Pat Benatar - Precious Time (Album, 1981): oprawa graficzna przedniej okładki
Crimes of Passion [1980]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Get Nervous [1982]
AlbumStudyjny6 lipca 1981
  • - Sound City Studios (Van Nuys, Stany Zjednoczone)
  • - Goodnight LA Studios (Van Nuys, Stany Zjednoczone)
Obecnie posiadamy w magazynie   1  egzemplarz  tej płyty przygotowawany do sprzedania

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

Precious Time to trzeci studyjny album amerykańskiej wokalistki rockowej Pat Benatar, wydany 6 lipca 1981 roku przez wytwórnię Chrysalis. Materiał został zarejestrowany w dwóch kalifornijskich studiach nagraniowych Sound City Studios oraz Goodnight LA Studios mieszczących się w Los Angeles. Produkcją płyty zajął się Keith Olsen, który pracował także przy wcześniejszym wydawnictwie artystki, Crimes of Passion, a także Neil Giraldo, dla którego będzie to pierwsza płyta wyprodukowana dla Benatar. Za rok poślubi ją i od tego czasu będzie jej stałym producentem.

Trzeci album Pat Benatar w ciągu trzech lat zdecydowanie pokazał oznaki napięcia jej zobowiązań kontraktowych. Podczas gdy kilka utworów jest absolutnie wyjątkowych, to w większości przypadków piosenki są tylko cieniem jej wcześniejszego dorobku. Kompozycje są często niespójne, zaś teksty mają tendencję do bycia nudnymi, a czasem nawet naiwnymi. Oczywiście energia rockowa pozostała, ale nagraniami na tej płycie Benatar nie pokazała w zasadzie nic nowego, może poza ostatnim utworem "Helter Skelter", będącym coverem nagrania Beatlesów z 1968 roku, którym potwierdziła swe zdolności interpretatorskie.

Album kontynuuje podejście stylistyczne poprzedniego wydawnictwa Crimes of Passion, za sprawą obecności Keitha Olsena za konsoletą produkcyjną. Tym razem jednak dołączył do niego bardzo utalentowany gitarzysta artystki, współautor i partner, Neil Geraldo. Triumwirat Benatar, Geraldo i perkusisty Myrona Grombachera ponownie jest siłą napędową płyty, ale mimo sprawdzonego składu, płyta nie może zostać uznana pod względem muzycznym za dzieło do końca udane.

Jeżeli jednak chodzi o odbiór komercyjny, to album Precious Time był ogromnym sukcesem. Uplasował się bowiem na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów Billboard 200, a także pochodzi z niego główny singiel "Fire and Ice", notujący w Top 20. Piosenka ta zdobyła później nagrodę Grammy za najlepsze kobiece wykonanie rockowe w 1982 roku i znalazła się na #17 miejscu w rankingu U.S. Pop oraz na #2 miejscu w rankingu U.S. Mainstream Rock. W samych tylko Stanach Zjednoczonych album sprzedał się w nakładzie 2 milionów egzemplarzy, dzięki czemu uzyskał status podwójnie platynowej płyty.

Zobacz również

Pat Benatar - Crimes Of Passion
Crimes Of Passion
Album, 1980
  1 w magazynie  Zobacz
Pat Benatar - Wide Awake In Dreamland
Wide Awake In Dreamland
Album, 1988
  1 za 10.00 zł  Kup teraz
Pat Benatar - We Belong
We Belong
Singiel, 1984
  1 za 9.00 zł  Kup teraz

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pat Benatar - Precious Time1981
Winyl, LP, Francja
  1 w przygotowaniu Zobacz
Chrysalis
CHR 1346
Pat Benatar - Precious Time1985
CD, Japonia
Chrysalis
CP32-5069, CHR-1346(CD)

Opinie

Momentami album ten jest bardzo przekonujący, a w innych jakiś blady i nijaki. Po przesłuchaniu natomiast pozostawia uczucie, że mógłby być jednak o wiele lepszy. Dwa pierwsze nagrania są znakomite i jedne z najlepszych materiałów, jakie Benatar kiedykolwiek wydała - jej silny wokal w niesamowitym "Promises in the Dark" jest wspaniały. Ale to utwory takie jak "Take It Anyway You Want It" i "Hard to Believe" są jakby bez inspiracji, przez co zaniżają wartość całości. W "Evil Genius" wydaje się, że zabrakło pomysłu jego wykończenie, bo aż by się chciało, żeby miał jakiś ciekawy, zapadający w pamięć motyw.

Pomimo kilku bardzo dobrych kawałków oraz świetnego, ciężkiego coveru The Beatles "Helter Skelter", Precious Time nie do końca spełnia obietnice, które składa swoim tytułem, gdyż "Wartościowy czas" znajduje się raczej tylko na stronie pierwszej.

Certyfikaty i sprzedaż

Kraj / RegionSprzedażCertyfikat
  Kanada200,000  2 x Platynowa płyta
  Francja100,000  Złota płyta
  Nowa Zelandia7,500  Złota płyta
  Stany Zjednoczone2,000,000  2 x Platynowa płyta