "Kanał X-0-2" oraz "Czy Ty Lubisz To Co Ja?". W ich miejsce pojawiły się: "W 40 - Dni Dookoła Świata" a także "Ordynarny Faul", które były pierwszymi kompozycjami zespołu, powstałymi jeszcze w 1984 roku. Trzecim nagraniem był instrumentalny utwór "Papa Dance", który oprócz tej kasety, pojawił się jeszcze tylko na składance od wytwórni Adriador The Best Of Papa Dance Volume I z 1990 roku[3], przeznaczonej na rynek w Stanach Zjednoczonych.

Przez kolejne 23 lata Papa Dance nie był wznawiany i dopiero w 2008 roku ukazał się na płycie kompaktowej nakładem wytwórni Agencji Artystycznej MTJ. Rok później tytuł ponownie pojawił się w katalogu MTJ, ale tym razem materiał został zremasterowany w 32-bitowym procesie obróbki dźwięku. Sama płyta posiadała CD-Text oraz opcje pominięcia Intro oraz Outro. Oba te wydania na CD noszą ten sam numer katalogowy: #CD 10758. W 2018 roku, w dobie wzrostu popularności winyli, album ukazał także na czarnym krążku. Wydawcą był ponownie MTJ, a płyta nosiła numer katalogowy/kod kreskowy: #5906409999608.

Adnotacje

  1. "Papa D. - Lato z Radiem 2015 - polskieradio.pl". Jedynka - Polskie Radio.
  2. "Images for Papa Dance - The Best Of Papa Dance Volume I". Discogs.
  3. "Papa Dance - The Best Of Papa Dance Volume I (1990, CD)". Discogs.

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
0:49
3:32
3:26
3:43
3:27
4:20
3:35
4:00
4:00
3:40
4:30

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Papa Dance - Papa Dance1985
Kaseta, Polska
Polmark
PK-121
Papa Dance - Papa Dance1985
Winyl, LP, Polska
Savitor
SVT 024
Papa Dance - Papa Dance2009
CD, Reedycja, Remastering, CD-TEXT, INDEX, Polska
Agencja Artystyczna MTJ
CD 10758