Papa Dance - Poniżej Krytyki (Album, 1986): oprawa graficzna przedniej okładki
Papa Dance [1985]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Nasz Ziemski Eden [1989]
AlbumStudyjny1986
  • - Studio Wawrzyszew (Warszawa, Polska)
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 12 minut czytania

Poniżej Krytyki to drugi studyjny album polskiego synth-popowego zespołu Papa Dance, wydany pod koniec 1986 roku przez wytwórnię Arston. Materiał został zarejestrowany w okresie od czerwca do lipca tego roku, w warszawskim studiu nagraniowym Sound Studio na Wawrzyszewie[1]. Płyta powstała po zmianach personalnych, w wyniku których skład opuścił Grzegorz Wawrzyszak, wokalista obecny na debiutanckim wydawnictwie Papa Dance, a jego miejsce zajął Paweł Stasiak oraz klawiszowiec Kostek Joriadis. Autorem muzyki oraz aranżacji na albumie był tajemniczy "Adam Patoh", będący pseudonimem artystycznym, pod którym działali producenci Papa Dance, Sławomir Wesołowski oraz Mariusz Zabrodzki. Autorami tekstów byli natomiast, również ukrywającymi się pod pseudonimami, artyści: Jacek Cygan (Marek Fanga), Andrzej Mogielnicki (Andrzej Bankrut), Marek Dutkiewicz (Wojciech Filipowski), Paweł Satuła (Paweł Sałata).

Wydawnictwo Poniżej Krytyki w zasadzie kontynuuje pomysły muzyczne, które znalazły się na debiutanckim krążku rok wcześniej. Podobny jest bez wątpienia synth-popowy styl, chociaż tutaj jest on jakby lżejszy, po części na pewno za sprawą delikatniejszego wokalu Stasiaka i chórków. Na debiucie, na którym użyte zostało podobne instrumentarium, ogólne odczucie jest nieco inne, syntezatory jakby trochę mroczniejsze, bardziej wyrafinowane, co można przypisywać roli byłego klawiszowca Kapitana Nemo, Krzysztofa Kasprzyka. Poniżej jest już bardziej popowy, a kompozycje zawierają więcej zabiegów aranżacyjnych, dzięki którym wpadają w ucho już przy pierwszym przesłuchaniu. Nic zatem dziwnego, że album spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem słuchaczy, o czym może świadczyć obecność aż 3 utworów w Top 10 listy przebojów Radiowej Trójki.

Kompozycje i notowania

Z albumu Poniżej Krytyki pochodzi największy przebój zespołu, kompozycja "Naj Story", która na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 roku zdobyła 3. nagrodę w głosowaniu publiczności. Utwór dotarł także do pierwszej pozycji Listy Przebojów Programu III i był jedynym nagraniem zespołu, który tego dokonał. Łącznie przebywał w zestawieniu 11 tygodni. Co ciekawe, utwór ten nie znajduje się na wydanej w 1999 roku kompilacji z największymi przebojami zespołu, płycie Złote Przeboje od wytwórni GM Records/Point Music.

Spośród innych piosenek pochodzących z tego albumu, popularnością w Radiowej Trójce cieszył się także "Ocean wspomnień". Utwór dotarł do pozycji #2 i łącznie spędził w 1986 roku 9 tygodni na liście przebojów. Nagranie wciąż cieszyło się zainteresowaniem także w 1987 i ostatecznie na LP3 spędziło 16 tygodni. Piosenka zdobyła także tytuł przeboju roku w I programie Polskiego Radia, a w 1987 ukazała się na singlu wraz z utworem "Bez dopingu", wydanym przez wytwórnię Arston (#AS-010). "Ocean wspomnień" autorzy zadedykowali pamięci Anny Jantar, piosenkarce zmarłej tragicznie w 1980 roku, w katastrofie lotniczej na lotnisku w Okęciu.

Na liście przebojów Marka Niedźwieckiego przez 8 tygodni 1986 roku pojawiał się także utwór "O La La", który zdołał dotrzeć do #4 pozycji. W 1987 do zestawienia dołączyło jeszcze nagranie "Maxi Singiel", przebywające tam przez 6 tygodni, w ciągu których zdołało dotrzeć do miejsca #11. W sumie na liście przebojów programu III pojawiły się aż 4 nagrania z albumu Poniżej Krytyki, z czego 3 notowały w Top 10.

