Pendragon - The Masquerade Overture (Album, 1996): oprawa graficzna przedniej okładki
The Window of Life [1993]
Dyskografia
Zmień płytę na poprzednią lub kolejną w dyskografii artysty
Not of This World [2001]
AlbumStudyjny10 września 1996
  • - Halfway Houses
  Brak dostępnych egzemplarzy tej płyty w sprzedaży.
Kliknij przycisk Obserwuj (powyżej), aby zostać poinformowany, gdy pojawi się w sklepie jakieś wydanie tej płyty.

Informacje o płycie

 2 minuty czytania

The Masquerade Overture to piąty studyjny album brytyjskiej grupy progresywnego rocka Pendragon. Został wydany w 1996 roku przez ich własną wytwórnię Toff Records. Materiał został nagrany w Halway Houses w Maidenhead w Wielkiej Brytanii od lipca 1995 do stycznia 1996 i zmiksowany w The Townhouse studio. Anthony Plowman, Gwen Ross, Simon Clew, Tracey Hitchings i Tina Riley byli zaangażowani jako poboczni wokaliści.

Na The Masquerade Overture Pendragon grają chwytliwą neo-progresję z charakterystycznymi dla tego gatunku melodyjnymi solami na klawiszach i gitarze. Utwory często zaczynają się cicho i z biegiem czasu zwiększają swoje tempo, a także złożoność instrumentacji i rytmów, by w końcu zanikać bardziej cicho. Czasami można znaleźć włoski śpiew chóralny, aranżacje orkiestrowe i wpływy ludowe.

Album prezentuje bardzo solidny kawałek progresywnego grania, który w każdym utworze zaskakuje słuchacza czymś nowym. Na szczególną uwagę zasługują cztery nagrania "As Good as Gold", "Paintbox" z niesamowitym solem gitarowym, "Guardian of My Soul" oraz "Masters of Illusion". Te dwa ostatnie, to nagrania ponad dwunastominutowe, w których fani progresji na pewno odnajdą dla siebie coś ciekawego.

Krytycy generalnie odebrali album pozytywnie. Pojawiły się oczywiście głosy, że album "brzmi bardzo podobnie po dłuższym przesłuchaniu, często przypomina jeden z innych zespołów (Pink Floyd, IQ) i nie przynosi niczego, czego się gdzieś wcześniej nie słyszało". Ale były też pochwały za to, że "nigdy gitary i klawisze nie brzmiały tak krystalicznie czysto, nigdy nie brzmiały tak bezbłędnie, teksty nie były tak wysublimowane, a kompozycje tak wypolerowane".

Album oryginalnie wydany w 1996 roku doczekał się kilku wznowień na CD, niektóre w limitowanych edycjach z bonusową płytą, a niektóre jako zwykłe edycje, ale z dodatkowym materiałem.

Zobacz również

Pendragon - Fly High Fall Far
Fly High Fall Far
Singiel, 1984
  1 za 49.00 zł  Kup teraz
Pendragon - Acoustically Challenged
Acoustically Challenged
Album, 2002
  1 za 39.00 zł  Kup teraz

Lista utworów

Tytuł / WykonawcaCzas
3:04
7:15
8:38
2:36
12:41
9:55
12:52
Bonus Tracks
6:55
7:44
3:21

Wydania

RokTytuł / Format / KrajWytwórnia / Katalog #
Pendragon - The Masquerade Overture1996
2 x CD, Edycja limitowana, Wielka Brytania i Europa
Toff Records
PEND7CD
Pendragon - The Masquerade Overture1996
Kaseta, Stereo, Polska
Metal Mind Productions
Prog 0027
Pendragon - The Masquerade Overture2005
CD, Reedycja, Rosja
Art Music Group
AMG 239
Pendragon - The Masquerade Overture2007
CD, Wielka Brytania
Toff Records
PEND15CD