Wydania

Album Poniżej Krytyki pierwotnie ukazał się na winylu w 1986 roku nakładem wytwórni Arston (#ALP-008). Rok później wydany został również na kasecie magnetofonowej, z zupełnie inną szatą graficzną. Wydawcą tej edycji był Zakład Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych (PZN ZWiN, #KM-019). Przez kolejne dwie dekady album nie był wznawiany i dopiero 11 kwietnia 2008 roku ukazało się wydanie na kompakcie od Agencji Artystycznej MTJ[2]. Rok później ta sama wytwórnia wydała kolejną edycję, z nieco inną oprawą graficzną i po raz pierwszy ze zremasterowanym dźwiękiem (32-bitowy remastering). Oba wydania noszą ten sam numer katalogowy: #CD 10759. 16 listopada 2018 roku, po 32 latach od pierwszego wydania, album doczekał się wznowienia na winylu. Za to wydanie ponownie odpowiedzialna była agencja MTJ (#LP99977).

Odbiór krytyczny

Dziennikarz muzyczny Jerzy Kordowicz w swojej minirecenzji na łamach czasopisma HIFI Audio Video w 1987 roku pozytywnie ocenił album Poniżej Krytyki. Już na samym początku recenzji, w zabawny sposób odniósł się do przewrotnego tytułu wydawnictwa, który jego zdaniem miał być swego rodzaju odpowiedzią, na opinie, których zespół spodziewał się jakby "a priori". Pod względem muzycznym był on miło zaskoczony: Metamorfoza grupy dysponującej bardzo aktywnym fan klubem zaskakuje miło na plus. Elektroniczne popowe brzmienie akompaniuje partiom wokalnym zgrabnie zaangażowanym i dobrze zaśpiewanym. A pomysły na instrumenty biją, na głowę inne podobne dokonania wcześniejszej mutacji[3].

Co ciekawe, w odczuciu Kordowicza, zespołowi zabrakło jednak dystansu do własnego stylu: Wszystko jawi się tu poważnie, bez uśmiechu; brak niezbędnego luzu, radości nucenia[3]. Może to nieco zaskakiwać, gdyż płyta muzycznie jawi się w większości nagrań jako raczej radosna. Najwidoczniej jednak dziennikarz odniósł się w swoich przemyśleniach do warstwy lirycznej utworów, a odczucie to mogło spotęgować zamykające album nagranie "Ocean Wspomnień", które rzeczywiście przynosi bardzo nostalgiczne refleksje: Gdzieś na wzgórzu stał mój dom, Teraz tutaj został tylko głaz.

Krytyk odniósł się także do komputerowego quizu, dołączonego do pierwszego winylowego wydania, o którym więcej informacji znajduje się w odrębnej sekcji. Zauważył, że w tej dziedzinie Papa Dance jest prekursorem na naszym rynku. Nie za bardzo jednak przypadł mu do gustu fakt, że za ten prezent wydawca każe sobie płacić dodatkowo, domniemując niefrasobliwie, że każdy posiadacz gramofonu jest także właścicielem komputera[3]. Cena tego wydawnictwa wynosiła wówczas 700 zł + 250 zł za 2 programy komputerowe[1].

Borys Dejnarowicz z serwisu Porcys, w swojej łączonej recenzji z albumem debiutanckim, przyznał temu wydawnictwu ocenę 10 na 10. Na stronie widnieje jednak wartość 9.8, gdyż krytyk odniósł się wydanemu w 2008 roku wznowieniu na CD od MTJ. Tej reedycji oberwało się za kiepski mastering, który był prawdopodobnie zwykłym zrzutem z winyla: w każdym tracku dość wyraźnie czuć "mrowienie" – ślady trzeszczą i to w miejscach, gdzie znane nam na pamięć ripy z winyli nie skrzeczały. Krytyk miał również zastrzeżenia do okładki: inwazyjna nalepka radiowego patrona psuje obie przednie okładki oraz wewnątrz książeczek wydrukowano tylko siedem z dziesięciu tekstów[4].

Pod względem muzycznym krytyk odniósł się przede wszystkim do nowych wokalistów i zmianie stylu po odejściu Wawrzyszaka: imponujący arsenał wokalny pozwalał na przewartościowanie koncepcji – teraz muzyka Papa Dance była realnie "śpiewana"; zniknęła gdzieś teatralność, pozostawiając nieskalaną, waniliową melodykę. Zauważył, że pod Pawła Stasiaka oraz Kostka Joriadisa zostały napisane zupełnie inne kompozycje, o innych wartościach: Lżejsze muzycznie i tekstowo, rozmarzone i rozkochane, a równocześnie o przyrodniczej wręcz witalności; energetyczne, słoneczne. Nieuchwytny fenomen Poniżeja to jego zadziwiający – w kontekście self-titled [debiutanckiej płyty] – optymizm ducha, zamieniający problemy tej samej co uprzednio rzeczywistości w kompletnie nowe rozwiązania: jad w nostalgię, depresję w uśmiech, przewrotność w dobro, strach w nadzieję.

Album Poniżej Krytyki został również uznany przez redakcję tego serwisu, za "najlepszą polską płytę XX wieku", umieszczając ją na pierwszym miejscu swego zestawienia, składającego się ze 100 albumów z różnych gatunków. Łukasz Konatowicz pisząc jej krótkie podsumowanie stwierdził:

Poniżej Krytyki i Papa Dance z uroczo chłopięcym Pawłem Stasiakiem na pierwszym planie było wykalkulowanym produktem mającym zdobyć popularność wśród mas. Zabrodzki i Wesołowski nie mogli sobie pozwolić na spektakularne akcje promocyjne, które były udziałem Frankie Goes To Hollywood, nie mogli kręcić teledysków w ciepłych krajach jak Duran Duran, ale mogli nagrać i nagrali perfekcyjny album, który łączy skrajnie populistyczne dążenia z absolutną wiernością własnej muzie, czujnie przeszczepione z Zachodu trendy i totalną polskość. I dlatego jest tutaj na tym miejscu[5].
Program komputerowy
Zrzut ekranu pierwszego pytania z quizu (gry) Papa Dance z albumu Poniżej krytyki
Pierwsze pytanie z gry (quizu) "Papa Dance", dostępnej na albumie Poniżej krytyki.
Grę można pobrać w formacie .tap i uruchomić bezpośrednio w przeglądarce na stronie emulatora online.

Na oryginalnym wydaniu na winylu z 1986 roku (i tylko na nim), po obu stronach płyty znajdowały się dodatkowe ścieżki, zawierające zapis programu komputerowego na maszynę ZX Spectrum. Był to quiz o zespole, z różnymi pytaniami dotyczącymi między innymi dyskografii oraz członków zespołu. Po udzieleniu poprawnych odpowiedzi, otrzymywało się kolejne hasła zagadki, a po odczytaniu 3 hasła, należało wysłać je wraz kuponem na podany adres, w celu wzięcia udziału w losowaniu specjalnej nagrody.

Gra składała się z 21 pytań, na które nie było limitu czasu, w którym należałoby udzielić poprawnej odpowiedzi. Odpowiedzi wpisywało się podając konkretne dane lub wybierając jedną z dostępnych opcji. W przypadku jednego z pytań, każda z możliwych opcji była poprawna, a samo pytanie miało charakter humorystyczny. Poniżej prezentowane są informacje widniejące na koszulce płyty, a w dalszej sekcji znajduje się lista ze wszystkimi pytaniami oraz poprawnymi odpowiedziami.

Informacja na koszulce płytowej
Koszulka płytowa z informacjami o grze Papa Dance

Jeżeli znudzi ci się słuchanie prezentowanych przez zespół Papa Dance ich nagrań zawartych na tej płycie, a jesteś szczęśliwym posiadaczem najprostszego mini komputera domowego użytku typu Spektrum, współpracującego z domowym odb. TV Color lub C2/B, spróbuj rozwiązać proponowaną przez zespół mini zagadkę składającą się z kilkunastu pytań.

Jeżeli odpowiesz na minimum 16 z 21 pytań dotyczących historii zespołu Papa Dance możesz wziąć udział w losowaniu nagród przygotowanych przez zespół i redakcję Arstonu.

Szczegółowe zasady II części gry zawarte są wewnątrz programu komputerowego.

Niecierpliwym możemy już zdradzić, że prawidłowe odpowiedzi już na 16 pytań powoduje automatyczne wyświetlenie się hasła nr. 1 na ekranie monitora, co jest rozwiązaniem mini zagadki, a jednocześnie kluczem otwierającym drugą część zabawy. Jeżeli uda ci się odpowiedzieć na wszystkie pytania, to wyświetli się na ekranie monitora hasło nr. 2, co spowoduje, że otrzymasz nadany przez zespół Papa Dance tytuł: super fana zespołu Papa Dance.

Rozwiązanie zagadki z II-ej części programu jest kluczem do odczytania hasła nr. 3, którego nadesłanie wraz z kuponem daje szansę wylosowania nagrody specjalnej - niespodzianki.

Instrukcja
Specjalna wkładka z informacjami jak zgrać grę Papa Dance na kasetę magnetofonową

Sygnał kodu komputerowego należy w sposób staranny wpisać do pamięci posiadanego komputera.
Ze względu na łatwość zakłócenia kodu przez np. rysę na płycie lub inne okoliczności radzimy kod komputerowy przepisać na kasetę magnetofonową i zatrzymać do ewentualnego wykorzystania w przyszłości.
Odpowiedzi na pytania udzielamy wyłącznie dużymi literami przy użyciu liter alfabetu polskiego.
Polskie litery zdefiniowane są w kodzie graficznym /Caps/Shift+9/ w następujący sposób: A=Ą, C=Ć, E=Ę, G=Ź,Ż, L=Ł, O=Ó, S=Ś, N=Ń, pozostałe litery odpowiadają znakom na klawiszach.
Przy odpowiedziach należy zwracać uwagę na prawidłową pisownię obcojęzycznych słów. W przypadku prawidłowej odpowiedzi, lecz wpisanej z błędem w pisowni do komputera, uznana będzie przez komputer jako błęna odpowiedź i nie zaliczona.
Próba przerywania pracy komputeraz powoduje jego skasowanie.
Uwaga! Ze względów technicznych długość odpowiedzi nie może wykraczać poza linię ekranu, w której jest postawione pytanie!!! /Grozi to uszkodzeniem programu/ Jeżeli do tego dojdzie, należy ponownie wgrać do komputera program.
O losowaniu nagród zespół wraz z redakcją powiadomi w odpowiednim czasie za pomocą prasy lub radia i TV.
Rozwiązania: hasło + kupon umieszczony na wkładce należy nadsyłać na adres: Warszawa 118 ul. Petofilego 3 - Centralny Fan-Club Zespołu Papa Dance
Skr. pocztowa nr. 23 z dopiskiem "Konkurs" wyłącznie z kopertą zaadresowaną zwrotnie i znaczkiem pocztowym.
Nadesłanie samych haseł bez kuponu nie będzie brane pod uwagę.
Kartki pocztowe również nie będą brane pod uwagę.
Życzymy przyjemnej i udanej zabawy.
Z pozdrowieniami.
Papa Dance.

Pytania i odpowiedzi z Quizu (gry) Papa Dance
Jeżeli planujesz zagrać w tę grę i nie chcesz sobie popsuć zabawy, to nie czytaj tej sekcji.

1. Jaka była pierwsza nazwa zespołu Papa Dance?
PAPA DOCK

2. Z jakim pasmem gór kojarzy ci się zespół Papa Dance?
TATRY

3. Kiedy odbyła się premiera teledysku w 40 dni dookoła świata?
MIESIĄC: 10
ROK: 1984

4. Które miejsce w plebiscycie publiczności OPOLE85 zajął zespół Papa Dance i jaką śpiewał piosenkę?
MIEJSCE: 2
TYTUŁ: KAMIKADZE WRÓĆ

5. Kto nagrał z zespołem Papa Dance swój przebój sprzed 20 lat?
IMIĘ: KATARZYNA
NAZWISKO: SOBCZYK

6. Co jest cięższe?!
A - pełna lodówka
B - Paweł po obiedzie

Poprawne obie odpowiedzi, ale jeśli:
A - Masz rację, ale tylko wtedy gdy nie ma u Pawła reszty zespołu.
B - Masz rację, ale nie myśl, że Paweł jest żarłokiem.

7. Gdzie i kiedy odbył się ostatni występ zespołu Papa Dance w starym składzie?
MIESIĄC: 12
ROK: 1985
MIEJSCOWOŚĆ: KATOWICE

8. Kiedy zawiązał się nowy skład zespołu Papa Dance?
DZIEŃ: 1
MIESIĄC: 1
ROK: 1986

9. W ilu teledyskach wystąpił na ekranie TVP zespół Papa Dance do dnia 1986.08.31?
5

10. W jakim mieście RFN Papa Dance nagrał obcojęzyczną wersję piosenki Kamikadzę, wróć?
HAMBURG

11. Którą najwyższą pozycję na liście przebojów progr. 3-ego PR zajęła piosenka Pocztówka z wakacji?
6

12. Które miejsce w konkursie Złota 10-tka Opole 86 zajął zespół Papa Dance i jaką śpiewał piosenkę?
MIEJSCE: 3
TYTUŁ: NAJ STORY

13. Ilu muzyków zespołu Papa Dance występuje w teledysku W 40 dni dookoła świata?
3

14. Przysmaki Pawła to: 1-kakako, 2-rosół, 3-czekolada, 4-bita śmietana z truskawkami (wybierz dwa)
PIERWSZY: 2
DRUGI: 4

15. Jak ma na imię brzydka królewna z teledysku Kamikadze wróć?
MARRY

16. Przez ile tygodni piosenka Naj Story znajdowała się na 1-szym miejscu listy przebojów progr.3-ego PR?
2

17. Z jakim zagranicznym wokalistą współpracuje i nagrywa zespół Papa Dance?
IMIĘ: JESSY
NAZWISKO: COOLE

18. Jak się nazywa jedyny instrumentalny utwór Papa Dance wydany przez firmę Polmark?
PAPA DANCE

19. "DROGIE MYSZY"
"Gdzie jest OLA"
"Kasa .... ...."
"Mała ...."

JEST CHUDA
KAWA

20. Kiedy odbyła się premiera teledysku Naj Story?
MIESIĄC: 3
ROK: 1986

21. Z jakiej piosenki Papa Dance pochodzi ten fragment?
HISTORYJKA Z TALII KART

HASŁO NR 1
MIX

HASŁO NR 2
SAX

ZAGADKA Z II-ej CZĘŚCI
UROKI I TAJEMNICE MUZYKI

HASŁO NR 3
?

------------

Niestety straciłem ochotę, aby doprowadzić tę grę do końca i nie znam ostatniego hasła. Jeżeli ktoś je zna i może potwierdzić je zrzutem ekranu lub snapshotem z gry, to proszę pisać na adres mailowy sklepu.

Adnotacje

  1.   12"Informacje z okładki wydania: Arston (#ALP-008)".
  2. "MTJ: Papa Dance: album 'Poniżej krytyki'". MTJ.
  3.   123Kordowicz, Jerzy (1987): "Recenzja płyty" HiFi Audio Video (z. 5). Not Sigma, PL ISSN 0239-8435. s. 16.
  4. Dejnarowicz, Borys (4 kwietnia 2008): "Papa Dance / Poniżej Krytyki - recenzje". Porcys.
  5. "Najlepsze polskie płyty XX wieku". Porcys.

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
4:10
Frankie Czy Ci Nie Żal?
Frankie Don't You Regret?
3:42
4:11
Bez Dopingu
No Encouragement
3:28
3:46
1:57
3:15
Historyjka Z Talii Kart
A Story From A Pack Of Cards
4:24
3:43
Maxi Singiel
Maxi Single
3:28
Ocean Wspomnień
The Ocean Of Memories
Utwór autorzy dedykują Annie Jantar
3:20
1:30

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Papa Dance - Poniżej Krytyki1986
Winyl, LP, Polska
Arston
ALP-008
Papa Dance - Poniżej Krytyki1987
Kaseta, Polska
PZN ZWiN
KM019, KM-019
Papa Dance - Poniżej Krytyki2009
CD, Reedycja, Remastering, CD-TEXT, Polska
Agencja Artystyczna MTJ
CD 10759